غذاهای اردبیل همان مزه‌ی فراموش نشدنی است که می‌تواند شما را به سمت اردبیل ببرد. در این استان غذاهای بینظیری درست می شود که اعضای خانواده را به دور سفره ای از عشق و محبت جمع می کند به طوری که آوازه ی غذاهای این استان در کل ایران پیچیده است. می خواهیم تعدادی از غذاهای اردبیل را معرفی کنیم:

آش میوه 

با شنیدن اسم آش میوه در میان غذاهای اردبیل همه‌ی رنگ‌های هیجان انگیز را می‌توانیم تصور کنیم. آش میوه اردبیل ترکیبی از نخود، لوبیا، آلو، آلوچه، زردآلو، آلبالو، زغال اخته، هویج، کلم‌برگ، پیاز، رشته‌ی آشی، رب، گوجه‌فرنگی، تره و جعفری است که سطح آن را گوشت قلقلی و گردو می‌پوشاند. در سفر به اردبیل حتما خود را به یک کاسه‌ی بزرگ از آش میوه دعوت کنید.

غذاهای اردبیل ، خوشمزه ترین غذاهای اردبیل

آش دوغ

از آن جایی که اردبیل استان سردسیری به شمار می رود خوردن آش داغ در سرمای زمستان خیلی می چسبد و با سرد شدن هوا پای این آش های متنوع به سفره ها باز می شود. درسته که آش دوغ در لیست غذاهای تعدادی از استان های دیگر هم هست ولی نمی توان آن را در شمار غذاهای سنتی و بومی استان اردبیل نیاورد. مردم استان اردبیل به غذاهای آبکی مثل آش علاقه ی زیادی دارند و چند روز یک بار با پختن آش های متنوع اعضای خانواده را غافلگیر می کنند. همانطور که از اسم این آش معلومه ماده ی اصلی آن را دوغ ترش و تازه تشکیل می دهد که مسئولیت طعم اصلی غذا را هم بر عهده دارد. برای درست کردن این آش به غیر از دوغ تازه از موادی مثل نخود، برنج، سیر تازه، و سبزی (تره، جعفری و شوید) هم استفاده می شود. این غذا دستور پخت های مختلفی دارد و گاهی در آن بلغور، آرد و کلم برگ هم به کار می رود.

  برشتوک ، طرز تهیه برشتوک شکلاتی

غذاهای اردبیل ، خوشمزه ترین غذاهای اردبیل

تاس کباب اردبیل

تاس کباب با عطر هویج و دارچین بیش از همه چیز را ما را پرت می‌‌کند توی خاطرات کودکی و طعم گرم دست پخت‌های مادرانه. تاس کباب اردبیل از آن غذاهای اردبیل است که می‌تواند این خاطره را با مزه‌ی فراموش نشدنی برایتان زنده ‌کند.

غذاهای اردبیل ، خوشمزه ترین غذاهای اردبیل

آش یارما (آش بلغور)

همانطور که گفتیم اردبیل آش های لذیذ زیادی دارد یکی از آن ها آش بلغور است که به دلیل داشتن بلغور فراوان خواص زیادی دارد. برای درست کردن این غذا از موادی مثل بلغور، گوجه‌ فرنگی، لوبیا قرمز، سبزی آش، عصاره گوشت، پیاز، زعفران و آبغوره استفاده می شود که طعم دلچسبی را  برای این غذا رقم می زنند.

غذاهای اردبیل ، خوشمزه ترین غذاهای اردبیل

یرکوکی خورشی (خورشت هویج) 

خورشت هویج که در زبان محلی یرکوکی خورشی خوانده می‌شود، مزه‌ی ملس غذاهای اردبیل است. این خورشت که مواد اصلی‌اش را هویج تشکیل می‌دهد، با همنشینی آلو، گوشت و ادویه‌های مخصوص، طعم خوشی می‌سازد که سرشار از سلامتی است.

غذاهای اردبیل ، خوشمزه ترین غذاهای اردبیل

پیچاخ قیمه (خورشت بادام)

یک خورشت خوش عطر و لذیذ که نه فقط در اردبیل بلکه در کل ایران طرفداران زیادی دارد. مواد لازم برای تهیه این غذا گوشت، خلال بادام، پیاز، زعفران، تخم ‌مرغ و ادویه‌ خورشتی است که به شیوه ای کاملا هنرمندانه با هم ترکیب می شوند تا یکی از محبوب ترین و خوشمزه ترین غذاهای استان آماده شود. این غذا به همراه برنج، ماست و سبزی خورد می شود و معمولا گردشگران در سفر به این استان آن را امتحان می کنند.

غذاهای اردبیل ، خوشمزه ترین غذاهای اردبیل

شیر پلو (سوتی‌پلو) 

شب‌های چهارشنبه سوری که پر از صدا و نور است در خانه‌ی اردبیلی ها بوی خوش شیر پلو(سوتی پلو) همه جا را پر کرده. شیرپلو یکی از مناسبتی‌ترین غذاهای اردبیل است که از ترکیب برنج، شیر، هل وگلاب تهیه می‌شود.

  غذاهای سنتی تبریز

غذاهای اردبیل ، خوشمزه ترین غذاهای اردبیل

تره اسفناج

اسفناج از گیاهان بومی ست که خواص زیادی دارد برای همین سعی می شود تا در غذاهای مختلف به نوعی آورده شود. تره اسفناج غذایی کامل و مقوی است که با انواع مواد مختلف ترکیب شده و طعمی متفاوت دارد. مواد لازم برای درست کردن این خورشت لپه، سیر، اسفناج، پیاز، تخم مرغ و رب انار است، وجود سیر و رب انار طعم جالبی را به این غذا داده که احتمالا از آن خوشتان می آید.

غذاهای اردبیل ، خوشمزه ترین غذاهای اردبیل

کشمش ‌پلو 

یکی دیگر از غذاهای اردبیل که با شیر پخته می‌شود کشمش پلو است.

غذاهای اردبیل ، خوشمزه ترین غذاهای اردبیل

این غذا را با برنج، شیر، کشمش و کره می‌پزند و می‌توانید با گوشت‌های قلقلی، مرغ ریش ریش شده و یا خلال بادوم و هویج، آن را تزئین و نوش جان کنید.

منبع : eligasht،safarzon
کوله پشتی
نویسنده

یک نظر بنویسید