یکی از شهر های گردشگر پذیر و متفاوت ایران بوشهر می باشد که با هوای گرم و معتدل خود و بهره بردن از خلیج فارس یکی از بهترین نقاط تفریحی ایران را به حساب می آید. اگر شما نیز جز طرفداران این شهر می باشید و مایلید تا سفری چند روزه را به بوشهر تجربه نمایید پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید زیرا در این مطلب به معرفی تعدادی از بهترین غذاهای بوشهری بپردازیم تا شما نیز با دانستن نام این غذاها پس از سفر به بوشهر طعم آنها را چشیده و تجربه ی شیرینی را از سفر خود به یادگار گذارید. از جمله برترین غذاهای بوشهری می توان به قلیه ماهی، قلیه میگو، قیمه بوشهری، شکر پلو، رنگینک، یتیمک بوشهری، دمی لخ لاخ، نان قراپیچ، حلوای انگشت پیچ و … اشاره کرد. تا انتها همراه ما باشید تا در مورد هر یک از این غذاها بیشتر توضیح دهیم.

دمپخت ماهی بوشهری

اولین غذایی که در این بخش به عنوان یکی از ۶ غذای خوشمزه ی بوشهر مایلیم تا آنرا به شما معرفی نماییم دمپخت ماهی بوشهری می باشد. لخ لاخ به معنی بوی خوش می باشد و از این باب بر روی این غذا گذاشته شده است که پس از طبخ بوی بسیاری مطبوعی داشته و شما را سر ذوق خواهد آورد. لخ لاخ را بیشتر با ماهیانی مانند هامور، سنگسر و سبینی سرو می کنند که بنا به سلیقه میتوان به آن ادویه و گشنیز و شنبلیله نیز اضافه کرد.

آشنایی با 10 تا از بهترین غذاهای محلی بوشهر

یتیمک بوشهری

یتیمک یکی از غذاهای سنتی بوشهری و بدون گوشت است که به دلیل وجود موادی همچون لوبیا، ارزش غذایی و رژیمی بالایی دارد. یکی دیگر از موادی که در بوشهر و جنوب کشور جزئی از فرهنگ غذایی به شمار می‌رود، تمر هندی است که یکی از مواد اصلی یتیمک را تشکیل و به همراه بادمجان طعمی بسیار لذیذ به آن می‌دهد. ویژگی اصلی این غذا تند بودن آن است که اغلب غذاهای جنوبی چنین مشخصه‌ای دارند. اگر بتوانید از قبل لوبیا را پخت کنید و در یخچال بگذارید، می‌توانید به عنوان غذایی نسبتا سریع روی یتیمک حساب باز کنید. این غذا با یتیمچه که در برخی از نقاط ایران به روش‌های مختلفی طبخ می‌شود، تفاوت دارد. مواد تشکیل‌دهنده‌ی اصلی یتیمک شامل بادمجان، لوبیا چشم‌بلبلی، پیاز و تمر هندی می‌شود.

آشنایی با 10 تا از بهترین غذاهای محلی بوشهر

گمنه یا للک

گمنه یا للک (بلغور ریز دانه گندم)  یکی از غذاهای سنتی مورد علاقه مردم بوشهر است که از گندم تهیه می‌شود؛ گندم به جای آنکه آنقدر آسیاب شود که تبدیل به آرد شود، با یک درجه کمتر آسیاب شده و للک تولید می‌شود.

مواد اولیه‌ی آن شامل للک یا گمنه، پیاز و روغن است. در یک روش دیگر که طعم بهتری هم دارد، از گوجه، رب گوجه، لوبیا چشم‌بلبلی و شوید خردشده هم استفاده می‌کنند. للک به جای برنج و نان همراه با غذا مصرف می‌شود؛ مردم بوشهر، للک را معمولا با غذاهایی همچون ماهی و میگو و یا قلیه ماهی و میگو و یا بادمجان مصرف می‌کنند.

برای پختن للک، ابتدا پیاز داغ درست کرده، بعد به آن آب می‌زنند. بعد از جوش آمدن آب، گندم را که قبلاً بو داده‌اند به آن می‌افزایند و مانند برنج دم می‌کنند. به دلیل استفاده از بلغور، این غذا برای کاهش کلسترول و پیشگیری از بیماری‌های قلبی، جلوگیری از دیابت (به دلیل وجود فیبر فراوان)، تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش سرطان پستان در خانم‌ها مفید است.

آشنایی با 10 تا از بهترین غذاهای محلی بوشهر

قلیه ماهی

یکی از غذاهای مطرح در ایران قلیه ماهی می باشد که طرفداران بسیاری دارد. زادگاه این غذا بوشهر بوده و پس از آن به سراسر ایران کشیده شده است. در تهیه قلیه ماهی از تمبر هندی به وفور استفاده می شود. همچنین در کنار ماهی می بایست از پیاز و سیر سرخ شده، سبزی مخصوص یا گشینیز نیز استفاده نمایید تا طعم و عطر غذای شما دو برابر شود. در کنار این موارد می بایست از نمک و ادویه جات نیز به حد کافی استفاده نموده، آب تمبر هندی و آرد را به آن افزود.

آشنایی با 10 تا از بهترین غذاهای محلی بوشهر

قلیه میگو

ماهی و میگو پای ثابت بیشتر غذاهای جنوبی هستند. قلیه میگو یکی از غذاهای سنتی بسیار خوش‌طعم و پرطرفدار استان‌های بوشهر، خوزستان و هرمزگان است که البته طرز تهیه آن در هر کدام از این استان‌ها با دیگری کمی تفاوت دارد.

میگو در استان بوشهر به روش‌های مختلف و متنوعی طبخ و مصرف می شود که یکی از خوشمزه‌ترین غذاهایی که با میگو تهیه می شود، قلیه میگوی بوشهری است.

آشنایی با 10 تا از بهترین غذاهای محلی بوشهر

میگو سوخاری یا میگو پلو

میگو را به عنوان یکی از با ارزش ترین نعمت هایی که از دریا به انسان می رسد، می توان به روش های مختلفی طبخ نمود. یکی از غذایی که میتوان به کمک میگو آنرا طبخ نمود میگو سوخاری یا همان میگو پلو می باشد. این غذا دارای ارزش غذایی بالایی بوده و برای پخت آن می بایست تخم مرغ، آرد سوخاری،  جوش شیرین ، زعفران و نمک را به میگو اضافه کرد و سپس آنرا در روغن سرخ نمود و به همراه برنج و سبزیجات مخصوص آنرا مصرف کرد.

نتیجه تصویری برای میگو سوخاری بوشهری

قیمه بوشهری

قیمه بوشهری برخلاف اسمش با قیمه‌های معمولی تفاوت زیادی دارد.این نوع قیمه هم از نظر ظاهری و هم از نظر مزه با دیگر قیمه‌ها متفاوت است.

آشنایی با 10 تا از بهترین غذاهای محلی بوشهر

شکر پلو

شکرپلو یکی از غذاهایی است که در بوشهر و برخی از شهرهای جنوبی به همراه قیمه‌ی بوشهری در مجالس و ضیافت‌ها و عزاداری‌ها سرو می‌شود. طعم شیرین این غذا ممکن است با هر سلیقه‌ای سازگار نباشد اما در کنار قیمه‌ی بوشهری که طعمی ترش و شور دارد، ترکیبی مناسب را می‌سازد. شکرپلو را می‌توان همان شیرین‌پلوی سایر شهرهای ایران نامید اما با تفاوت‌هایی که آن را متمایز می‌کند. به علاوه رنگ زرد و زیبای این پلو که ناشی از وجود زعفران در ترکیبات آن است، ظاهر زیبایی به سفره‌ی کدبانوهای ایرانی می‌دهد. محتویات اصلی این پلوی لذیذ بوشهری شامل برنج، شکر و زعفران است. البته در حالت سنتی برای تزئین آن از خلال پسته هم استفاده می‌کنند.

آشنایی با 10 تا از بهترین غذاهای محلی بوشهر

دوقوس ماهی

یکی دیگر از غذاهای سنتی استان بوشهر و بندر دیلم دوقوس ماهی است. دیلمی‌ها این غذا را با ماهی حلوای سفید (در زبان محلی زبیدی) که یکی از بهترین ماهیان جنوبی است، درست می‌کنند اما می‌توان آن را با فیله ماهی شیر یا ماهی‌های بدون استخوان طبخ کنید.

آشنایی با 10 تا از بهترین غذاهای محلی بوشهر

دال عدس

دال یه غذای بوشهری، هندی هست که با دو نوع سیلقه دوستش دارن با دانه های مشخص عدس قرمز و دیگری ناپیدا بودن دانه های عدس. دال عدس سرشار از بتاکاروتن (پیش‌ساز ویتامین آ) است، از این رو مصرف این منبع غنی غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و قوه‌ی بینایی فواید بسیاری دارد. علاوه بر این مصرف دال عدس برای تقویت سلول‌های مغزی و حافظه و برای افراد کم‌خون (به دلیل وجود آهن) مفید است. این نوع عدس در فرهنگ غذایی مردم جنوب ایران جایگاه ویژه‌ای دارد.

آشنایی با 10 تا از بهترین غذاهای محلی بوشهر

اگر روزی به بوشهر سفر کردید و مهمان مردم محلی شدید، احتمالا یکی از غذاهایی که برای پذیرایی از شما سر سفره حاضر خواهد بود، دال عدس است. برای تهیه‌ی این غذای خوشمزه از دال عدس، سیر، پیاز، سیب زمینی، رب گوجه فرنگی، روغن و تمر هندی استفاده می‌کنند. مصرف این غذا به همراه ترشی و سبزی خوردن لذت زیادی به همراه دارد.

منبع : ghazaland،dana
نویسنده

یک نظر بنویسید