بهترین و معروف ترین سوغات ها در بندرعباس

بهترین و معروف ترین سوغات ها در بندرعباس

یکی از رسم‌های سفر سوغات است. یعنی در حقیقت همانطور که سفر برای من و شما با خاطرات و خوشی‌هایش معنا پیدا می‌کند برای بقیه با هدیه‌ای که بعد از سفر می‌گیرند ملموس‌تر می‌شود. ایران هم دقیقا همانجایی است که هر شهرش پر از سوغات و چیزهایی است که به عنوان تحفه سفر می‌توان به بقیه داد. اما اینکه سوغات هر شهر چیست و بهترینش را کجا می‌شود پیدا کرد، موضوعی است که ما قرار است درباره‌اش حرف بزنیم. از شمال تا جنوب سفر کنیم و بگوییم وقتی سفر می‌روید بهتر است چی برای بقیه از آنجا سوغات ببرید که به کام باشد. برای شروع هم از بندرعباس میگوییم، شهر نخل‌ها و آفتاب همیشه تابان.

خرمای بندرعباس

خرمای بندرعباس، بسیار خوش طعم و مرغوب است. استان هرمزگان به دلیل آب و هوای گرم و خشک بستری مناسبی را برای بعمل آمدن خرما فراهم نموده است. شهرستان حاجی آباد، میناب، رودآب که در نزدیکی شهر بندر عباس قرار دارند از عمده تولیدکنندگان خرمای استان می باشند. سالانه حدود بیست درصد از خرمای هرمزگان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، اروپا، آسیای میانه و آمریکا صادر می شوند و بخشی از آن برای مصرف داخلی است. انواع درجه ۲و۳ آن را برای فرآورده هایی چون چیپس خرما، عسل خرما، شیره ی خرما و …. استفاده می کنند.

بهترین و معروف ترین سوغات ها در بندرعباس

گوآوا

بندرعباس، کنار دریا قرار گرفته و جدا از اینکه می‌شود لذت دریای آبی و دم غروب و هوای خوبش را برد، بهترین ماهی جنوب را هم می‌شود اطراف بندر و در بازار سنتی ماهی‌فروشان پیدا کرد. ماهی‌هایی مثل هامور، سرخو، شاه‌میگو و سنگسر که برخلاف تصور معمول چندان هم اینجا ارزان نیست. ولی کمتر کسی است که برای دوستانش ماهی سوغات ببرد مگر افراد درجه یک خانواده. راه دور است و امکان خراب شدن ماهی زیاد. ماهی را می‌شود همانجا خورد و اگر خواستید چیزی به عنوان خوردنی سوغات بدهید ریسمان‌های خرما و میوه‌ای به اسم گوآوا را انتخاب کنید، سوغاتی مقفول مانده که کمتر به چشم سوغات به آن نگاه می‌شود، چرا که در هرمزگان صنایع دستی مثل سوزن دوزی و حصیربافی حرف اول را می‌زند و دیگر کمتر نوبت به میوه‌ خوش طعمی مثل گوآوا می‌رسد.

بهترین و معروف ترین سوغات ها در بندرعباس

مرکبات بندرعباس

از سوغاتی دیگر بندر عباس که میتوان به آن اشاره کرد مرکبات بندرعباس و فرآورده‌های حاصل از آنهاست. بندر عباس و شهرستان‌های استان هرمزگان دارای باغات مرکباتی هستند که سالانه درصدی از نیاز استان‌های اطراف خود و کشورهای حاشیه خلیج فارس را در این زمینه تامین می‌کنند. مرکباتی که در استان هرمزگان کشت می‌شوند و در شهر بندر عباس به چشم میخورد نارنگی، پرتقال، لیمو لیسبون، لیمو شیرین، نارنج، گریپ فروت و لیموترش است. در فصل بهار اگر سفری به شهر بندرعباس داشتید میتوانید این میوه‌های خوش طعم را تهیه کنید و از خوردنشان لذت ببرید.

بهترین و معروف ترین سوغات ها در بندرعباس

ماهی و میگو

بهترین ماهی‌های جنوب ایران را می شود در بندرعباس و اطرافش پیدا کرد. بازار ماهی فروشان این شهر هم به عنوان یک جاذبه گردشگری دیدنی است و هم می‌توانید ماهی و میگوی تازه از آن خریداری کنید و به شهرتان ببرید. فراموش نکنید این کار را در روز آخر سفر انجام دهید و از فروشنده بخواهید اطراف ماهی‌ها یخ نگذارد. چون هر گونه مایعات در بار هوایپیما ممنوع است و می‌تواند دردسرهایی برای شما ایجاد کند.

بهترین و معروف ترین سوغات ها در بندرعباس

صنایع دستی بندرعباس

چنته

چنته از صنایع دستی و سوغات بندر عباس به شمار می آید که توسط زنان این منطقه و بر روی دارهای زمینی بافته می شوند. چنته شامل اشکال هندسی و ذهنی متنوعی می باشد. این صنایع دستی زیبا با صدف های دریایی و منگوله های رنگارنگ تزیین می شوند و غالباً از آن برای تزیین کپرها استفاده می کنند. چنته ها از سوغات های محبوب و  رنگارنگ زیبای بندرعباس به شمار می آیند.

بهترین و معروف ترین سوغات ها در بندرعباس

صنایع دریایی

اگه تا بحال لذت قدم زدن در ساحل خلیج فارس نصیبتان شده باشد، مطمئنا متوجه تنوع بالای صدف های زیبا در  این منطقه شده اید. شاید ما براحتی از کنار این صدف ها بگذریم، اما مردم هنرمند جنوب اینها را به عنوان یک فرصت و سرمایه ی اقتصادی می بینند. برای اون دسته از دوستان و عزیزانتان که عاشق وسایل تزئینی هستند، خرید صنایع دریایی بندرعباس میتواند گزینه ی خوبی باشد.

بهترین و معروف ترین سوغات ها در بندرعباس

گلابتون دوزی

گلابتون که نوعی زردوزی در قدیم بوده ، یکی از زیباترین صنایع دستی سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان هست که جلوه ی بسیار خاصی دارند. امروزه گلابتون دوزی دیگر مثل قدیم با نخ های نازک از جنس طلا بافته نمی شوند ، اما هنوز هم نقش و طرح طلایی روی پارچه های رنگی این هنر را منحصر به فرد میکند.

بهترین و معروف ترین سوغات ها در بندرعباس

صنایع دستی حصیری

به دلیل وجود نخل‌های خرما در بندرعباس، مردم صنایع دستی زیادی با حصیر این درختان می‌سازند. لوازمی متنوع از وسایل کاربردی آشپزخانه تا سبد‌هّای تزیینی که همه کیفیت بالا و زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند.

بهترین و معروف ترین سوغات ها در بندرعباس

بادله دوزی

در طول سفرتان به بندرعباس به لباس زنان و دختران جنوب دقت کنید، چیزی جز هنر روی این لباس می بینید؟ پایین شلوار زنان جنوب طرح های گلدوزی شده ی رنگارنگی را می بینید که معروف به بادله دوزی هستند.

بهترین و معروف ترین سوغات ها در بندرعباس

بادله دوزی یکی از صنایع دستی بندرعباس می باشد که با نخ های ابریشمی دوخته می شوند.

مرکبات بندر عباس

سوغاتی دیگر بندر عباس که میتوان به آن اشاره کرد مرکبات بندرعباس و فرآورده های حاصل از آنهاست. بندر عباس و شهرستان های استان هرمزگان دارای باغات مرکباتی هستند که سالانه درصدی از نیاز استان های اطراف خود و کشورهای حاشیه خلیج فارس را در این زمینه تأمین می کنند.

مرکباتی که در استان هرمزگان کشت می شوند و در شهر بندر عباس به چشم میخورد نارنگی، پرتقال، لیمو لیسبون، لیمو شیرین، نارنج، گریپ فروت و لیمو ترش است. در فصل بهار اگر سفری به شهر بندرعباس داشتید میتوانید این میوه های خوش طعم را تهیه کنید و از خوردنشان لذت ببرید.

ماهی و میگو بندرعباس

از آنجا که بندرعباس و دیگر بنادر استان هرمزگان در کنار دریای خلیج فارس که منبع غنی انواع مختلف ماهی، میگو و آبزیان هست، یکی از شغل های کهن مردم این مناطق ماهیگیری است که بصورت سنتی و یا مدرن انجام میشود. میتوان  گفت ماهی و میگو سوغات معروف بندرعباس می باشند.

در بازار های بندرعباس و حاشیه دریا صیادانی به چشم میخورند که ماهی های صید شده خود را می فروشند. ماهی تن، سنگسر، ساردین، هامور، سرخو، میش ماهی و مقوا ماهی هایی هستند که صید می شوند و در بندر عباس به راحتی می توانیم به آن ها دسترسی داشته باشیم. من اگر جای شما باشم این ماهی های خوشمزه را برای یکبار هم که شده امتحان می کنم مطمئناً مشتری دائمی خواهید شد و حتی میتوانید به همراه خود به شهرتان ببرید.

میگو هم یکی دیگر از آبزیانی است که در بندر عباس و هرمزگان طرفداران خاص خود را دارد میگو نیز مانند ماهی ها جزو غذاهای دریایی است که سرشار از ویتامین A ,B ,C ,D ,E  و آهن، منیزیم، فسفر، کلسیم و روی می باشد. این خواص میگو نسبت به سایر آبزیان بیشتر است و برای بدن انسان مفید می باشد.

با توضیحات داده شده حتماً برای خرید ماهی و میگو برای مصرف و یا سوغات بندرعباس برنامه ای بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما