آشنایی با غذاهای لذیذ و معروف هندی

آشنایی با غذاهای لذیذ و معروف هندی

غذاهای هندی به خاطر طعم خوشمزه و تند و تیزشان در سرتاسر دنیا شهرت دارند و حتی اگر تا به حال به هند سفر هم نکرده باشید حتما با چند غذای هندی آشنا هستید. هند کشوری بسیار پهناور است و در هر منطقه و خطه با غذاهای مختلفی می توانید روبرو شوید، با این حال برخی غذاهای هندی هستند که بیش از همه شهرت پیدا کرده اند و بسیاری از توریست ها آن ها را در سفر امتحان می کنند. در این مطلب معروف ترین غذاهای هندی را به شما معرفی می کنیم که با طعم بی نظیر و لذیذی که دارند همه را شیفته و دلباخته خود کرده اند.

مرغ کره ای

این غذا در سال ۱۹۵۰ برای اولین بار در دهلی طبخ شد و یکی از غذاهای محبوب هندی است که در سراسر دنیا، جز غذاهای هندی سرو می شود. البته بسیاری از رستوران های جهان نسخه ی جعلی از این غذا را تهیه می کنند و به عنوان مرغ کره سرو می کنند.

آشنایی با غذاهای لذیذ و معروف هندی

مرغ کبابی هندی

اگر یک بار طعم مرغ کبابی هندی را بچشید، به جرات می توان گفت که محال است که عاشق آن نشوید و دوباره نخواهید که آن را بخورید. پیشنهاد می کنیم که حتما دستور پخت این غذا را ذخیره کنید چون حتما هوس خوردن مجدد آن را خواهید کرد.این غذا به شیوه سنتی در تنور و یا کوره پخته می شود. تکه های مرغ را چندین ساعت در مخلوط ادویه های مختلف و ماست می ریزند و بعد آن را کباب می کنند. رنگ نارنجی معروف این غذا، حاصل مخلوط زردچوبه و فلفل است که با همراهی بوی دودی آن واقعا اشتهای هر کس را تحریک می کند. پخت این غذا بسیار ساده و مواد اولیه آن در دسترس همه است، معمولا  هم توصیه می شود که همراه با برنج باسماتی که با زردچوبه پخته شده است و به همراه چند تکه پیاز میل شود.

چیکن تندوری

یکی دیگر از معروف ترین غذاهای هندی چیکن تندوری است که باز هم با مرغ تهیه می شود و بسیار بسیار خوشمزه و لذیذ است. این غذا متعلق به نواحی شمال هند است و اگر به شهرهای مختلف هند مثل دهلی سفر کنید می توانید این غذا را به اصیل ترین شکل ممکن امتحان کنید. تندور در زبان هندی به معنای تنور است و در روش سنتی این غذا در تنورهای هیزمی پخته می شد. البته امروزه مرغ را بیشتر در فرهای مدرن می پزند، اما هنوز هم اسم چیکن تندوری روی آن مانده است. برای تهیه این مرغ خوشمزه و لذیذ، تکه های مرغ را با ماست و ادویه های هندی مثل ماسالا، فلفل سیاه، پودر فلفل چیلی یا فلفل چیلی کشمیری مزه دار می کنند و بعد آن را در تنور یا فر کباب می کنند تا کاملا برشته شود. اگر می خواهید چیکن تندوری را مثل یک هندی اصیل نوش جان کنید آن را در کنار برنج سفید ساده یا نان ترد و برشته سرو کنید. پوسته مرغ در این روش بسیار ترد و برشته می شود و طعمی فوق العاده لذیذ پیدا می کند.

آشنایی با غذاهای لذیذ و معروف هندی

مرغ تکه ای با ادویه ماسالا

یک غذای تند از شمال هند که به جز فلفل، از ادویه های دیگر هم تشکیل شده است. تیکا به معنای تیکه کردن یا قطعه کردن است و مستقیما به شکل تکه ای مرغ ها اشاره دارد.شما برای تهیه ی این غذا به ماست تازه، قارچ خرد شده ی تازه، سیر له شده، سس مایونز، فلفل و آبلیمو، ۱ مرغ سالم و ادویه ی ماسلا احتیاج دارید. نوع کبابی آن به همراه کرمی شیرین که بر روی آن ریخته می شود، از معروف ترین اشکال سرو این غذا است.این غذا را می توانید با نان پخته شده در تنور میل نمایید.

آشنایی با غذاهای لذیذ و معروف هندی

چیکن تیکه ماسالا

یکی دیگر از معروف ترین غذاهای هندی چیکن تیکه ماسالاست که باز هم با گوشت مرغ تهیه می شود. بخش اعظم غذاهای هندی گیاهی و بدون گوشت است، با این حال با توجه به ذائقه و طبع توریست ها، بیشتر غذاهای گوشتی هندی محبوب و پرطرفدار شده اند. به همین دلیل هم تا همین جا دیدیم که معروف ترین غذاهای هندی با مرغ تهیه می شوند. غذای دیگری که به شما معرفی می کنیم چیکن تیکه ماسالاست که با سس کرمی و پرادویه اش طعمی فوق العاده خوشمزه دارد. برای تهیه این غذا پوره گوجه فرنگی را با ادویه های مختلف مثل فلفل چیلی، سیر و زنجبیل ترکیب می کنند و تکه های مرغ را داخل آن قرار می دهند و بعد آن را می پزند. نکته اصلی در غذاهای هندی استفاده درست و به اندازه از ادویه های هندی است که باعث طعم و عطر فوق العاده این غذاها می شود.

آشنایی با غذاهای لذیذ و معروف هندی

روگان جوش

روگان جوش یا روغن جوش یا روغن گوشت معمولا با گوشت بره تهیه می شود و اصالتا متعلق به نواحی کشمیر هند است. معنای لغوی روگان جوش به صورت «بره قرمز» ترجمه می شود و رنگ قرمز آن مربوط به فلفل چیلی قرمز کشمیری است. البته فکر نکنید که با غذایی بسیار تند و تیز روبرو هستید، چرا که خامه ای که به این غذا اضافه می شود تندی فلفل را ملایم می کند و طعمی بی نظیر و خوشمزه به آن می دهد. علاوه بر فلفل چیلی که اصلی ترین ماده این غذاست ادویه های معطری مثل هل، زیره سبز، زردچوبه و گرم ماسالا هم در تهیه آن استفاده می شوند. روگان جوش را هم همراه با برنج ساده باسماتی و هم همراه با نان میل می کنند.

آشنایی با غذاهای لذیذ و معروف هندی

چوله یا کاری نخود

چوله یا کاری نخود برای خلاف غذاهایی که در بالا معرفی کردیم غذایی گیاهی است که عمدتا با نخود تهیه می شود. این غذا بسیار خوشمزه است و یکی از معروف ترین غذاهای هندی به شمار می رود. چوله بیش از همه در نواحی شمالی هند پرطرفدار است و به دلیل سادگی ترکیبات و طعم فوق العاده اش در سرتاسر جهان محبوبیت پیدا کرده است. این غذا برای تعداد زیاد بسیار مناسب است و در میهمانی های بزرگ حتما این غذا هم سرو می شود. برای تهیه این غذای خوشمزه، نخود، پیاز، گوجه را با سیر و سس زنجبیلی ترکیب می کنند و یکی از خوشمزه ترین و معروف ترین غذاهای هندی را به وجود می آورند. البته باز هم باید این نکته را گوشزد کنیم که چیزی که این غذاها را خاص و متمایز می کند استفاده از ادویه های هندی، آن هم به میزان درست و صحیح است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما