به قزوین که سفر می‌کنید، یکی از اولین مقاصد گردشگری‌تان، دیدن از بازار سنتی فوق‌العاده این شهر خواهد بود. وقتی هم که به بازار قدم می‌گذارید، دلتان نمی‌آید سوغات قزوین را برای عزیزانتان تهیه نکنید. این شهر خوش آب و هوا و حاصلخیز، با مردم هنرمندش، انقدر همیشه پرنعمت بوده است که سوغاتی‌های متنوع و زیادی هم دارد. در این پست میخواهیم شما را با تعدادی از سوغاتی های  قزوین آشنا کنیم تا کمی در تهیه سوغات قزوین راحت و بی دغدغه باشید و از سفر خود لذت ببرید.

1- نان چایی قزوین

نان چای قزوین شیرینی خوشمزه و سنتی است که بانوان هنرمند قزوین آن را برای عید نوروز و دیگر مراسمات خود درست می کنند، برای درست کردن نان چای به آرد، شکر، تخم مرغ، ماست و کره نیاز داریم. از مواد اولیه خمیری بدست می آید و با قالب طرح های مختلفی را ایجاد میکنند و روی نان را با کنجد یا مغز پسته می پوشانند. این شیرینی از آنجا که در دسته شیرینی های خشک قرار دارد براحتی نگه داری می شود و می توان بعنوان یک سوغات خوب و ماندگار از شهر قزوین برای اقوام خود هدیه ببریم.

آشنایی با سوغات و صنایع دستی قزوین

2- نان نازک قزوینی

نان نازک قزوین انقدر ترد و خوشمزه است که برای هر کس سوغات ببرید یک دنیا لذت هدیه‌اش کرده‌اید. برای درست کردن نان نازک با شکر، شیر، کره، مایه خمیر، ماست، آرد، بیکینگ پودر و تخم مرغ، خمیر نرم و یکدستی درست می‌کنند. پس از اینکه به خمیر استراحت دادند آن را به صورت بسیار نازک پهن می‌کنند و رویش را با پودر مغزهای مختلف پر می‌کنند. بعد خمیر را رول می‌کنند و به صورت زیبایی قطعه قطعه می‌کنند، رویش را تزئین می‌کنند و می‌گذارند در فر تا بپزد. نان نازک را بر اساس مغزی که در آن استفاده کرده‌اند نامگذاری می‌کنند: نازک پسته‌ای، نازک گردویی و…

  روستای زرآباد کجاست؟

آشنایی با سوغات و صنایع دستی قزوین

3- نان چرخی قزوین

نان چرخی قزوین شباهت بسیاری به نان چایی دارد از نظر مواد و مراحل درست شدن، نان چرخی را همانطور که از نامش مشخص است با چرخ دستی مخصوص، چرخ میکنند و و حالا خمیر را که شکل خاصی به خود گرفته را در فر میگذارند. روی نان چرخی با تخم خرفه یا پسته پوشانده می شود. این شیرینی بسیار خوشمزه است.

آشنایی با سوغات و صنایع دستی قزوین

4- باقلوای قزوین

باقلوا قزوین، با باقلوای شهرهایی چون یزد و شیراز رقابت میکند، و بدلیل تنوع در طعم و طرز تهیه جذاب تر است. باقلوا انتخابی خوبی برای سوغاتی است و میتواند نظر همگان را به خود جلب کند. مواد اصلی در تهیه باقلوا آرد، تخم مرغ، بادام، پسته، شکر و شیر است. باقلوایی که بصورت ساده مانند باقلوا شیراز یا یزد درست میشود همان باقلوا لوزی است. باقلوا شهر قزوین با توجه به شکل ظاهری و تفاوت های کوچک در مراحل تهیه، نامگذاری شده اند که به موارد زیر می توان اشاره کرد: باقلوا پیچ، گل رز، پرچمی.

آشنایی با سوغات و صنایع دستی قزوین

5- پنیر کوزه ای قزوین

یکی از سوغاتی های خاص قزوین که شاید در هیچ جای دیگر از ایران به چشم نخورد پنیر با طعم زیره است که در کوزه درست میشود. البته امکان دارد این پنیر بصورت ساده بدون طعم و یا با طعم سبزی معطر دیگری باشد. در گذشته برای تهیه پنیر آن را به مراه آب در کوزه ای میریختند و پس از آن در زیر خاک نگه داری می کردند و بعد از مدت ها آن را برای مصرف بیرون می آوردند. حال اگر علاقه به این پنیر دارید می توانید آن را از بازار قزوین تهیه کنید، این پینر میتواند برای صبحانه، در کنار نون داغ و چای طعم بیاد ماندنی را ایجاد کند.

  جاهای دیدنی بیدستان در استان قزوین

آشنایی با سوغات و صنایع دستی قزوین

6- نان برنجی قزوینی

شهرهای مختلف ایران شیرینی نان برنجی را به روش‌های مختلف درست می‌کنند. نان برنجی مخصوص قزوین هم از آن شیرینی‌هایی است که اگر از این شهر سوغات نبرید پشیمان می‌شوید. شیرینی زیبایی که با آرد برنج، زعفران، شکر، تخم مرغ، روغن جامد، هل و گلاب درست می‌شود و عطر و طعمی بی‌نظیر دارد. برای تزئین این سوغات قزوین هم از تخم خرفه، پودر پسته یا خلال پسته استفاده می‌کنند.

آشنایی با سوغات و صنایع دستی قزوین

7- شیرینی نان قندی

یک شیرینی خوشمزه که با چای حسابی می‌چسبد. نان قندی یکی از شیرینی‌هایی است که برای عید نوروز حسابی طرفدار دارد. خمیر این شیرینی را با روغن جامد، آرد، هل، پودر قند و بیکینگ پودر به راحتی درست می‌کنند، می گذارند چند ساعتی استراحت کند و بعد به صورت فندق‌هایی کوچک درون فر می گذارند تا بپزد. نان قندی را با افزودن کاکائو یا زعفران به رنگ‌ها و طعم‌های متنوع درست می‌کنند.

آشنایی با سوغات و صنایع دستی قزوین

8- نان سنتی اگردک

نان اگردک که نان سنتی قزوین و بسیاری شهرهای دیگر ایران مثل زنجان، همدان و ماسوله هم هست، برای صبحانه یا افطار طعمی بی‌نظیر دارد. خمیر این نان خوشمزه را با آرد، مایه خمیر، شکر، آب، زعفران، تخم مرغ و نمک درست می‌کنند، می‌گذارند استراحت کند و بعد در روغن زیاد سرخ می‌کنند. خوردن نان اگردک را در قزوین از دست ندهید.

آشنایی با سوغات و صنایع دستی قزوین

9- کشمش بی‌دانه تاکستان

شهر تاکستان به خاطر داشتن باغ‌های زیبا و حاصلخیز انگور با محصولات درجه یک شناخته می‌شود. تبدیل انگور به کشمش هم یکی از آن فعالیت‌هایی است که مردم سال‌های سال است به آن اشتغال دارند. تاکستانی‌ها بهترین کشمش‌های درجه یک جهان را در کشورمان تولید می‌کنند. به خاطر همین هم هست که کشمش‌خورها، یا حتی آن‌ها که زیاد اهل خوردن این خوراکی سالم و خوشمزه نیستند، نباید خرید کشمش بی‌دانه تاکستان را از قزوین فراموش کنند. کشمش سالم‌ترین سوغات قزوین برای عزیزانتان است.

  جاذبه های دیدنی آبگرم ـ‌ شهر چشمه های درمانگر

آشنایی با سوغات و صنایع دستی قزوین

10- جاجیم‌بافی

جاجیم پارچه‌ای ضخیم و کم‌عرض است که با استفاده از پودهای کلفت بافته می‌شود. برای اینکه از جاجیم استفاده کنند چند نوار جاجیم را به هم می‌بافند تا یک پارچه عریض ایجاد شود. جاجیم که بیشتر در روستاهایی مانند الموت در استان قزوین تولید می‌شود، از پشم طبیعی ریسیده و رنگ‌های طبیعی و گیاهی تهیه می‌شود. این روزها برای روزآمد کردن استفاده از این صنایع دستی با جاجیم‌های زیبا لوازمی مانند کوسنی و پرده می‌دوزند. این سوغات قزوین در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در بازار قزوین موجود است.

آشنایی با سوغات و صنایع دستی قزوین

11- سرمه‌دوزی

سرمه‌دوزی هم از قدمت زیادی در قزوین برخوردار است. سرمه دوزی، یک نوع دوخت تزئینی با سرمه‌های براق و زیبا بر روی ترمه یا مخمل است که قدیم بیشتر بری تزئین لباس، پرده و به طور کلی پارچه‌ها استفاده می‌شد اما این روزها این هنر جنبه دکوراتیو بیشتری پیدا کرده است. اجسام مختلف سرمه‌دوزی شده و پارچه‌های زیبای سرمه‌دوزی را می‌توانید از بازار قزوین برای دوستانتان هدیه ببرید.

آشنایی با سوغات و صنایع دستی قزوین

12- نم‌نم‌دوزی اشیا

نم‌نم‌دوزی یکی از اصیل‌ترین صنایع دستی قزوین است. نم‌نم‌دوزی یا ملیله‌دوزی هنری بسیار ظریف است که با ملیله ، منجوق و مهره‌های رنگی، طرحی زیبا روی پارچه‌ها می‌نشاند. از این هنر برای آراستن پارچه‌ها، لباس‌ها و یا وسایل دیگر مثل کیف پول، جای شانه و آینه، جای مهر یا حتی برای تزئین رومیزی، روتختی و … استفاده می‌کنند.

آشنایی با سوغات و صنایع دستی قزوین

برای عزیزانتان که عاشق وسایل تزئینی زیبایند این سوغات قزوین را هدیه ببرید.

منبع : snn،safarzon
نویسنده

یک نظر بنویسید