منطقه حفاظت‌شده سیرخون یکی از جاذبه های طبیعی شهر خواف، با بیش از 54000 هکتار مساحت، در استان خراسان رضوی و جنوب شرق شهر خواف قرار گرفته و حدود 12 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد، به همین دلیل به عنوان مکانی با ارزش تحت مدیریت سازمان محیط زیست اداره می‌شود.

جاذبه های گردشگری خواف| خواف جلوه ی تاریخ و هنر ایران

تالاب‌هایی همچون مژن آباد، زیستگاه‌های متعدد، رودخانه و پوشش گیاهی مختلف آن سبب شده تا همچون کلکسیونی کامل از یک طبیعت منحصر به فرد باشد که در بعضی فصول سال پرندگان مهاجر را به سمت خود می‌کشاند و به آن‌ها زندگی دوباره می‌بخشد.

بند خاکی رودخانه کالشور مژن آباد از جمله جاهای منطقه سیرخون به شمار می‌آید که با پوشش نی و گز خود میزبان پرندگان است و با آرامش خود شما را از شلوغی شهر به دور می‌دارد.

منطقه سیرخون یکی از بهترین زیستگاه های طبیعی استان خراسان رضوی محسوب می شود و بدلیل دشتی بودن و همچنین گذر رودشور و وجود تالاب مژن آباد دارای دو اقلیم گرم و خشک و گرم و مرطوب می باشد.

منطقه حفاظت شده سیرخون یکی از بهترین زیستگاه های طبیعی

حیات وحش

طی بررسی بعمل آمده از محل آب بند ایجاد شده بر بستر رودخانه کالشور در تالاب مژن آباد طی چند سال اخیر بدلیل حفاظت و حراست مستمر، پوشش متراکمی از نی ها و انواع گیاهان شور پسند روئیده و به دلیل قرار گرفتن در کریدور مهاجرت پرندگان، بیش از ۲۵ گونه پرندگان آبزی و کنار آبزی از جمله گونه های نادری همانند اردک مرمری، اردک بلوطی، فیلوش و گونه های فراوانتری همچون اردک سیاه کاکل، اردک سرحنایی، پلیکان خاکستری، اگرت بزرگ، حواصیل خاکستری، حواصیل ارغوانی، اردک تاجدار، باکلان، کشیم کوچک و بزرگ، خوتکا، اردک سرسبز، چنگر، چارخو، اردک نوک پهن، اردک ارده ای، آنقوت، غاز خاکستری، گیلار، چوب پا و خروس کولی دم سفید در آن مشاهده می شوند.

  دیدنی های شهر فیروزه ، پایتخت فیروزه ایران

منطقه حفاظت شده سیرخون یکی از بهترین زیستگاه های طبیعی

در بررسی های صورت گرفته از حاشیه این تالاب می توان به مشاهده پرنده لیکو اشاره نمود که برای اولین بار در سطح استان خراسان رضوی در این مکان مشاهده شد و یا زردپره تالابی که  بعد از دریاچه بزنگان، تالاب مژن آباد دومین محلی است که این پرنده مشاهده شده است. اردک مرمری نیز از گونه های شاخصی است که هر ساله در این تالاب مشاهده می شود و برای نخستین بار در سطح استان خراسان رضوی در این محل مشاهده و از آن عکسبرداری گردیده است.

سایر گونه های شاخص جانوران در این منطقه عبارتند از: آهو، گربه وحشی، گربه شنی، هوبره، زاغ بور، سنقر تالابی، چکچک دشتی، زردپره تالابی، روباه، گرگ، شغال، کفتار، جرد ایرانی، بزمجه، آگامای سروزغی خاکستری، آگامای سروزغی مخطط، آرگوتا، سوسمار دم دراز ایرانی، اسکینگ ماری شکل و …

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده سیرخون نیز در نوع خود بی‌نظیر است و انواع بوته‌ها و درختان نایاب در آنجا یافت می‌شود. جنگل دست کاشت تاغ زرد یکی از بخش‎های منطقه سیرخون خواف شناخته می‌شود که با ایجاد سایه و هوایی مطلوب جانداران زیادی را جذب خود کرده و به عنوان یک پناهگاه امن برای آن‌ها شناخته می‌شود.

اگر روزی گذرتان به منطقه حفاظت شده سیرخون افتاد، حتما در دل طبیعت آرام آن به گردش بپردازید و با عکاسی کردن از پرندگان زیبا تصاویری معرکه را در آلبوم خود به ثبت برسانید.

منبع : alaedin.travel،iew
نویسنده

یک نظر بنویسید