زاهدان، شهری با مردمانی خونگرم و مهمان‌نواز در جنوب ایران است. شاید یکی از دورترین نقاط ایران شناخته شود، اما جاذبه‌های دیدنی این منطقه آنقدری جذاب است که هر گردشگری را به خود جذب کند. این منطقه گرمسیری با تنوع فرهنگی خود سوغاتی بی‌نظیر و جذاب دارد.

کلوچه خرمایی

کلوچه خرمایی در ماه اسفند پخت می‌شود و در ایام نوروز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعضی از این کلوچه‌ها خرمایی و بعضی نیز بدون خرما با سیاه دانه و رازیانه تهیه می‌شود. در قدیم این کلوچه در تنور پخت می‌شد، اما امروزه در تنور گازی یا فر پخت می‌شود.

سوغاتی های بی‌نظیر و جذاب زاهدان

لندو

لندو یکی از شیرینی‌های محلی این منطقه است که از ترکیب مواد بومی خرما، کنجد و گندم تهیه می‌شود. از این شیرینی بیشتر در ضیافت‌ها و مهمانی‌ها استفاده می‌شود. پس از خارج کردن هسته خرما این مواد را باهم ترکیب می‌کنند و زیر یک جسم سنگی می‌گذارند تا خوب تحت فشار قرار گیرد و باهم ترکیب شوند. سپس پس از چند ساعت آن را بیرون می‌آورند و به اشکال مختلف تزیین می‌کنند.

سوغاتی های بی‌نظیر و جذاب زاهدان

انبه

انبه از میوه‌های گرمسیری این منطقه است که باتوجه به شرایط آب و هوایی آن از محصول‌های اصلی کشاورزی به‌شمار می‌رود. میوه انبه علاوه بر مصرف خوراکی، آشپزی به‌عنوان طعم‌دهنده، رنگ‌دهنده و عطر کاربرد دارد. میوه‌هایی همچون انار و مرکبات نیز از دیگر میوه‌های اصلی این منطقه به‌شمار می‌رود.

سوغاتی های بی‌نظیر و جذاب زاهدان

ادویه

در زاهدان ادویه نقش مهمی در پخت و پز دارد. زاهدان به دلیل همسایه بودن با پاکستان، افغانستان و همچنین داشتن یک بندر که میزبان کشتی‌های تجار شرقی مانند هندی‌ها بوده، یک فرهنگ غذایی خاص در آن به وجود آمده که بخش مهمش را ادویه‌ها تشکیل می‌دهند. ادویه آچار گوشت که نام آن از هند و پاکستان آمده، یکی از ادویه‌های منحصر به فرد این منطقه است. این ادویه از تخمه شنبلیله، فلفل قرمز، زرد چوبه، نمک، تخم گشنیز و سیاه دانه تهیه می‌شود که مردم در بیشتر غذاهای خود از آن استفاده می‌کنند. آچار گوشت زیاد تند نیست و هر ذائقه‌ای را به خود جذب می‌کند. این ادویه را در بسته‌بندی‌های ۵۰ گرمی تا ۱۰۰ گرمی در دسترس است. اوچیزک و تنوری دو غذای معروف زاهدان است که با این ادویه‌ّای به‌خصوص تهیه می‌شوند.

  غار و روستای لادیز کجاست؟

سوغاتی های بی‌نظیر و جذاب زاهدان

سوزن‌دوزی

سوزن‌دوزی یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین صنایع دستی زنان زاهدان است که همچنان آن‌ها با نخ‌های رنگی و استفاده از سوزن طرح‌های بومی را روی یک پارچه ساده ترسیم می‌کنند. گردشگران بسیاری به این طرح از لباس‌ها علاقه دارند و به همین دلیل در بازارهای این منطقه می‌توان انواع مختلفی از این لباس‌های سنتی را از جنس کتان، ابریشم، زرباف و پنبه‌ای مشاهده کرد. سوزن‌دوزی، با توجه به جنس پارچه و طرح مورد نظر، به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. البته تمام پارچه‌های به کار رفته در سوزن‌دوزی، یک ویژگی مشترک دارند و آن هم تار و پود مشخص و راست آن‌ها است. سوزن‌دوزی روی پارچه‌های کج‌راه، انجام نمی‌شود. سوزن‌دوزی اصیل‌ترین صنایع دستی زاهدان است.

سوغاتی های بی‌نظیر و جذاب زاهدان

حصیربافی

حصیربافی یکی دیگر از صنایع دستی مردمان این منطقه است که توسط زنان و مردان انجام می‌شود. عموما اهالی این منطقه در خانه‌های خود بسیاری از وسایل مورد نیاز همچون سبد، ظروف و زیرانداز را به این صورت می‌بافند. حصیربافی در منطقه‌ی سیستان با گویش «اصیل بافی» و در منطقه‌ی بلوچستان «تگرد» تلفظ می‌شود و در نقاط دیگر استان به «بوریا بافی» و «پرده‌بافی» نیز شهرت دارد. به دلیل شرایط خاص اقلیمی و آب و هوایی گرم و خشک، آفتاب سوزان و کویری، شب‌های سرد، آب کم و پوشش گیاهی اندک، صنعت حصیربافی یکی از صنایع دستی شاخص و مهم این منطقه محسوب می‌شود. همچنین به دلیل ارزان بودن مواد اولیه و دسترسی راحت به آن این صنعت بسیار محبوب است.

سوغاتی های بی‌نظیر و جذاب زاهدان

آیینه‌دوزی

آیینه‌دوزی در دوره صفوی به اوج شکوفایی خود رسیده و مرکز آن استان سیستان و بلوچستان است که یکی از صنایع دستی مختص و اصیل این منطقه به‌شمار می‌رود. از این هنر در دوخت لباس عروس یا تزیین‌های خاص درون خانه مردمان بلوچ استفاده می‌شود. در آیینه‌دوزی آینه‌های کوچکی به شکل دایره‌ای و مربعی را با استفاده از نخ‌های رنگی به سبک خاصی روی پارچه‌های مختلف نگاه می‌دارند. گفته می‌شود که آیینه‌دوزی از بخشی از کشور پاکستان هم‌مرز زاهدان به این شهر وارد شده است. محلی‌ها به آن «سامان» می‌گویند. اعتقاد آیینه‌دوزان بر این است که آیینه انعکاس واقعیت است و به همین ویژگی چه روی لباس دوخته شود چه بر روی لوازم تزیینی می‌تواند، بدی‌ها و نظرها را از صاحب خود دور کند.

  قصرقند،شهری کهن با جاذبه های طبیعی و آثار فراوان

سوغاتی های بی‌نظیر و جذاب زاهدان

سفالگری

سفالگری همانند دیگر هنرهای سیستان و بلوچستان رواج دیرینه در این منطقه داشته، به‌طوری که نمونه‌هایی از آن مربوط به دوران مادها در برخی نواحی از جمله «دهانه غلامان» سیستان یافت شده است.

سوغاتی های بی‌نظیر و جذاب زاهدان

در شهر زاهدان نیز از قدیم سفالگری مورد توجه بوده است و هم‌اکنون به‌عنوان سوغات در این منطقه به فروش می‌رسد.

منبع : poolnews
نویسنده

یک نظر بنویسید