بوشهر  شهری بندری و از استان های جنوب غربی کشور ایران است. طبق یافته های باستان شناسی بوشهر از شهرهای باستانی زمان   اردشیر ساسانی است. بوشهر علاوه بر دارا بودن جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار، صنایع دستی و سوغات جذاب زیادی  را نیز دارا است. در این مطلب قصد داریم بهترین “سوغات استان بوشهر” را به شما معرفی کنیم.

سوغاتی های خوراکی بوشهر

خرمای بوشهر

کشت خرما در شهر بوشهر به دوران هخامنشیان باز می گردد و امروزه یکی از مشاغل اصلی مردم بوشهر تولید خرما و فرآورده های حاصل از آن است. خرما و محصولات نخل را می‌توان به عنوان مهمترین سوغات استان بوشهر یاد کرد. از خرمای بوشهر فرآورده های بسیاری بدست می آید مانند شیره ی خرما، پنیر نخل،لواشک خرما، شهد خرما، سرکه خرما، و…که هر کدام طعم منحصر بفردی دارند و همچنین صنایع دستی خرما از جمله حصیر و زنبیل و کلاه و . . . است شما می توانید این محصولات را به عنوان سوغات بوشهر با خود ببرید.

بهترین سوغات و صنایع دستی بوشهر را بشناسید

مسقطی

فقط شیراز نیست که مسقطی دارد و در بیشتر شهرهای جنوبی هم مسقطی یکی از سوغاتی های محبوب است. معروف است که مسقطی دو قرن پیش از مسقط پایتخت عمان به سواحل خلیج فارس راه پیدا کرد و از این رو اسمش را مسقطی گذاشتند. مسقطی را با نشاسته، روغن، شکر، زعفران، هل و گلاب درست می‌کنند و با چایی بهترین ترکیب ممکن می‎‌شود.

بهترین سوغات و صنایع دستی بوشهر را بشناسید

ارده بوشهری

یکی دیگر از سوغاتی‌های بوشهر، ارده است. ارده و شیره خرمای بوشهر بسیار معروف است و بهترین صبحانه. ارده را از کنجد درست می‌کنند، ماده ای که سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین های مختلف است و اگر سردتان باشد و آن را بخورید انگار  به ناگاه پالتو تنتان کرده اید.

  جاهای دیدنی بندر دیلم ، شمالی ترین نقطه استان بوشهر

بهترین سوغات و صنایع دستی بوشهر را بشناسید

ماهی و میگو

اگر تمایل به خرید ماهی تازه و خوشمزه داشته باشید، بوشهر بهترین استان جهت انتخاب است. بازارهای زیادی در بوشهر برای فروش ماهی تازه وجود دارد. معروف ترین ماهی های بوشهر  شامل ماهی هامون، سنگ سر، مرکب، ماهی شیر و… می شود. میگوی بوشهر نیز زبانزد خاص و عام است.

بهترین سوغات و صنایع دستی بوشهر را بشناسید

انواع نان

بیشتر شهرهای ایران به نان‌های محلی‌شان معروفند و  بوی خوشی که دارند. از جمله نان‌هایی هم که پختنش در بوشهر  متداول است، نان نازک، نان گرده و نان بلبل است که روی تابه پخته می‌شوند. کماج هم در بوشهر زیاد درست می شود. نانی حجیم که با آرد سفید گندم و مایه خمیری از نخود لپه درست می‌شود و رویش کنجد و شکر می‌ریزند.

بهترین سوغات و صنایع دستی بوشهر را بشناسید

ترشی بوشهری

بوشهر از جمله شهرهایی است که در آن می توان انواع ترشی های خوشمزه را یافت. معروف ترین ترشی نیز ترشی انبه  است. سایر ترشی های این استان شامل  ترشی لیمو عمانی و ترشی بادمجان می شود.

بهترین سوغات و صنایع دستی بوشهر را بشناسید

 حلوا پسکی

حلوا پسکی در منطقه برازجان استان بوشهر پخته می شود. جهت تهیه این حلوای خوشمزه خرماهای رسیده را با آرد در روغن سرخ کرده و بعد کمی ماست را با حلوا ورز می دهند تا آماده خوردن شود.

بهترین سوغات و صنایع دستی بوشهر را بشناسید

حلوا سنگک

برای تهیه این نوع حلوا شیره خرما را با حرارت سفید می کنند و در ضخامت های کم در سینی می ریزند و پیش از سرد شدنشان کنجد بوداده شده را بر روی آن می پاشند و سپس حلوا آماده خوردن می شود.

خارک پخته

خارک پخته را می توان محبوب ترین شیرینی سنتی بوشهر خواند. جهت تهیه خارک پخته شکر و خارک در دیگ می ریزند و کمی آب به آن می افزایند و تا زمان نرم شدن آن را  می جوشانند. پس از نرم شدن خارک ها بایستی آبشان را بگیرند و هسته خرما ها را بیرون بکشند و خارک ها رو بر روی حصیر پهن کنند تا  خشک گردند.

  لباس محلی بوشهری+ تصاویر

پنیر نخل

پنیر نخل به قسمت میانی درخت خرما که ماده ای ترد و سفید رنگ است، گفته می شود. این پنیر بسیار شیرین است و علاوه بر بوشهر در  هرمزگان و جهرم هم تولید می شود. در زبان محلی به پنیر خرما غاپ نیز می گویند. برای تهیه پنیر نخل در ابتدا  سر درخت را می اندازند و و برگ ها و لیف های دور برگ ها را تا دست یابی به میانه و پنیر  خرما جدا می نمایند.

بهترین سوغات و صنایع دستی بوشهر را بشناسید

صنایع دستی بوشهر

گبه و گلیم

مشهورترین سوغات و محصول صنایع دستى استان بوشهر گبه و گلیم صادراتى است که در مناطق وسیعى از شهرستان‌هاى استان رواج دارد. این دو محصول استان بوشهر دارای شهرت جهانی است. در حال حاضر شاخص ترین محصول صنایع دستى استان بوشهر گبه و گلیم صادراتى است که در مناطق وسیعى از شهرستانهاى استان رواج دارد.

بهترین سوغات و صنایع دستی بوشهر را بشناسید

عبا بافی

پس از آن باید از عباى شترى بوشهر نام برد که در نوع خود منحصر به فرد میباشد و امروزه به مقدار بسیار محدودى تولید می‌گردد. عبابافی یکی از صنایع دستی و سنتی وابسته به پشم شتر یا گوسفند است که با سابقه بیش از ۵۰۰ سال در بعضی نواحی ایران از جمله استان بوشهر رواج دارد و عبای استان در کشورهای حاشیه خلیج فارس دارای جایگاه ویژه‌ای است.

بهترین سوغات و صنایع دستی بوشهر را بشناسید

گرگور بافی

گرگور به نوعی تور ماهی گیری از جنس فلز گفته می شود. بیشتر صیادان در ابتدا  گرگورهای هایشان را با چوب هندی و چینی می ساختند. اما امروزه گرگور با سیم فلزی گالوانیزه و به شکل نیم کره بافته می گردد و بافت آن توسط مردان انجام می شود. با کمک گرگور که ارتفاعش بین ۱ تا ۳ متر متغییر است می توان ماهی را زنده و با کم ترین آسیب صید کرد.گناوه، دیلم، دیر و کنگان شهرستان های مهم تولید گرگور هستند.

  معرفی شهر دوراهک

بهترین سوغات و صنایع دستی بوشهر را بشناسید

سفال گری در بوشهر

به دلیل آب و هوایی گرم سرد نگه داشتن آب مسئله مهمی است که با وسایل به خصوصی صورت می پذیرد. به همین خاطر کوزه های سفالی در بوشهر ساخته می شوند.

بهترین سوغات و صنایع دستی بوشهر را بشناسید

حصیر بافی

به علت ازیاد برگ و الیاف درخت خرما و گیاهان خودرو  در مناطق  باتلاقی و شوره زار حصیربافی از هنرهای مهم در این استان به شمار می رود.

بهترین سوغات و صنایع دستی بوشهر را بشناسید

محصولات حصیری بوشهر شامل تویزه، مخرف، کلاه، بادبزن، زیرداغی، کپو، سبد می شود و بیشتر در شهرستان های دشتی، گناوه، دشستان و کنگان تهیه می شود.

منبع : snapptrip،yjc،dana
نویسنده

یک نظر بنویسید