این سد که در ۵ کیلومتری شهر نیر در استان اردبیل قرار دارد، در مدت هشت سال با سیصد میلیارد ریال سرمایه‌گذاری از سال ۱۳۷۴ آغاز شده و در سال ۱۳۸۲ به پایان رسیده است. حجم آب ذخیره شده در این سد ۹۵ میلیون مترمکعب میباشد. در حال حاضر از آب این سد برای تامین آب شرب شهر اردبیل و آبیاری اراضی پائین دست سد استفاده می شود.

دیدنی های جذاب در نیر

آب تامین کننده ی سد یامچی از رودخانه ی بالخلی چای و از شرق رشته کوه سبلان به سمت اردبیل جاری است. هرز آب این رودخانه به وسیله ی رود قره سو دره به رود ارس می ریزد، انگیزه از ایجاد سد نیاز مردم و کیفیت این هرز آب برای کشاورزی بود. مصرف شصت و پنج میلیون متر مکعب برای مصارف کشاورزی و بیست میلیون متر مکعب برای مصارف شهری از بازدهی این سد است.

اهمیت سد یامچی از جاذبه های نیر ، هم از نظر تامین آب شُرب منطقه است و هم از لحاظ تولید انرژی های وابسته به آب مانند برق. سد یامچی مامن آرامشی برای گردشگرانی است که می خواهند از فراز دریاچه ی پشت سد غروب و طلوع خورشید را به تماشا بنشینند. سد بزرگ یامچی قابلیت میزبانی از مهمانانی را دارد که برای کمپ و سفری چند روزه پا به منطقه ی سرسبز و تاریخی نیر گذاشته اند.

سد یامچی یکی از جاذبه های استان اردبیل

دیدنی های منطقه سد یامچی

منظره ی زیبای دریاچه پشت سد همراه با آب و هوای معتدل و ارتفاعات دیدنی همگی مسافران زیادی را از سراسر ایران به این منطقه می کشاند. از تفریحات اهالی منطقه ی نیر و اطراف آن ماهیگیری و استفاده از مناظر بی بدیل سد یامچی است. البته برگذاری جشنواره های ماهیگیری با نظارت سازمان محیط زیست انجام می پذیرد. از ماهی های موجود در سد می توان به کپور و آمور و ماهی سفید اشاره کرد.

  جاذبه گردشگری چشمه و آبشار گورگور آلوارس

کیفیت بالای آب سد یامچی به علاوه ی حجم نود و پنج میلیون متر مکعبی آب آن اراضی روستاهای اطراف را نیز آبیاری می کند. آب آشامیدنی سد یامچی آب شهر اردبیل را نیز تامین می کند. وجود این سد به سفره های آب زیرزمینی مناطق غربی و شمال غربی نیز قوتی دوباره بخشیده است.

منبع : hotelpedram
نویسنده

یک نظر بنویسید