اگر شیفته‌ی خرید و گشت و گذار در بازار هستید، حتما سری به بازار مرزی ماکو بزنید، این بازار که قدمت چندانی نیز ندارد، از جمله دیدنی های آذربایجان غربی به شمار می‌آید که با متنوع‌ترین اجناس با قیمت‌های مختلف، بهترین‌ها را در اختیار مشتری قرار می‌دهد.

نتیجه تصویری برای بازار مرزی ماکو

اکثر اجناس بازار مرزی ماکو از کشور ترکیه وارد ایران می‌شوند و با کیفیت خوب خود مناسب هر سلیقه‌ای‌اند و باعث شده تا به یکی از محبوب‌ترین جاذبه های ماکو تبدیل گردد. خوب است بدانید که هیچ کالای چینی در این بازار وجود ندارد و خیالتان از بابت خرید راحت خواهد بود. پوشاک، لوازم خانگی و مواد غذایی بخش عمده‌ی اجناس این بازار به شمار می‌آیند که با مغازه‌های رنگارنگ و شلوغ خود شما را وسوسه به خرید می‌کنند. شاید باورتان نشود که شکلات‌های مختلف نیز در بازار مرزی ماکو یافت می‌شود که با طعم لذت بخش خود شما را وادار به خرید می‌کنند. اگر برای خرید قصد سفر به ترکیه را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از تصمیم خود صرف نظر کرده و با حضور در بازار مرزی ماکو هر آنچه را که نیاز دارید، تهیه کنید.

نتیجه تصویری برای بازار مرزی ماکو

برخی از مراکز خرید منطقه آزاد ماکو

بازراچه مشترک مرزی ساری سو ماکو: این بازارچه در حوزه شهرستان ماکو و شهر دوبایزید در استان آغری ترکیه واقع گردیده است.
بازارچه ایران در مجاورت گمرک بازرگان توسط فرمانداری شهرستان ماکو احداث و در سال ۱۳۶۸ افتتاح گردید. اما پس از مدتی به علت عدم وجود امکانات لازم در محل بازارچه تعطیل گردید ولی در سال ۱۳۷۰ پس از تهیه امکانات لازم و احداث غرفه ها مجدداً بازگشایی شد.
این بازارچه در حال حاضر دارای ۳۰ غرفه بوده و دارای خدمات رفاهی از قبیل سالن غذاخوری ، نمازخانه ، آب و برق و تلفن می باشد.
این بازارچه در کنار گمرک احداث شده و از لحاظ ترخیص کالا و انجام تشریفات گمرکی مشکلی ندارد.

موزه ارومیه یکی از بهترین موزه های ایران

راههای جغرافیایی این بازارچه در دشت واقع شده و از لحاظ عبور و مرور مشکل خاصی ندارد.

نتیجه تصویری برای بازار مرزی ماکو

بازارچه مشترک مرزی صنم بلاغی پلدشت: با فرو پاشی شوروی سابق و مرزهای آهنی غیر قابل نفوذ آن در سال ۱۹۹۱ و روی کار آمدن جمهوری های مختلف از جمله جمهوری خود مختار نخجوان در همسایگی کشور ایران و نیز بواسطه ارتباط و پیوند تاریخی بین ساکنین دو سوی مرز باب مبادلات مرزی غیر قانونی گشوده شد که عملاً منجر به مشکلات عدیده ای گردید. لذا در راستای رفع این مشکلات و برقراری امنیت در مراودات مرسوم در منطقه، بازارچه صنم بلاغی به اهتمام دولت وقت در سال ۱۳۷۱ راه اندازی و در دیماه ۱۳۷۱ افتتاح گردید. این بازارچه با ۱۴۰۰۰ متر مربع مساحت در ۳۰ کیلومتری شهرستان ماکو واقع گردیده و در حال حاضر دارای ۳۰ غرفه بوده و دارای ساختمان اداری، نمازخانه و تلفن میباشد و ۱۵ تعاونی با ۳۳۰۰ عضو در آن مشغول فعالیت می باشند. این جمهوری خود مختار که در محاصره سیاسی _ جغرافیایی ارمنستان واقع شده و به همین دلیل با مشکل ورود و خروج کالا از کشورهای آسیای میانه به خاک خود مواجه است، واقع گردیده لذا بدلیل عدم وجود کالاهای مناسب فعالیت در این بازارچه چندان قابل توجه نبوده است.

نتیجه تصویری برای بازار مرزی ماکو

مسیر دسترسی

بازار مرزی ماکو که در شمار مشهورترین دیدنی های ماکو قرار دارد، به آدرس  منطقه آزاد مرزی، کیلومتر ۵ جاده ماکو- بازارگان، سمت جاده چپ قرار دارد و به آسانی می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

منبع : tripyar،alaedin.travel
نویسنده

یک نظر بنویسید