کوالالامپور شهری با تنوع غذایی زیاد و جالب است و غذاهای خیابانی آن یکی از اصلی ترین جاذبه های تفریحی در سطح شهر به حساب می آید! در کوالالامپور وقتی نوبت خوردن غذا می شود، تنوع غذایی به حدی زیاد است که تقریبا هر روز می توانید یک غذای تازه را امتحان کنید. در اینجا غذاهای خیابانی تنها یک تمایل محسوب نمی شوند بلکه راه و رسمی از زندگی هستند.

تنوع غذایی در کوالالامپور حرف اول را می زند و وقتی تاثیرات برگرفته از کشورهای اطراف مالزی یعنی سنگاپور، تایلند، هندوستان، میانمار، چین و اندونزی را هم در نظر بگیریم، به دلیل قانع کننده ای می رسیم که کوالالامپور را به پایتخت غذاهای خیابانی در جهان تبدیل کرده است. پس با ما همراه باشید تا خوشمزه ترین و بهترین غذاهای خیابانی در کوالالامپور را معرفی کنیم.

ساتای

این غذا تشکیل شده از تکه های چاشنی خورده گوشت در یک سیخ بامبو که روی آتش کباب می شود. این غذا با یک مدل سس تند بادام زمینی سرو می شود. این غذای وسوسه انگیز بهترین غذای خیابانی مالزیایی در کوالالامپور است.

غذاهای خیابانی کوالالامپور ، مالزی

فودکورت ها

مردم اکثر کشورها از رستوران های مراکز خرید دوری می کنند ولی در کوالالامپور و مالزی فود کورت های معمولی پیشگام آداب و رسوم مدرن مالایی (مالزی) می باشند. در کوالالامپور فود کورت ها به اشکال مختلف از فود کورت بوکیت بین تانگ (Bukit Bintangs) تا فود کورت های بدون زرق و برق سانجی پلازا با صندلی های پلاستیکی چرک تا فود ریپابلیک درجه یک، همگی گزینه های مناسب و قابل اعتمادی برای خوردن غذاهای خوشمزه شرقی می باشند. یکی از بهترین فود کورت های کوالالامپور یک سالن غذاخوری نوستالژیک به نام لو هوتانگ است که در میان فود کورت های جالان بوکیت بین تانگ، ماندگارترین و معروف ترین آنها است چون پاتوق ثابت دوره گردها و دستفروش های کوالالامپور است. در مالزی و خصوصا کوالالامپور، غذاهای خیابانی به اندازه ظاهر جذاب شان خوشمزه و با طعمی به یاد ماندنی می باشند.

  طرز تهیه دال عدسی بوشهری ، از غذاهای محلی بوشهری

غذاهای خیابانی کوالالامپور ، مالزی

تاثیر غذاهای چینی

واضح است که فود کورت ها و غذاهای خیابانی کوالالامپور بیشترین تاثیر را از روش آشپزی و غذاهای چینی گرفته اند. بنابراین، بسیاری از طعم ها و مزه های غذاهای چینی را می توان در روش آشپزی مالایی هم دید، از دیم سام و شومای که یک غذای اصیل استان فوجیان چین است گرفته تا کوپیتیام که محبوب قهوه خانه های مالایی است و آن هم از چین آمده است.

در مالزی غذاهای لذیذ و خوشمزه زیادی وجود دارند که با الهام از غذاهای چینی تهیه می شوند. در کوالالامپور برای امتحان غذاهای چینی باید مستقیما به سراغ محله ی چینی های خیابان پتالینگ بروید که بازاری پر از کافه های قدیمی و سوغات سرا می باشد. در اینجا خیلی زود به این نتیجه می رسید که چرا مردم برای خوردن هوکین می، سویای تیره دودی در کیم لیان کی صف می بندند. این رستوران که از سال 1927 وارد عرصه رستوران داری و سالن غذاخوری شده است، به خاطر سرو نودل های فوق العاده اش بسیار معروف شد.

غذاهای خیابانی کوالالامپور ، مالزی

ناسی لماک

ناسی لماک یک بشقاب برنج خوشبوی مالزیایی است که نماد فرهنگی شهر است. این بشقاب برنج معطر در شیر نارگیل پخته می شود و با بادام زمینی سرخ شده، تخم مرغ آب پز و سس تند و شیرین سمبل و ماهی کولی ترد سرو می شود. بسیاری از توریست ها این غذا را با مرغ سرخ شده به عنوان یک وعده طعم دار انتخاب می کنند.

غذاهای خیابانی کوالالامپور ، مالزی

 روجاک

روجاک که در زبان مالزیایی به معنی مخلوط است در واقع یک سالاد محلی است که ترکیب شده از آناناس، خیار، جیکاما (نوعی از سبزیجات) و انبه سبز. همچنین شامل تکه های خمیر است که با یک سس سیاه چسبناک پوشیده می شود و با گل های زنجفیل و بادام زمینی خرد شده طعم دار می شود. این غذای سالم با خمیر میگوی شیرین و بادام زمینی سرو می شود.

  شیرینی های عربی ، معروف ترین شیرینی های خوشمزه عربی

غذاهای خیابانی کوالالامپور ، مالزی

 دوریان

امتحان کردن میوه ای به نام دوریان هم می تواند به خاطره ای به یاد ماندنی از سفر به کوالالامپور تبدیل شود. امتحان این میوه مراسم تقریبا قابل پیش بینی دارد، به این صورت که وارد میوه فروشی می شوید و از پیشخوان یک دوریان سفارش می دهید. شاگر مغازه در حالیکه دستکش به دست دارد، میوه را به آرامی باز می کند تا به وسط آن برسد. بعد از باز شدن دوریان بوی بسیار تند و زننده ای به مشام می رسد. این بو به قدری تند است که هیچ وقت آن را فراموش نمی کنید. تصویر خارق العاده ای که بعد از باز شدن میوه دوریان می بینید شبیه خط عابر پیاده است. در ابتدا با سپری شدن مدت زمان زیادی تنها می توانید تکه کوچکی از میوه را امتحان می کنید که مزه ای شبیه پیاز فاسد شده  یا بوی جوراب دارد و در نهایت مجبورید که سهم خود را بردارید؛ چه چالش برانگیز ترین میوه دنیا را دوست داشته باشید یا از آن متنفر باشید.

غذاهای خیابانی کوالالامپور ، مالزی

 ایکان باکار

این ماهی باربیکیویی تند در بهترین حالت یک غذای خیابانی به شمار می آید. آن را در برگ موز می پیچند و سپس روی زغال کباب می کنند که با این کار بو و طعم برگ موز به ماهی رسوخ می کند. این ظرف با انواع طعم ها پر و سپس همراه با سسی مرکب از سیر، لیمو ترش و چیلی خرد شده سرو می شود. این غذای خیابانی کامل مالزیایی می تواند در هر زمانی در کوالالامپور عیش شما را فراهم کند.

  لذیذترین غذاهای محلی مشهد

غذاهای خیابانی کوالالامپور ، مالزی

راملی برگر

راملی برگر در همه جای مالزی مشهور است و معمولا در غرفه های غذای کنار جاده در کوالالامپور یافت می شوند. داخل این برگرها تکه های کوچک مرغ یا گوشت که بعضی اوقات در تخم مرغ پیچیده می شوند و در آن صورت «مخصوص» نامیده می شوند قرار می گیرند. این برگرها بسیار چرب هستند و تکه های گوشت داخل آن آبدار و طعم دار هستند.

غذاهای خیابانی کوالالامپور ، مالزی

 لوک لوک

لوک لوک که به سیخ کشیده شده و نیمه پخته سرو می شود یک غذای خیابانی محبوب شبانه برای محلیان در کوالالامپور است. این غذا معمولا پشت کامیون های غذا فروشی سرو می شود، چوب های خوشمزه ی سوسیس و بیکن پر شده با پنیر و یا چوب های گوشت و سبزیجات. این چوب ها در قابلمه های داغ پخته می شوند و بسیار مقرون به صرفه نیز هستند.

منبع : lahzeakhari،iranhotelonline
نویسنده

یک نظر بنویسید