در سفرهای انفرادی و  مسافرت تنهایی شما مشتاق می‌شوید که با دیگران آشنا شوید،  تنهایی سفر کردن و مسافرت تنهایی یک تجربه خاص است تجربه مسافرت تنهایی و  سفرهای تنهایی برای گردشگران خاطراتی طلایی در کنار فراز و نشیب های زیادی به همراه دارد.  در سفر های تنهایی شما می توانید هر زمانی، هر کاری که دوست دارید انجام دهید. سفر های تنهایی امری است که امروزه خیلی باب شده و در این قرن روز به روز در حال افزایش است. به هر حال با روی کارآمدن شبکه های مجازی و گسترش آن ها مردم هر روزه گوشه گیرتر شده علاقه بیشتری به گذراندن اوقات شان به تنهایی و  سفرهای تنهایی را پیدا کرده اند. پس طبیعی است که مسافرت های تنهایی رو به افزایش باشد.

نکته هایی مهم برای تنها سفر کردن

1- حد امکان زبان منطقه را بیاموزید

یکی از نکات قابل توجه در سفرهای تنهایی این است کهدر حد امکان زبان منطقه را بیاموزید. صحبت کردن به زبان اصلی هر شهر و منطقه تفاوت زیادی در نحوه‌ی تعامل افراد با شما ایجاد میکند. حوزه‌های مهمی که باید راجع به آن‌ها مطلع باشید عبارتند از: هنجارها و ناهنجاری‌های فرهنگی، اشارات معنی‌دار و نامناسب، القاب‌ها و نام‌ها، آداب و رسوم مذهبی و فرهنگی. لباس و رفتار مناسب جنسیتتان.

نکته هایی مهم برای تنها سفر کردن

2- نیازی نیست حتما شب را در هتل یا مسافرخانه بگذرانید.

زمانی که شما برای اقامت تان در اینترنت دنبال جایی می گردید. اغلب هتل‌ها و مسافرخانه‌هایي سطح بالا پیدا میکنید. در آن‌ها شما با افراد دیگر دیدار خواهید کرد که خود راهی برای ایجاد تماس هست. ولی سعی کنید منزل یا اتاقی‌ سنتی با حال و هوای همان منطقه پیدا کنید. چراکه در آن احساس سهولت بیشتری خواهید کرد و خستگی سفر از تن‌تان خارج می شود. حتی وقتی اجاره می کنید دیگر با خیال راحت می توانید وسایل خودرا در آن جا گذاشته و به گشت و گذارتان بپردازید. پس اگر بدنبال مکانی آرام با فضایی سنتی هستید، اتاق یا منزل با قیمتی مناسب اجاره کنید؛ اگر بدنبال برقراری تماس به همراه فضایی لوکس و بروز هستید به هتل بروید که با اینکار شانس خودرا برای پیدا کردن یک همسفر بالا می برید.

نکته هایی مهم برای تنها سفر کردن

3- رعایت نکات ایمنی

هرگونه نکته‌ی ایمنی و یا مسائل قابل پیشبینی مربوط به مقصد که لازم است به آن‌ها توجه کنید را قبل ا از سفر در نظر بگیرید. مثلا سبک سفر کنید , کمک های اولیه سبک همراه داشته باشید , شرایط امنیتی مقصد سفر را بررسی کنید و…. زمانی که در یک محیط جدید فرود می‌آیید به تمام تمرکز خود نیاز دارید تا بتوانید کارها و مراحل لازم را یکی یکی انجام دهید. با به همراه داشتن یک کیف سبک به خودتان کمک کنید از مشکلات احتمالی مثل گم‌شدن یکی از چمدان‌ها و مدت انتظار طولانی برای تحویل گرفتنشان پیشگیری کنید.

  راه های اقامت ارزان تر از هتل

4- در ابتدا یا انتهای سفر مضطرب و نگران نشوید

درسی که ما باید بعد از سالها سنجیدن سفرهای تنهایی بشما بگوییم این هست که باید در شب اول و آخر سفر احساسات و هیجانات خودرا نظارت کنید. چراکه در آن دوران شما در آسیب پذیرترین حالت مقدور هستید؛ برای مثال در شب آخر اضطراب زیادی برای برنامه‌ روز بعد خود دارید که از قطار یا پروازتان جا نمانید یا هر مورد دیگری که امکان‌پذیر هست. در این شب‌ها به خودتان سخت نگیرید و میتوانید برای پیشگیری از اضطراب هتل‌تان را در نزدیکی فرودگاه یا ایستگاه قطار بگیرید یا صبح روز بعد به جای بهرهگیری از حمل و نقل عمومی، آژانس گرفته تا با خیالی راحت به مقصد برسید.

5- همیشه پول نقد و کارت بانکی به همراه داشته باشید.

نداشتن پول کافی در جیب در مواقع ضروری همیشه مشکلی است که مسافران را تحدید می کند اما مشکل جدی تر می شود هنگامیکه بدون پول و تنها باشید. آن جاست که باید از غریبه ها کمک بگیرید چراکه اگر پولی نداشته باشید مطمئناً کسی به شما خدمتی ارائه نمی کند. پس حداقل ۱۰۰ هزار تومان  و کارت بانکی برای اطمینان در جایی غیر از جیب اصلی تان پولی نگه دارید.

نکته هایی مهم برای تنها سفر کردن

6- لیستی از فعالیت‌ها، مکان‌های دیدنی و غذاهایی که میخواهید در سفر امتحان کنید بنویسید

از نکات بسیار ضروری در سفرهای تنهایی و مسافرت انفرادی اینست که وقت آزاد زیادی برای تمام کارهایی که دوست دارید انجام دهید به شما میدهد. تمام روزهای سفر را صرف پیدا کردن تفریح و کارهای جالب در اینترنت نکنید. لیست خود را از قبل آماده داشته‌باشید. یکی از مزیت‌های سفر انفرادی این است که شما مجبور نیستید کاملا از روی برنامه عمل کنید اما اگر مطمئن نیستید چه کارهایی میخواهید انجام دهید بهتر است گزینه‌های متنوعی برای تصمیم‌گیری داشته باشید.

  راهنمای سفر به مشهد ، همه آنچه که از سفر به مشهد باید بدانید

نکته هایی مهم برای تنها سفر کردن

7- احساس تنهایی نکنید.

دیدنی هست نه؟ شما به دلخواه خودتان تنهایی سفر کرده‌اید پس چرا باید احساس تنهایی کنید؟ افراد زیادی میباشند که در هنگام سفر بر روی دیگران تمرکز می کنند برای مثال بر روی افرادی که بصورت گروهی یا با زوج‌شان به سفر آمده‌‌اند و همین باعث می شود احساس تنهایی به سراغ آن‌ها برود. اینکار را نکنید و از مسافرت‌تان لذت ببرید.

8- هر چقدر می‌توانید راجع به مقصدتان اطلاعات جمع کنید

از نکات بسیار با اهمیت که در سفرهای تنهایی باید بهان توجه کرد اینست که هر چقدر می‌توانید راجع به مقصدتان اطلاعات جمع کنید در اولین فرصت هتل و یا محل اقامت خود را رزرو کنید. فرقی نمیکند در یک هتل پنج ستاره یا خوابگاه و یا اردوگاه اقامت داشته‌ باشید قبل از ترک محل اقامت از برنامه‌ و قوانین ساعت‌های خواب و ورود خروج خود مطمئن شوید. وقتی در سفر مخصوصا در یک کشور خارجی تنها هستید، یکی از بدترین اتفاق‌ها پر بودن خوابگاه و یا آزاد نبودن هیچکدام از اتاق‌های هتل است. اگر قصد دارید در مورد محل اقامت خود در طول پرواز تصمیم بگیرید ۲ الی ۳ محل بالقوه را به همراه شماره‌های تماسشان همراه داشته باشید. اینکار ارتباط برقرار کردن با شهروندان آن شهر را آسان میکند و همچنین شما را از خطرات و مسائل احتمالی آگاه می‌کند.

9- در برابر تغییرات مقاومت نکنید.

یکی از ویژگی‌‌های بی مشابه تنهایی به مسافرت رفتن این هست که بدون لزوم مشورت با همسفرتان میتوانید برنامه‌تان را تغییر دهید. این آیتم به سهولت ودر هر جایی نمی توانید بدست بیاورید؛ پس اگر ایده جدیدی به ذهنتان رسید، انجامش دهید.

نکته هایی مهم برای تنها سفر کردن

10- لیستی از وسایل لازم و ضروری 

لباس‌های سبک و چندلایه مثل ژاکت، شال، لباس‌های آستین بلند، لباس‌هایی که قابلیت تغییر سایز یا فرم دارند مثل شلوارهایی که روی پاچه‌ی آن‌ها جهت تغییر بلندی کوتاهی زیپ تعبیه شده‌است. ژاکت یا پانچ ضد آب چراغ‌قوه جعبه‌ی کوچک کمک‌های اولیه کیسه‌ی زیپ‌دار و کیسه‌زباله پول نقد و کارت‌های اعتباری چند شماره برای تماس در مواقع اضطراری و آدرس خودتان مجموعه‌ی کارت‌های مورد نیاز، کتاب یخ‌شکن و دیگر لوازم مورد نیاز با توجه مقصد برنامه‌ی کامل سفر به همراه آدرس‌ها و راه‌ها‌ی برقراری تماس در مقصد را در اختیار حداقل یکی از آشناهایتان قرار دهید.

  رعایت نکاتی که شما را از صف جاذبه ها می رهاند

11- رعایت نکاتی برای موارد اورژانسی

لازم است که حداقل یک نفر بداند که چه برنامه‌هایی دارید و هر روز کجا هستید. زمان برقراری تماس را هماهنگ کنید و آسان‌ترین راه‌ دسترسی برای ‌زمان‌های اضطراری را بدانید و به آشناهایتان اطلاع دهید. قبل از خروج از کشور، کپی گذرنامه، ویزا و بلیط خود را تهیه کنید. در صورت امکان از دو روش الکترونیکی و فیزیکی برای کپی مدارکتان استفاده کنید. با این کار درصورت بروز مشکل این نسخه‌ها به سرعت جایگزین میشوند. اشیای قیمتی را در جای امنی در محل اقامتتان نگه‌دارید.

12- به ساعت اهمیت ندهید.

یکیدیگر از ویژگی‌های بینظیر سفرهای تنهایی این هست که شما هر برنامه‌اي را می توانید برای خود بچینید و هر بار که همراه داشتید به آن عمل کنید. مثلا هر بار که همراه دارید از خواب بلند شوید، ناهار بخورید، چرت بزنید یا هر چیز دیگری. دوران، دوران شماست و هرطور که دلتان می خواهد ازآن بهرهگیری کنید.

13- منزوی و خجالتی نباشید و بحث‌ها را تمام نکنید.

اگر میخواهید بیابید که دیگران در سایر سرزمین‌ها چگونه زندگی میکنند . سبک زندگی‌شان چگونه هست، تنها سفر کردن برترین راه هست. تعداد زیادی از افراد خجالتی بوده و تمایلی به ادامه مصاحبه ندارند اما سعی کنید آن گونه نباشید و با دیگران تماس برقرار کنید و درنهایت از این خجالت شما کاسته می شود. برای مثال وقتی که آدرسی می‌پرسید تماس را قطع نکنید و آن را با سوالاتی مثل اطلاعات درمورد افراد ساکن آن منطقه ادامه دهید. هرچه در این راه پیش روید، اینکار برایتان آسان‌تر میشود.

14- اطرافیان را بی خبر نگذارید.

مهمترین مضمون که میتواند بسیار کمک کننده باشد. دستکم یک نفر را از برنامه‌هایتان با خبر بگذارید تا اگر اتفاقی برای شما افتاد و از شما خبری نشد، آن شخص پیگیرتان شود و به کمک‌تان بیاید؛ تلفن همراه‌های هوشمند، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی اینکار را برای شما خیلی راحت کرده‌اند.

منبع : turista،talab
نویسنده

یک نظر بنویسید