گیلان جزو استان های  زیبا و محبوب برای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی به شمار می رود که  همه ساله پذیرای تعداد زیادی از مردم از نقاط مختلف ایران و جهان است. به هنگام سفر به استان گیلان نیز خوراکی های مختلف و صنایع دستی  می توانند بهترین سوغات جهت خرید باشند .

گیلان با جذب بالای ۵ میلیون نفر توریست و مسافر به طور سالیانه سوغات فراوانی را نیز دارا است که در این خبر به معرفی آن ها می پردازیم. از جمله معروف ترین سوغات نیز  کلوچه های لاهیجان و فومن است و کمتر کسی پیدا می شود که آن ها را نشناسد.

 رشته خشکار

رشته خشکار گیلان از شیرینی های سنتی به شمار می رود که در بسیاری از خانواده های محلی به عنوان شغل محلی  محسوب می شود. برای پخت این شیرینی خوشمزه از آرد برنج،  شیر، مغز گردو، هل، دارچین و شکر استفاده می شود. هم چنین برای درست کردن رشته های این  شیرینی  از ابزاری به خصوص به اسم  شانه رشته ریز کمک گرفته می شود. شانه رشته ریزی قفی شکل بوده و از جنس برنج  که دارای ۶ لوله باریک و منظم است. این شیرینی های بی نظیر در سینی های مسی سرخ می شوند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

سوغاتی های معروف گیلان

باقلوای یاس

باقلوا از دسته شیرینی‌های بسیار شیرین و است که دوستداران زیادی هم دارد. در تهیه باقلوا، معمولا از خمیر باقلوا و انواع مغزهای خرد شده مانند گردو، بادام، پسته و طعم دهنده‌هایی مثل هل استفاده می‌شود.

اما باقلوای یاس سوغات گیلان ، کمی فرق دارد. در باقلوای یاس، برای معطر کردن مغز بادام داخل باقلوا از گل یاس استفاده می‌کنند. عطر گل یاس، طعمی بهشتی را به باقلوای یاس می‌بخشد که همیشه در خاطر می‌ماند. بادام پوست کنده و خشک شده را در ظرفی قرار می‌دهند و برگ‌ گل یاس را روی آن قرار می‌دهند تا عطر و طعم گل یاس را بگیرد. این کار را تا جایی ادامه می‌دهند تا اینکه بادام‌ها کاملا عطر و طعم یاس را بگیرد. سپس بادام معطر و پودر قند را در باقلوای یاس گیلانی استفاده می‌کنند.

حلوای به

حلوایی به خصوص که مورد توجه مسافران و توریست ها قرار می گیرد.  مرغوب ترین حلوای به  توسط زنان روستایی در دیگ های مسی سفید پخته می شود. برای پخت این حلوای خوشمزه  مقداری به را پوست می کنند و  خرده آن را به همراه آب و کمی  شکر  می پزند تا آبش به کل جمع  شود. بعد به های پخته شده را کوبیده و به همراه شکر و روغن حیوانی تفت می دهند. در مرحله پایانی تفت  خلال بادام و هل کوبیده شده را نیز اضافه می کنند. زمانی که حلوا به شکل توده ای منسجم درآمده و  از ظرف جدا شود آن را پهن می کنند و با پودر پسته تزیین می کنند. اغلب نیز برش حلواها به شکل لوزی صورت می گیرد.

  معرفی امامزاده قل قلی در استان گیلان

سوغاتی های معروف گیلان

نان محلی تمیجان گیلان

این نان به عنوان یک نان محلی به نام خاستگاهش روستای تاریخی تمیجان نام گذاری شده است. برای تهیه خمیر این نان از آرد برنج استفاده می شود. شکل نان تمیجان بیضی  باریک است. هم چنین بر روی  تابه ای چدنی به اسم ساچ  تهیه می شود. طبق سنت دیرینه مردم  این منطقه در اولین شب جمعه ماه رجب ( شب آرزوها)  پیش  غروب آفتاب این نان ها را می پزند و همراه خرما و حلوا بین همسایه ها پخش می کنند.

سوغاتی های معروف گیلان

نان خلفه (کشتا)

نان خرفه، خلفه یا کشتا از سوغات گیلان و جزو نان‌های مقوی و خوشمزه لاهیجان است. نان خلفه از آرد برنج، آرد گندم، پوره کدو، ماست ترش، شکر و تخم شنبلیله که در گیلان به آن تخم خلفه می‌گویند درست می‌شود.

سوغاتی های معروف گیلان

زیتون و روغن زیتون رودبار

نام رودبار، ناخودآگاه آدم را به یاد زیتون‌های درشت و خوشمزه و روغن زیتون مرغوب این منطقه از گیلان می‌اندازد. درخت‌های کوتاه زیتون، با شاخه‌های باریک و سخت و برگ‌های کوچک تیره سرتاسر رودبار به چشم می‌خورند. زیتون و روغن زیتون سوغات رودبار است و مسافران و توریست‌ها، از طرفداران پروپاقرص آن هستند.

زیتون و روغن زیتون رودبار را می‌توانید در انواع مختلف زیتون هسته‌دار، زیتون بی‌هسته، زیتون سیاه و … و روغن زیتون بودار و بی‌بو در مغازه‌های رودبار پیدا کنید. زیتون و روغن زیتون، خاصیت درمانی بسیاری دارد و بهترین سوغات از رودبار است.

سوغاتی های معروف گیلان

پنیر سیاه مزگی

این پنیر معروف ترین محصول لبنی مورد علاقه مردم استان گیلان است. سیاه مزگی زرد رنگ و پر چرب بوده و دارای طعمی بی نظیر است . به طوری که با پنیرهای فرانسوی هم رقابت می کند.

  روستای امام زاده ابراهیم ، منطقه ای شگفت انگیز در دل کوهستان

سوغاتی های معروف گیلان

بادام زمینی

۸۰درصد از بادام زمینی کل کشور در شهرستان آستانه اشرفیه تولید می شود. فصل کاشت  اوایل اردیبهشت تا اواسط خرداد و زمان برداشت اواسط شهریور تا اواخر مهر است. بادام زمینی این منطقه مرغوب ترین بادام زمینی کشور به شمار می رود.

سوغاتی های معروف گیلان

کلوچه فومن

یکی از شیرینی‌های خوشمزه و به یادماندنی گیلان، کلوچه فومن است که هوش از سر ادم می‌برد. این شیرینی خوش‌طعم سوغات گیلان و منطقه فومن است که همراه با چای، شیر و یا شیرکاکائو سرو می‌شود.

سوغاتی های معروف گیلان

چای لاهیجان

لاهیجان، سرزمین چای است. برای همه ایرانیان، لاهیجان تداعی کننده چای و عطر چای است که می‌تواند صبحگاه ادم را سر حال بیاورد و در بعدازظهری، خستگی را از تن بیرون کند.

لاهیجان در حال حاضر مرکز کشت چای است و این محصول را  به بسیاری از کشورهای دنیا صادر می‌کند. چای لاهیجان، سوغات گیلان است که می‌توانید آن را تهیه کنید و عطر خوب چای را در منزلتان حس کنید.

سوغاتی های معروف گیلان

برنج گیلان

برنج گیلان با عطر فوق‌العاده و طعم به یادماندنی‌اش، میهمان خانه‌های مردم است. برنج گیلان، انتخاب همیشگی گردشگران این منطقه است و بسیاری از افراد این محصول را از برنج کاران گیلان خریداری می‌کنند. اگر به دنبال عطر واقعی برنج و یک طعم به یادماندنی هستید، حتما برنج گیلان را تهیه کنید.

سوغاتی های معروف گیلان

ازگیل

ازگیل از جمله میوه‌های خوشمزه و شگفت‌انگیزی است که در گیلان می‌روید. این میوه فوق‌العاده و مفید، سوغات گیلان است و در گویش گیلانی به “کونوس” است.

سوغاتی های معروف گیلان

تمشک

تمشک از جمله میوه‌های خودرو و فراوان در منطقه گیلان است. این میوه با طعم و رنگ فوق‌العاده‌اش، دل و هوش را از سر گردشگران می‌پراند. تمشک، در میان میوه‌های گیلانی محبوبیت بیشتری دارد و از این میوه خوش طعم، انواع مربا و شربت نیز تولید می‌شود.

تمشک، مربا و شربت آن از بهترین سوغات گیلان است که می‌توانید در سفرتان به این سرزمین سبز ان را تهیه کنید.

  جاذبه تاریخی قلعه گردن رحیم آباد

سوغاتی های معروف گیلان

صنایع دستی استان گیلان

نمد مالی

نمد مالی روش تولید نمد است که نوعی زیر انداز سنتی محسوب می گردد. نمدمالی را می توان قدیمی ترین روش تولید زیرانداز و دشوارترین صنایع دستی نامید. نمد زیر انداز مناسبی در مناطق مرطوب و بارانی است. از نمد برای تهیه کلاه و لباس نمدی نیز استفاده می شود و در جامعه امروزی کاربردهای تزئینی نیز دارد.

سوغاتی های معروف گیلان

حصیربافی

حصیربافی از صنایع دستی اصیل استان گیلان است که بسیاری از بومیان به آن مشغول هستند. حصیربافی در میان مردم گیلان رواج زیادی دارد و بسیاری از زنان روستایی و هنچنین مردان در فصولی که کار کشاورزی سبک‌تر است، به آن مشغول‌اند. محصولات حصیری از ساقه برنج و یا نی‌ها و گیاهان خودرو بافته می‌شوند.

محصولات حصیری سوغات گیلان، شامل سبد، زنبیل، زیراندازها و دیگر وسایل با بافت‌های زیبا، مدل‌دار و در رنگ‌های مختلف هستند. اگر به دنبال یادگاری و چیزی ماندگار از استان گیلان هستید، محصولات حصیربافی بهترین گزینه پیش روی شماست.سوغاتی های معروف گیلان

بامبوبافی

بامبو بافی نیز از صنایع دستی استات گیلان است که بومی‌های منطقه با ظرافت و زیبایی مثال زدنی آنها را درست می‌کنند‌. این هنر دستی، از گیاه بامبو یا همان چوب خیزران درست می‌شود. این هنر دستی را می‌توانید در لاهیجان و خصوصا منطقه لیالستان به وفور پیدا کنید. از هنر بابمبو بافی برای ساخت انواع وسایل تزیینی، سینی و ظروف مختلف و حتی میز و صندلی استفاده می‌شود.

بامبوبافی می‌تواند سوغاتی به یاد ماندنی باشد که همیشه بوی رطوبت و چوب خیزران را برایتان تداعی کند.

سوغاتی های معروف گیلان

رشتی دوزی

قلاب دوزی رشتی از رودوزی های قدیمی به شمار می رود که برای تزئین پارچه ها با نخ ابریشمی است. به طور کلی رشتی دوزی بر روی پارچه ماهوت( پارچه پشمی ضخیم و پرزدار با بافت ظریف)  صورت می پذیرد. مسافران  در گیلان می توانند  پرده، زیرانداز، سجاده، لباس و کلاه، رومیزی و روتختی تزئین شده با رشتی دوزی  ،پاپوش های زنانه ای را رویه شان به این شکل تزیین شده خریداری کنند.

سوغاتی های معروف گیلان

با سفر به استان گیلان بهترین سوغات را برای دوستانتان انتخاب و خریداری  کنید.

منبع : yjc،safarzon
نویسنده

یک نظر بنویسید