معرفی روستای آتشگاه + تصاویر

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

روستای آتشگاه، یک روستای باستانی و ییلاقی است که به آغ امام نیز معروف می باشد.نام قدیمی این روستا «آق مام» یا آغ مام یا آقا امام می باشد. این روستا از توابع دهستان سبلان در فاصله ۵ کیلومتری شمال سرعین و 18 کیلومتری شرق شهر اردبیل واقع شده است.

جاهای دیدنی سرعین ، از گرمای جوشان زمین تا سرمای آسمان

این روستا از جاذبه های گردشگری سرعین، بسیار پرآب و سرسبز است و شامل چراگاه های فراوانی است. زمین های کشاورزی پرمحصول از دیگر ویژگی های این روستا است.چشمه های جوشان و پرآبی که در اطراف این روستا هستند، زیبایی آن را بیشتر کرده است.چشمه هایی که دارای آب های گوارا، گاز دار، با بو و طعم هستند و اهالی بومی روستا برای مصارف روزانه از آن استفاده می کنند.

این روستا دو قبرستان دارد که قبرستان قدیمی در مرکز شهر قرار دارد و دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد و دیگری که قبرستان جدید است در اطراف امامزادهای در تپه ای سرسبز قرار گرفته است.

آتشکده آذرفریق بر فراز تپه باستانی که در این روزها خرابه ای از آن باقی مانده است، نشانه ای از دوران اوج و رونق این منطقه در طول تاریخ گذشته ایران و آذربایجان است. در حال حاضر براثر عوامل طبیعی و غیر طبیعی آتشکده در حال از بین رفتن است.بر اساس روایات این مکان از مراکز مهم و مقدس زرتشتیان بوده است، حتی معبدی از دوره ساسانیان در آنجا بوده که دیگر اثری از آن معبد وجود ندارد.

غار کهل لر

در فاصله تقريبی ۲۰۰ متر از تپه باستانی روستای آتشگاه يا « آغ مام» تپه ای طبيعي در سمت غرب وجود دارد
كه در زیر تپه غاری به نام کهل لر با ورودیهای متعدد قرار گرفته است که تعدادی از این مورد مسدود شده است و از مجموع ورودی ها، دو مورد آن هنوز هم باز بوده و امکان رفتن به داخل آن را ممکن می سازد هر چند کسی داخل آن نمی رود.

معرفی روستای آتشگاه + تصاویراين غار با توجه به شكل ظاهري و موقعيت آن به غارهای اطراف سرعين و نير شباهت دارد كه بطرز شگفت انگيزی در دور از انظار عمومی در زير زمين قرار دارد. احتمال دارد اين محل يك پناهگاه زيرزمينی نظامی و يا محل مسكونی در ادوار پيشين تاريخی بوده باشد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید