مشهورترین و خارق العاده ترین سوغات گلستان

مشهورترین و خارق العاده ترین سوغات گلستان

شهرستان گرگان مرکز استان گلستان است. این استان از مناطق شمالی ایران با آب و هوایی معتدل و مرطوب همه ساله پذیرای مسافران زیادی است. گلستان با دارا بودن جاذبه های طبیعی و فوق العاده اش به عنوان یک قطب گردشگری محسوب می شود. بزرگ ترین آبشار خزه ای دنیا در این استان وجود دارد . به طوری که گردشگران زیادی از سراسر  جهان برای دیدن این پدیده طبیعی به این استان سفر می کنند. آشنا شدن با سوغات استان گلستان باعث می شود تا به هنگام خرید یادگاری برای دوستانتان دقت بیشتری داشته باشید و بهترین ها را انتخاب کنید. مشهورترین و خارق العاده ترین سوغات این استان  قالی ترکمن است که توجه جهانگردان و  توریست های زیادی را به خود جلب نموده است. ما در این خبر سعی داریم تا شما را با گوشه ای از سوغاتی های عجیب و بی نظیر استان گلستان آشنا کنیم.

حلوای آوماج

این حلوا مختص استان گلستان است. به طوری که با دستور پخت بسیار سختش  در هیچ جای ایران تهیه و یافت نمی شود. در زمان های قدیم حلوای اوماج فقط در ایام نوروز تهیه  می گردید ولی امروزه  در کلیه قنادی های گلستان می توان در دسته بندی های مختلف این حلوا را تهیه کرد. از شیره انگور و عسل در پخت این حلوا استفاده می شود که طعم متفاوتی را نسبت به سایر حلوا ها دارد. فرم های لوزی حلوای اوماج  با تزئین پودر پسته  و بادام دارای طرفدارهای  زیادی نسبت به سایر شکل هایش است.  حیف است اگر به گرگان بروید و این حلوا را امتحان نکنید.

مشهورترین و خارق العاده ترین سوغات گلستان

نون عیدی

به این خوشمزه‌ها، نان عیدی گفته می‌شود. البته اسم درست این شیرینی، نان خرمایی و زنجبیلی است، به دلیل اینکه این شیرینی در مناسبت‌های خاصی پخت می‌شد، در بین مردم گرگان به نان عیدی معروف شده است. مردم هر سال یک ماه قبل از عید، در خانه‌ی بزرگ‌ترها جمع می‌شدند، خمیر آن را آماده می‌کردند، توی سینی فر می‌چیدند، نوبت نانوایی می‌گرفتند و آنجا این شیرینی‌ها را می‌پختند.

مشهورترین و خارق العاده ترین سوغات گلستان

نان پادرازی

نان پادرازی نوعی شیرینی بسیار ساده و اصالتا به شهر تاریخی گرگان مربوط می شود. ولی امروزه این نان خوشمزه را می توان در تمامی شهر های استان گلستان تهیه و خریداری کرد. نان پادرازی  در انواع خشک و روغنی پخته می شود که اغلب نوع روغنی آن به عنوان سوغات پیشنهاد می گردد. نوع خشک پادرازی  در عزاداری ها در کنار حلوا و خرما برای پذیرایی کاربرد دارد. ولی  نوع روغنی در کنار چای عصرانه جذاب و خوشمزه ای است.

مشهورترین و خارق العاده ترین سوغات گلستان

سر غربیلی

در قدیم گرگانی‌ها یک نوع شیرینی مخصوص عید می‌پختند که سرغربیلی نام داشت. بعد از آماده شدن خمیر شیرینی سرغربیل، تکه‌های کوچکی از خمیر را بر داشته و به پشت سبد یا غربیل می‌کشیدند تا فرم و مدل خاص خودش را بگیرد. البته این شیرینی، در شیرینی‌های ایرانی معروف به آقا گردک است و باید آن را در روغن سرخ کنند و بعد از خنک شدن توی پودر قند و هل فراوان غلتانده تا خوش‌طعم و شیرین شود.

مشهورترین و خارق العاده ترین سوغات گلستان

خاویار

خاویار گران ترین و ارزشمند ترین خوراکی است که می توان از این استان به عنوان سوغاتی برای دوستان خود برد. تخم خاویار از گران ترین مواد غذایی دنیا به شمار می رود که از دل ماهیان خاویاری برداشت می شود. استان گلستان با نزدیک بودن به دریای خزر به عنوان بزرگ ترین منبع ماهیان خاویاری در جهان شناخته شده است. سواحل بندر ترکمن  در استان گلستان اصلی ترین و مهم ترین منطقه صید خاویار از دریای خزر است. از مهر ماه تا اردیبهشت را می توان فصل صید ماهی خاویار دانست . خاویار و انواع ماهی ها را می توان از فروشگاه های  ارائه دهنده  موادغذایی در استان گلستان تهیه کرد.

مشهورترین و خارق العاده ترین سوغات گلستان

پشت زیک

پشت زیک، در واقع همان حلوا کنجدی است که آن را نازک‌تر و برشته‌تر کرده‌اند. به این شیرینی به دلیل اینکه  آن را پشت دیگ‌های بزرگ پهن می‌کردند و می‌کوبیدند، پشت دیگ یا به اصطلاح گرگانی‌ها پشت زیک هم می‌گفتند.

مشهورترین و خارق العاده ترین سوغات گلستان

ابریشم بافی

ابریشم بافی پیش از دوران صفویه  در استان گلستان رایج بوده است. به هنگام رشد و شکوفایی صنایع ابریشم بافی ، مناطق سواحل دریای خزر  به عنوان مهم ترین مناطق تولید و بافت ابریشم مطرح و شناخته شدند. امروزه ابریشم بافی  در کل مناطق این استان رایج است. به طوری که بانوان و مردان  گلستانی با پرورش دادن کرم ابریشم ، تولید نخ ابریشم و رنگ کردن نخ ها محصولات ابریشمی مختلف و با ارزشی را به بازار ارائه می دهند. از جمله این محصولات می تواند لباس ها، روسری ها، دستمال ها، حوله های ابریشمی و… باشد که شما می توانید به عنوان یکی از سوغات استان گلستان برای عزیزانتان خریداری کنید.

مشهورترین و خارق العاده ترین سوغات گلستان

فرش‌های ترکمنی

فرش ترکمنی، از مهم‌ترین صنایع‌دستی شهر گرگان به شمار می‌رود. مردم‌دوست داشتنی ترکمن خانه‌هایشان را با فرش‌های رنگارنگ و دست‌باف خود که هر کدام از نقش‌های بسیار زیبا بافته شده‌اند، می‌آرایند. هنر فرش‌بافی در بین دختران ترکمن به‌گونه‌ای است که باید آن را در سنین کم یاد بگیرند و به قالی‌باف حرفه‌ای تبدیل شوند. هر یک از قبایل ترکمن بر روی قالی‌های خود از طرح و نقش‌های متفاوتی استفاده می‌کردند که می‌توان به طرح‌هایی چون طرح مارگول و طرح قفسه گول اشاره کرد. حاشیه‌های این قالی‌های زیبا به‌مانند رنگین‌کمان می‌مانند که به اعلم معروف است. در بین دو حاشیه اعلم، طرح داغدانان بافته می‌گردد که نمادی از درخت مقدس در فرهنگ ترکمن است. با تراشیدن این درخت و آویختن آن بر گردن کودک، عقیده دارند که از آسیب رسیدن به کودک خود جلوگیری می‌کنند. در هر صورت زنان ترکمن از هر آنچه در طبیعت اطرافشان وجود دارد، در خلق طرح جدیدی استفاده می‌کنند.

مشهورترین و خارق العاده ترین سوغات گلستان

زیورآلات ترکمن

زیورآلات ترکمنی که یکی دیگر از سوغاتی های استان گلستان است، معمولا از نقره و سنگ عقیق  قرمز ساخته می شوند. انواع مختلف و اصلی زیورآلات ترکمنی  شامل زیورهای کمر، زیورهای لباس ، سر و پیشانی، زیورهای گوش، گردن و سینه، زیورهای انگشت، مچ دست و … می شود. امروزه می توان زیورآلات ترکمنی را در اکثر شهرهای استان گلستان پیدا کرد.

مشهورترین و خارق العاده ترین سوغات گلستان

روسری‌های ترکمنی

طرح‌های زیبایی که در روسری‌های ترکمنی دیده می‌شود، نشانگر هویت و فرهنگ آن‌ها است و در حال حاضر جایگاه ویژه‌ای در بین زنان ایرانی پیدا کرده است. زنان ترکمن هنگام بیرون رفتن از منزل روسری‌های ترکمنی خود را سر می‌کنند که این روسری‌ها در بازار با طرح‌هایی متنوع موجود است. اندازه و سایز بزرگ روسری‌های ترکمن در مقایسه با سایر روسری‌ها، از ویژگی‌های خاص آن محسوب می‌شود. زنان ترکمن به هنگام عروسی رفتن از شال‌ها، روسری‌ها و سر اندازه‌ای بزرگی به عنوان چارقد استفاده می‌کنند. ریشه‌های کناری این چارقدها را پورچیک می‌نامند که معمولاً برای مهمانی‌ها با لباس‌هایشان ست می‌کنند. چارقدها گل‌هایی زیبا و رنگارنگ دارد و به صورت لچک سه گوش بر سر می‌اندازند.

دیدگاه خود را بنویسید