خرید سوغات یکی از فرهنگ‌های مهم سفر است. فرهنگی که نه تنها در ایران بلکه در بیشتر نقاط دنیا اهمیت دارد و علت آن وجود فرهنگ‌های مختلف و در نتیجه سوغات‌های متنوع است؛ چیزی هرچند کوچک که ما را به یاد مقصد سفرمان می‌اندازد. هر شهر ایران سوغات مخصوص خودش را دارد که با دیگری متفاوت است. آبادان یکی از شهرهای پر سوغات ایران است که رنگ و عطر آن‌ها شما را به یاد هوای داغ و مردم خونگرم این شهر می‌اندازد. در این مطلب مهم‌ترین سوغات آبادان را به شما معرفی می‌کنیم.

خرما

خرما یکی از سوغاتی های استانهای جنوبی کشور و به ویژه آبادان است که دارای خواص و انواع مختلفی است و از جمله آنها می توان به سعمران، برحی، گنطار، بریم و زاهدی اشاره کرد، حلوای خرما، رولت خرما، رنگینک، انواع شیرینی و خرمای شکلاتی، کلوچه و نانهای خرمایی، عدس پلو با خرما، خرما ارده و کوکوی شیره خرما نیز برخی از غذاهایی است که با خرما درست می شود. ببریانی، بریمی، کبکاب، حلاوی، حمراوی، دیری، سرخ، سویدانی، عروی، فرسی، زاهدی، قصبی، گنطار، لیلو، مجول و مکتوم نیز از دیگر انواع خرمای این مناطق به شمار می روند.

از آبادان سوغاتی چی بخریم؟

ماهی

یکی از سوغاتی های رایج و مشهور آبادان، ماهی های خوش طعم خلیج فارس است که از انواع ماهی های رایج در این شهر می توان به حلوا سفید (زبیدی)، راشگو، شوریده، شانگ، زبان، سنگ سر، میش ، هامور، کفشک، صبور، قباد و شیر اشاره کرد.

از آبادان سوغاتی چی بخریم؟

ادویه

اگر غذاهای منطقه‌ی جنوب و به ویژه آبادان را امتحان کرده باشید متوجه طعم متفاوت و رنگ‌های گرم آن‌ها خواهید شد. این تفاوت در طبخ تنها به استفاده از ادویه‌های مورد استفاده در غذاها برمی‌گردد. ادویه یکی از اصلی‌ترین چاشنی‌ها برای آبادانی‌ها است. این رنگ‌ها و طعم‌های بی نظیر حاصل ترکیب ادویه‌های رنگارنگ آبادانی است. ادویه یکی از مهم‌ترین سوغات آبادان نیز هست. زیرا مشابه آن را در شهرهای دیگر ایران پیدا نمی‌کنید.

  جاذبه تاریخی آسیاب های آبی دزفول

از آبادان سوغاتی چی بخریم؟

صنایع دستی آبادان

حصیربافی

در زمان حاضر رایج ترین و پر استفاده ترین صنایع دستی آبادان جاروبهایی است که به وسیله برگ درخت خرما(سَعَف) بافته می شود. کلاه حصیری آفتابی، زیر انداز حصیری، باد بزن، سبد نان و خورجین خرما از دیگر صنایع دستی آبادان است که اینها نیز از برگ درخت خرما درست می شود. همچنین از لیف و خوشه (پَنگ) این درخت برای ساختن طناب، قفس یا تور ماهیگیری، زنبیلهای بزرگ حمل خرما و بالابر درخت خرما(فروند) مورد استفاده قرار می گیرد.

از آبادان سوغاتی چی بخریم؟

کپو بافی

نخل یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین درخت‌هایی است که در جنوب کشور دیده می‌شود. علاوه بر اهمیتی که این درخت برای تولید خرما دارد، از برگ‌های آن نیز برای امرار معاش استفاده می‌کنند. مردم هنرمند آبادان از زمان‌های بسیار دور از برگ درخت خرما برای بافت و ایجاد ظروفی استفاده می‌کردند که امروزه به کپو بافی معروف است.

از آبادان سوغاتی چی بخریم؟

کپوبافی یکی از معروف‌ترین سوغات آبادان و گونه‌ای از حصیربافی است که با ذوق و سلیقه توسط کامواهای رنگی تزئین شده و برای نگهداری خرما، شکلات و لوازم دیگر استفاده می‌شود. در بازار آبادان می‌توانید انواع ظروف کپوبافی را در رنگ ، اندازه وطرح‌های مختلف ببینید.

منبع : safarzon،yjc
نویسنده

یک نظر بنویسید