روستای زشک یکی از بهترین مناطق ییلاقی اطراف مشهد

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

روستای زشک یکی از جاذبه های گردشگری مشهد، در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه دره شاندیز و در حدود 30 کیلومتری مشهد قرار دارد و با 2000 متر ارتفاع از سطح دریا دارای چشم انداز ترکیبی از خانه های سنتی، باغ ها، دره، کوه و خانه های امروزی است.

روستای زشک یکی از بهترین مناطق ییلاقی اطراف مشهد

وجود المان های مختلف و متعددی در این روستا باعث شده است که روستای زشک در مشهد بین خیلی از گردشگران داخلی و خارجی معروف و محبوب باشد. از این المان ها و داشته های طبیعی به طور مثال می توانیم به وجود چشمه سارهای متعدد و منحصر به فرد، باغات سر سبز، محیط طبیعی زیبا و مناسب، آب و هوای فوق العاده و در نهایت زیبایی طبیعی این روستا اشاره کنیم. بهترین زمان برای سفر به این روستا بهار و تابستان است اما دیدنش در فصل پاییز و زمستان نیز توصیه می شود.

روستای زشک یکی از بهترین مناطق ییلاقی اطراف مشهد

گیلاس، سیب، گلابی، زردآلو، گردو، آلو قرمز و هلو از جمله محصولات باغ های روستای زشک است. نان های محلی نیز گردشگران زیادی را به این روستا می کشاند. برای رفاه حال مسافران، گردشگران و کوهنوردان بخش های خدمات رسانی زیادی مثل رستوران، چایخانه های سنتی و اماکن تفریحی ایجاد شده است.
از مزیت‌های این روستا مسیرهای خاص کوهنوردی است که کوهنوردان با بهره‌گیری از اقلیم مطبوع به راحتی از مسیرهای ایجاد شده می‌‌توانند به بالای کوه‌های زشک صعود نمایند از همین رو مناسب برای تفریح ورزشی است. قله چمن  که یکی از ارتفاعات بینالود است با 3020 متر ارتفاع و ویژگی نزدیکترین قله مرتفع جهت صعود کوهنوردان در فصول مختلف سال بسیار پرتردد است.
روستای زشک به لحاظ چشم‌اندازهای زیبا و صفای محیط و اعتدال آب و هوا و باغ‌های سرسبز میوه، یکی از بهترین مناطق ییلاقی اطراف مشهد به شمار می‌آید. چشمه‌سارهای متعددی این منطقه را سیراب می‌کند و به دلیل وجود آب کافی دارای انواع محصولات باغی است.

روستای زشک یکی از بهترین مناطق ییلاقی اطراف مشهدظرفیت های گردشگری روستای زشك عبارت است از: كوهها و دره ها، رودهای پر آب و دایمی، چشمه های متنوع، چشم انداز طبیعی، محصولات باغی، عسل و ماهی، بازار محلی، مسافت كم با شهر مشهد، اماكن مسكونی سنتی و باغهای وسیع و خوش منظره هستند.
زشک در لغت برگرفته از زو اشک به معنای چشمه های جوشان است. وجود چشمه سارهای متعدد و منحصر به فرد این روستا را به یکی از دیدنی ترین مکانها در خراسان تبدیل کرده است. در مسیر رودخانه اگر پیش بروید خواهید دید در مکانی رودخانه کاملاً خشک است در حالی که چند صد متر پایین تر آب فراوانی از دل زمین بیرون می جوشد و به خاطر این ویژگی است که زشک به چشمه های جوشان معروف شده است.

روستای زشک یکی از بهترین مناطق ییلاقی اطراف مشهد

همچنین تله کابین زشک، نخستین تله کابین در منطقه ی شمال شرق کشور است که در حال حاضر از جمله طرح های گردشگری و در حال اجرای این منطقه است.

جاذبه های روستای زشک در مشهد

این روستا پر است از جاذبه اما چند مورد از دیدنی های این روستا را برای شما به اختصار آورده و توضیح می دهیم.

چشمه قلقلی: این چشمه یکی از پرآب ترین و دیدنی ترین چشمه ها در ییلاقات اطراف مشهد است. آب این چشمه، مثل لوله آبی ترکیده، با قل قل از زمین می جوشد. از روستای زشک تا چشمه قلقلی، ۴ کیلومتر راه خاکی فاصله است. چشمه قلقلی ابتدای راه صعود به قله های چمن، فِلِسکه و شیرباد هم هست.

روستای سقف های شیروانی: باغ های پرمیوه و رودخانه ی پر آب با آب های سرد، به علاوه بافت سنتی روستا، بهترین مناظری است که می شود در زشک دید.

قله شیرباد: قله شیرباد، بلندترین قله ی کوهستان بینالود است. این قله با ارتفاع ۳ هزار و ۳۳۹ متر از سطح دریا، بلندترین قله ی رشته کوه بینالود است و راه صعود به آن از روستای زشک در مشهد می گذرد. زشک و حیطه، آخرین روستاهای این مسیر هستند. راه صعود به قله، یک مسیر پاکوب است که از حاشیه ی رودخانه به سمت ارتفاعات می رود. جان پناه شیرباد هم در این مسیر و ارتفاع ۳ هزار متری قرار دارد. قله ی شیرباد بلندترین ارتفاع را در بین ۳ استان خراسان دارد و به همین دلیل به بام خراسان شهرت دارد.

دره نِهِل: دره نهل، در دامنه های شرقی قله ی شیرباد، دره ای سرسبز است که سرچشمه رودخانه زشک در آن قرار دارد. چشمه ی نهل یک چشمه پرآب است که در چمنزاری موسوم به اولنگ قرار گرفته است. یکی دیگر از مسیرهای صعود به قله ی شیرباد هم از همین دره و از کنار چمشه ی پرآبش آغاز می شود. حاشیه ی رودخانه زشک در دره نهل، رویشگاه گل های بابونه هم هست.

قله چمن: قله ی چمن با ۳ هزار و ۴۰ متر ارتفاع، یکی از قله های کوهستان بینالود است که روستای زشک در دامنه های شمالی آن قرار دارد. این قله با شیب ملایمی که دارد، یکی از مناسب ترین قله ها برای راهپیمایی و کوهنوردی های سبک است. همچنین دامنه های قله چمن، یکی از بهترین رویشگاه های گیاهان خوراکی و دارویی در اطراف زشک است. عمده سبزی های کوهی و گیاهان دارویی که مخصوصا در بهار در این منطقه عرضه می شود از دامنه های قله چمن، چیده شده اند.

روستای زشک یکی از بهترین مناطق ییلاقی اطراف مشهد

چگونه به روستای زشک برویم؟

شما از مشهد تا روستای زشک تنها ۱ ساعت لازم است زمان بگذارید. برای سفر به زشک ابتدا باید به شهر شاندیز بروید. یک جاده مستقیم از پارک وکیل آباد مشهد، شما را به این شهر می رساند. از شاندیز تا زشک، حدود ۱۵ کیلومتر راه است. روستای ابرده هم در همین مسیر و در میانه راه شاندیز و زشک قرار دارد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید