سوغاتی ­های صربستان هم مثل هر نقط‌ه‌ی دنیا از تنوع و جذابیت­‌های خاصی برخوردار است. در هر سفری بالاخره روز آخر می‌‌رسد و قطعا یکی از لذت­‌بخش‌ترین بخش‌های پایان یک سفر خرید سوغاتی است. ما در این مطلب شما را با بهترین سوغات صربستان آشنا می‌­کنیم .

فرش و گلیم پیروت (Pirot)

برای سلامتی یا خوشبختی، شادی خانواده یا مالی، برای زنان یا مردان، برای رهایی از انرژی های بد، معنی پیروت می‌تواند زیاد باشد و صربستانی‌های به خواص معجزه آسای آن اعتقاد دارند. گلیم، یکی از محصولات سنتی و هنر معروف صربستانی‌های است.

از صربستان سوغاتی چه بخریم؟

ژاکت اصیل و قدیمی صربستانی

گرم و منحصر به فرد، با کیفیت و مدرن است. این شاید بهترین تعریف برای توصیف ژاکت «سیروگجنو» باشد که یکی از مشهورترین سوغاتی‌­های صربستان است. داستان این ژاکت به یک قرن پیش مربوط است. این ژاکت هنر دست بافندگان منطقه‌ی کوهستانی زالیتور از یک روستای کوچک قدیمی است. در این روستا هر روز از این کارهای دستی فوق العاده را تولید می‌شود.

این نوع صنایع دستی کار خرید در صربستان را بسیار راحت می‌کنند و در میان بهترین سوغات صربستان هستند. بسیاری از هنرمندان در صربستان لباس­های مدرن امروزی خود را با طرح‌­های سنتی این ژاکت­‌ها زینت می‌بخشند. از آنجا که صرب‌ها موفق به حفظ طرح سنتی این ژاکت با ترکیب آن با طرح مدرن شده‌اند سیروگنجو در تمام جهان شناخته شده است. به شما پیشنهاد میکنیم که حتما یکی از این ژاکت‌­ها را از صربستان به عنوان سوغاتی بخرید!

از صربستان سوغاتی چه بخریم؟

چاشنی آجوار (ajvar)

طعم دهنده‌ی محبوب و معروف صربستانی‌ها است که می‌تواند دیگران را به اندازه کافی تحت تاثیر قرار دهد. درباره‌ی طعم و مزه‌ی این عنصر جادویی نمی‌توان چیزی گفت، باید آن را امتحان کنید. این چاشنی بر پایه‌ی فلفل تهیه می‌شود و مواد دیگری مانند سیر و بادمجان هم دارد.

  مراکز خرید بلگراد ، در بلگراد از چه مراکزی خرید کنیم؟

از صربستان سوغاتی چه بخریم؟

کلاه سنتی و قدیمی ساجاکا

این کلاه که رنگ آن اغلب طوسی و مشکی است متعلق به دوران امپراتوری اتریش و قرن هجدهم است. ساجاکا به طور خاص توسط مردان استفاده می­‌شود. ساجاکا کلاه سنتی صرب­‌ها است. این کلاه قطعا یک سوغاتی جذاب است از سفر به صربستان!

از صربستان سوغاتی چه بخریم؟

جای مداد اوپاناک (opanak)

ما مطمئن هستیم که هزاران بار اوپانک را دیده‌اید، این یکی از بهترین نمادهای شناخته شده صربستان است. اوپاناک نوعی پاپوش سنتی صربستانی است که با چرم تهیه می‌شود و بند ندارد. حال از این طرح برای درست کردن جا مدادی استفاده شده و سوغاتی زیبا و غیر معمول و معروف صربستان است.

از صربستان سوغاتی چه بخریم؟

گوشواره‌ی صربستانی

این گوشواره که فرم آن از طرح­‌های سنتی در صربستان الگو گرفته شده است از سوغاتی­‌های پرطرفدار در صربستان است. یک جفت از آن را بخرید تا همیشه یک سوغاتی خاص از کشور صربستان را در گوش خود داشته باشید.

از صربستان سوغاتی چه بخریم؟

شاملیکا از Kovačica

اگر می‌خواهید سوغاتی ارزشمند و منحصر‌به‌فردی از صربستان تهیه کنید،  از Kovačica دیدن کنید. این روستا دارای آثار هنری ارزشمندی که شامل نقاشی زیبای هنرمندان است، می‌باشد. این نقاشی‌ها شاید در نگاه اول ساده به نظر برسند اما بسیار زیبا هستند.

از صربستان سوغاتی چه بخریم؟

ساز سنتی gusle

اگر می‌خواهید از موسیقی محلی و سنتی صربستانی حتی زمانی که از آنجا دور هستید، گوش دهید و لذت ببرید، ساز سنتی gusle را خریداری کنید. این ابزار سنتی صربی بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ مردم صرب است که هم می‌توانید از صدای آن و هم گذاشتن آن به عنوان دکور در خانه، لذت ببرید.

  فرودگاه بزرگ نیکولا تسلا در بلگراد صربستان

از صربستان سوغاتی چه بخریم؟

قلب‌های Licider

این سوغاتی کوچک و زیبا از آنجایی که بسیار متنوع است، دوستداران زیادی در میان گردشگران صربستان پیدا کرده است. شما حتی می‌توانید برای تبریک تولد، سال نو و… هم این قلب‌های زیبا را به سراسر جهان ارسال کنید.

از صربستان سوغاتی چه بخریم؟

امروزه می توانید قلب Licider را با رنگ ها، طرح ها و الگوهای مختلفی انتخاب کنید.

منبع : safarzon،kooleposhty
نویسنده

یک نظر بنویسید