نتیجه تصویری برای باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد از مکان‌های گردشگری و دیدنی مشهد

باغ گیاه‌شناسی مشهد با مساحت حدود ۲۵ هکتار، یکی از مکان‌های گردشگری و دیدنی مشهد میباشد که کمتر کسی اینجا را می‌شناسد. باغ گیاه شناسی مشهد در خردادماه سال ۱۳۹۲ و در دوره جدید گیاه شناسی تاسیس شد که در این دوره در شهر های  یزد، همدان، کاشان و تبریز و شیراز نیز دارای باغ گیاه شناسی شدند. در این باغ ۲۵ هکتاری، کلکسیونی از هنر معماری، معماری منظر و علم گیاه شناسی به نمایش گذاشته شده است. ساخت این باغ دیدنی یک سال و نیم به طول انجامید و در این مدت ۴۵۰ نفر در ساخت آن مشارکت داشتند.

باغ گیاه شناسی مشهد از مکان‌های گردشگری و دیدنی مشهد

کلکسیون‌های مختلف باغ گیاه‌شناسی مشهد :

۱. باغ صخره‌ای و آبشار

۲. گیاهان دارویی و معطر

۳. سیستماتیک و آربراتوم

۴. جشنواره تخصصی گل‌های داوودی

۵. بانک بذر و ژنوم گیاهی

۶. باغ رز

۷. آموزشی و نمایشی

۸. ایران و توران

۹. آسیای میانه

۱۰. باغ میوه‌های بومی ایران

۱۱. سوزنی برگان و گلخانه و نهالستان

باغ گیاه شناسی مشهد از مکان‌های گردشگری و دیدنی مشهد

از ویژگی‌های جالب باغ این است که اگر شما از بالا به باغ نگاه کنید به شکل گل بنفشه طراحی شده و از آنجایی که این گل هشت گلبرگ دارد باغ هم به هشت قسمت تقسیم شده که هرکدوم ازین هشت قسمت باغ یا مکانی خاص است.

مثلا این قسمت‌ها شامل باغ گل رز، باغ گل‌های فصلی، باغ صخره‌ای، باغ گیاهان دارویی و معطر، گیاهان پیازی، آمفی تئاتری که رو باز است، محوطه ویژه‌ای برای اینکه کودکان شما سرگرم شوند و گلخانه‌ای که یک فضای آموزشی دارد.

همچنین یکی دیگر از قسمت‌های جذاب و قشنگ باغ، برکه‌ای هست که انواع گل‌های نیلوفر رو می‌توانید در برکه ببینید. در برکه سنبل‌های آبی هستند که بومی مناطق گرمسیری جنوب آمریکاست. ماهی‌های قرمز و قشنگی هم توی برکه هستند که شما می‌توانید بهشان غذا بدهید و سرگرم شوید.

انواع گل‌های نیلوفری که در برکه هست، نیلوفر آبی پیگمه که گل‌های سفید خیلی زیبایی دارد و گل‌های این نیلوفرها در ماه‌های مرداد و شهریور باز می‌شوند. نیلوفر آبی معطر که به رنگ‌های سفید و صورتی هستند و در اصل به آمریکای شمالی برمی‌گردند. نیلوفر آبی- صورتیِ سوئدی و نیلوفر آبی روشن در برکه قرار دارد که همه‌ی این‌ها اواخر بهار تا اوایل پاییز گل‌هایشان باز می‌شود. پس اگر علاقه دارین که گل‌های این نیلوفرهای آبی زیبا رو ببینید، توی این فصل‌های سال باید به این مجموعه سفر کنید.

گیاهان دارویی معطر

یک و نیم هکتار از این باغ، به کلکسیون گیاهان دارویی معطر اختصاص دارد. در این کلکسیون، ۱۸۰ گونه گیاه دارویی معطر و ۴۰۰ نمونه ی ژنتیکی نگه داشته می شود. این کلکسیون علاوه بر ارزشی که از نظر زیست محیطی و زیبایی دارد، مرجع بسیار خوبی برای تحقیق دانشجویان رشته های علوم پزشکی، کشاورزی و گیاه درمانی است. کاربرد دیگر این کلکسیون، جمع‌آوری ژرم پلاسم گونه‌های دارویی و بررسی زمینه‌های کشت و تولید انبوه آن‌ها است.

باغ رز یکی از قسمت‌های باغ است که حدود ۳۰ نوع مختلف گل رز که ۱۲۰ مدل از این‌ها توی این باغ وجود دارند.

باغ صخره‌ای یکی دیگر از باغ‌های مجموعه هست که صخره‌های زیادی در آن طراحی شدن و بین صخره ها انواع گل‌های صخره‌ای و گل‌های پیازی رشد کردند که معمولن به‌صورت فصلی هستند. البته ناگفته نماند که این باغ‌های صخره‌ای اصالتن به چین مربوط می‌شوند.

باغ میوه هم یکی از باغ‌های جذاب مجموعه هست و جذابیتش از اینجاست که از کوچه باغ‌های ایرانی گرفته شده و در آن ۱۴۰ نوع میوه و ۳۰ تا درخت مختلف، مثلا درخت نارون وجوددارد.

گل‌خانه‌هایی هم در باغ گل‌ها وجود دارد که محلی برای کاشت و خلاصه تولید انواع گیاهان هست و هر گیاهی که قراراست بنا به هر دلیلی توی مجموعه باشد رو توی این گل‌خانه نگهداری می‌کنند.

باغ گیاه شناسی مشهد از مکان‌های گردشگری و دیدنی مشهد

جشنواره‌های دائمی گل‌های داوودی

باغ گل‌های داوودی در مجموعه مساحتی حدود یک هکتار دارد که اوج گل‌دهی‌شان فصل پاییز و زمستان هست. در مجموعه هر سال جشنواره گل‌های داوودی برگزار می‌شود.

اگر شما علاقه دارید همه‌ی گل‌های داوودی که در دنیا وجود دارد رو ببینید پس حتمن به جشنواره گل‌های داوودی سر بزنید چون حدود ۷۰۰ نمونه‌ی مختلف گل داوودی از همه جای ایران جمع‌آوری شده و اینجا توی جشنواره پاییزی وجود دارد.

با تنوع گل‌های داوودی و رنگ‌های مختلفی که این گل زیبا دارد، به‌عنوان یکی از گل‌های تزیینی شرق آسیا مخصوصن توی چین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر بخواهیم کمی بیشتر راجع به گل‌های داوودی صحبت کنیم باید بگوییم که یکی از مهم‌ترین گل‌های دنیاست که حدود ۲۰۰ گونه‌ی مختلف دارد و معمولن به‌صورت شاخه‌ای و گلدانی وجود دارد. گل‌های داوودی گل‌هایی دائمی هستند که در فصل پاییز و زمستان حسابی گل می‌دهند.

اهمیت گل‌های داوودی به خاطر استفاده‌های زیادی هست که دارد. مثلن از برگ خشکشان برای درمان سرماخوردگی و تقویت بینایی و حتی افزایش تمرکز استفاده می‌شود. جالب است بدانید که از سرگل‌های این گل پر خاصیت، چایی تهیه می‌شود و می‌توان برای کشتن حشره‌ها هم از آن استفاده کرد.

 آدرس: این باغ گیاه‌شناسی در  مشهد مقدس، بلوار جمهوری اسلامی، حد فاصل چهارراه مقدم و پل غدیر واقع شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما