دریاچه بلد اسلوونی دریاچه ای رویایی در قلب کوه‌های آلپ

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

دریاچه بلد در ۵۵ کیلومتری پایتخت اسلوونی، لیوبلیانا و ۳۵ کیلومتری فرودگاه این شهر واقع است. درست در کنار شهر بلد در کالیونای شمالی، دریاچه‌ای حیرت‌انگیز با طبیعتی بکر و دوست داشتنی قرار دارد که با مناظر نفس‌گیرش هوش از سرتان خواهد برد. این دریاچه در میان رشته کوه‌های جولین در جنوب شرقی آلپ قرار گرفته است. وسعت دریاچه به ۱٫۴۵ کیلومتر مربع می‌رسد و حداکثر عمق آن حدود ۳۰ متر است. این دریاچه که با آب چشمه‌های بستر و اطرافش تامین می‌شود تنها جزیره کشور اسلوونی را نیز در دل خود جای داده است. در کنار این دریاچه علاوه بر دیدنی‌های طبیعی و تاریخی بسیار، تفریحاتی لذت‌بخش و هیجان‌انگیز هم برای همه اعضای خانواده در نظر گرفته شده است.

دریاچه بلد اسلوونی دریاچه ای رویایی در قلب کوه‌های آلپ

در کنار دریاچه بلد اسلوونی، دیدنی‌های تاریخی فراوان است. این یعنی می‌توانید روزی پرماجرا را از قدم زدن در دل تاریخ تا لذت بردن از آغوش دلنواز طبیعت تجربه کنید. گونه‌های جانوری و گیاهی بسیاری دریاچه بلد را برای زندگی انتخاب کرده‌اند که دیدن آن‌ها هم حسابی سر شوقتان خواهد آورد. نیلوفرهای آبی و سفید و قرمز که در فصل بهار شکوفا می‌شوند به همراه جلبک‌ها و علف‌های دریایی میهمانان گیاه این دریاچه هستند. غازها و اردک‌ها پرندگانی هستند که پرواز شادشان در کنار دریاچه دلتان را پر از نشاط خواهد کرد. ۱۸ گونه از آبزیان متنوع هم در دریاچه بلد در کنار هم زندگی می‌کنند. از خرچنگ و صدف بگیر تا اردک‌ماهی و قزل‌آلا.

دریاچه بلد اسلوونی دریاچه ای رویایی در قلب کوه‌های آلپ

در کنار دریاچه بلد اسلوونی چه تفریحاتی در انتظارمان است؟

به قلعه بلد بروید و از چشم اندازها لذت ببرید

قلعه بلد بر روی صخره ای مشرف به دریاچه قرار گرفته و قدیمی ترین قلعه اسلوونی ست، با رفتن به این قلعه محو چشم اندازهای  جزیره نمادین بلد شوید که در میان آب های زمردین قرار دارد و در احاطه ی جنگل های سرسبز است. این قلعه ۱۳۰ متر بالاتر از دریاچه است و می توانید با پای پیاده به آنجا برسید.

در دریاچه شنا کنید

در روزهای آفتابی آب های فیروزه ای دریاچه، گردشگران مشتاق را به خود جذب می کند، آب های خنک راهی عالی برای در امان ماندن از گرمای تابستان است. اگر به اندازه کافی ماجراجو هستید می توانید تا خود دریاچه شنا کنید و خاطره سفر به دریاچه را هیجان انگیز تر کنید. در ماه های گرم سال اینجا مملوء از گردشگرانی می شود که برای شنا و خنک شدن را به کنار دریاچه رسانده اند. سواحل شمالی و غربی بهترین جا برای شنا و آب تنی است.

دریاچه بلد اسلوونی دریاچه ای رویایی در قلب کوه‌های آلپ

قایق سواری

ممکن نیست به دریاچه‌ای به این زیبایی نگاه بیندازید و دلتان برای قایق‌سواری در آن نرود. خبر خوب اینکه انواع قایق‌ها برای یک قایق‌سواری لذت‌بخش در این دریاچه زیبا وجود دارد. اگر حوصله پارو زدن دارید می‌توانید قایق‌های کوچکی اجاره کنید و به گشت‌زنی و کشف مناظر و مناطق خارق‌العاده در این دریاچه بپردازید. راه دیگر این است که سوار قایق‌های عمومی‌تر و بزرگ منطقه بلد به نام پلتنا شوید و در کنار گردشگران دیگر به قایق‌سواری و لذت از مسیر بپردازید. در دریاچه بلد اسلوونی می‌توانید قایق‌سواری ایستاده را نیز تجربه کنید. در این تفریح به شما آموزش می‌دهند که چطور بر روی قایق‌های کوچک به صورت ایستاده قایق‌رانی کنید و حسابی لذت ببرید.

دریاچه بلد اسلوونی دریاچه ای رویایی در قلب کوه‌های آلپ

ماهیگیری

انواع ماهی‌های خوشمزه و زیبا مثل کپور، قزل آلا و …در دریاچه بلد زندگی می‌کنند و خوشبختانه ماهیگیری در این دریاچه مشکلی ندارد. پس می‌توانید وسایل ماهیگیری‌تان را بردارید و دل به دریاچه بزنید. اما قبل از اقدام به ماهیگیری باید با پرداخت هزینه‌ای اجازه‌نامه‌ای از مرکز گردشگری دریاچه بگیرید.

دیدن از جزیره و کلیسای عروج مریم

این جزیره که با کلیسای تاریخی‌اش جلوه دیگری دارد، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. وقتی به کنار دریاچه می‌رسید می‌توانید قایقی کرایه کنید و خودتان پس از گشت‌زنی لذت‌بخشی در دریاچه، به جزیره بروید و یا از قایق‌های سنتی بلد استفاده کنید و به صورت گروهی برای بازدید از جزیره بروید. در این صورت قایق حدود ۴۵ دقیقه‌ای به شما وقت می‌دهد که به خوبی در جزیره قدم بزنید و هر آنچه می‌خواهید تماشا کنید و بعد به ساحل برتان می‌گرداند.

شاید باورتان نشود اما در همین جزیره کوچک و زیبا بقایایی از زندگی انسان‌ها از سه هزار سال پیش کشف شده است. همین‌طور از قرن‌های ۹ و ۱۰ میلادی هم نشانه‌هایی از حضور مردمان اسلوواک در این جزیره یافته‌اند. کلیسای جزیره هم با نام عروج مریم پیش از اینکه تبدیل به کلیسا شود معبد بوده است. این معبد پس از مسیحی شدن مردم، ویران و تبدیل به کلیسا می‌شود. در طی قرن‌ها کلیسای قرون وسطایی بارها در معرض آسیب‌های طبیعی قرار می‌گیرد اما سر انجام در قرن هفدهم به سبک باروک بازسازی و نگهداری می‌شود. در قرن هجدهم هم محراب اصلی را با صفحات و تندیس‌های طلایی آذین کرده‌اند.

در جزیره بلد گشت و گذار کنید

چیزی که این دریاچه خاص و منحصربفرد کرده جزیره ای کوچک به شکل اشک است که در وسط دریاچه است، بدون شک معروف ترین نماد دریاچه بلد کلیسایی است که با تاریخی بلند و طولانی بر روی جزیره ای در وسط دریاچه قرار گفته است بر روی جزیره جاذبه ها و بناهای دیگری هم هست که در پشت فضای سبز انبوه جزیره پنهان شده اند. برای رسیدن به بالای این کلیسا باید از ۹۹ پله سنگی بالا بروید تا بتوانید از چشم اندازها لذت ببرید. در این کلیسا مراسم عروسی زیادی برگزار می شود و کسانی که دوست دارند مراسم خود را در جایی رمانتیک و هیجان انگیز برگزار کنند به این محل می روند. این کلیسا و جزیره، زیبایی دریاچه بلد را دوچندان کرده اند و منطقه تفریح جالبی را پدید آورده اند.

دریاچه بلد اسلوونی دریاچه ای رویایی در قلب کوه‌های آلپ

قطار گردشگری

گردشران می‌توانند هر روز تابستان و در روزهای آخر هفته بهار و پاییز سوار بر قطار گردشگری دریاچه بلد اسلوونی شوند و دور دریاچه را با این قطار بگردند. سوار شدن بر این قطار فرصت مناسبی برای تماشای دریاچه از منظرهای مختلف است و برایتان لحظات شادی می‌سازد.

دریاچه بلد اسلوونی دریاچه ای رویایی در قلب کوه‌های آلپ

کمپینگ

کمپینگ در میان بسیاری از خانواده‌ها بسیار پرطرفدار است. چرا که کمپ زدن لذت طبیعت‌گردی را تکمیل می‌کند و کمترین هزینه را در بر دارد. کافی است جای بکری پیدا کنید و وسایلتان را پهن کنید و از بودن در طبیعت و کنار این همه منظره چشم‌نواز لذت ببرید. حتی اگر شب را هم می‌خواهید در طبیعت کنار دریاچه بگذرانید می‌توانید از کمپینپ بلد در بخش غربی دریاچه با انواع امکانات عالی گردشگری استفاده کنید که بالطبع هزینه‌هایی هم در بر دارد.

دریاچه بلد اسلوونی دریاچه ای رویایی در قلب کوه‌های آلپ

کیک های خامه ای مخصوص بلد را امتحان کنید

می توانید در اطراف دریاچه، کیک های مخصوص و خامه ای را امتحان کنید، این کیک های مخصوص با خامه و پودر شکر طعم دلپذیری دارند و امتحان آن ها گشت و گذار در اطراف دریاچه را به یاد ماندنی تر می کنند.

سایر جاذبه‌های اطراف دریاچه

در شمال شرقی دریاچه چند چشمه آب گرم وجود دارد که می‌توانید تا نزدیکی‌شان بروید و از طبیعت زیبای اطراف لذت ببرید. آب این چشمه‌ها به استخر چند هتل لوکس در منطقه منتقل می‌شود. دره زاکا هم در غرب دریاچه، با مسیر باریکی که برای گردشگران در آن تعبیه شده است، جان می‌دهد برای قدم زدن. حس فوق‌العاده‌ای است که در میان دره‌ای که شکوه سنگ‌های بلند را با دلنوازی آب و درختان ترکیب کرده است قدم بزنید و کمی فکر کنید. در اطراف دریاچه بلد اسلوونی یادبودهایی هم به یاد افرادی مشهور و خاص وجود دارد که دیدن از آن‌ها خالی از لطف نیست مانند یادبود یوزف پلمی، ریاضیدان مشهور اسلوونی، یادبود فرانس پرشرن از شعرا و ادبای مهم این کشور و … .

دریاچه بلد اسلوونی دریاچه ای رویایی در قلب کوه‌های آلپ

بهترین فصل سفر

زیبایی‌های دریاچه بلد اسلوونی فصل نمی‌شناسد. هر فصلی برای خود رنگ و بویی خاص دارد. در بهار هوای عالی و درختان جوانه‌زده دیدنی‌اند. در تابستان همه جا یکپارچه سبز است، هوا معتدل است و جان می‌دهد برای ورزش‌های آبی و البته دریاچه شلوغ‌ترین روزهای خود را می‌گذراند. در پاییز هم رنگ‌ها تابلویی به غایت زیبا از طبیعت پیش چشمانتان به نمایش در می‌آورند و منظره دریاچه را مسحورکننده می‌سازند. زمستان‌ها هم با اینکه هوا سرد است و دریاچه یخ می‌زند، دوست‌داران ورزش‌های زمستانی همچنان علاقه‌مند به دیدن از دریاچه و تفریح در کنار آن هستند.

مسیر و دسترسی به دریاچه بلد اسلوونی

از پایتخت اسلوونی، لیوبلیانا به راحتی می‌توانید خود را به بلد و دریاچه زیبایش برسانید. با اتوبوس، قطار و ماشین شخصی می‌توانید به راحتی به بلد بیایید. خیالتان از جای پارک ماشین هم راحت باشد. اگر هم دوست داشتید می‌توانید از تورهای دریاچه بلد استفاده کنید که که نیم روزه و یا یک روزه‌اند و خیالتان را از رفت و آمد و بسیاری از امکانات راحت می‌کنند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما