میدان پلازا مایور یکی از معروف ترین دیدنی های اسپانیا است و تاریخی غنی دارد که به صدها سال پیش برمی گردد. این میدان خواستگاه اتفاقات و جشن های زیادی بوده است و به همین خاطر وجهه ی تاریخی مهمی در اسپانیا دارد و البته که از دیدنی های مهم اسپانیا هم هست.

میدان پلازا مایور ، از مشهورترین میدان‌های اسپانیا

تاریخچه

میدان پلازا مایور در مادرید مشهورترین میدان این شهر است که نام آن در طول زمان بارها تغییر کرده است، با این حال در آخر به همین نام (Plaza Mayor Square) تغییر پیدا کرد.این میدان در طول دوره Hasburg ساخته شد و فقط چند قدم با میدان مشهور دیگر مادرید به نام Puerta del Sol فاصله داشت. این میدان در ابعاد ۱۲۹ در ۹۴ متر است و بوسیله ی یک ساختمان ۳ طبقه مسکونی با ۲۳۷ بالکن که رو به میدان است، محاصره شده است و به طور کلی، ۹ ورودی دارد.

پلازا مایور در آن زمان، با باغ هایی تزیین شده بود که در سال ۱۹۳۶، برداشته شد. در وسط این میدان، یک مجسمه ی برنزی از شاه فیلیپ سوم وجود دارد که در سال ۱۹۱۶ بوسیله ی  Jean Boulogne  و  Pietro Tacca ساخته شد.

میدان پلازا مایور ، از مشهورترین میدان‌های اسپانیا

امروزه اگر در مادرید به این میدان بروید با کافه ها و رستوران های دلچسب زیادی روبرو می شوید که معمولا اکثر آن ها پر از توریست است. امروزه مراسم ها و رویدادها خاصی در این میدان هم برگزار می شود مثلا کارگاه های یوگا، انواع کنسرت ها و فستیوال ها. یکی از سنت هایی که از سال ۱۸۶۰ در این میدان انجام می شده است و هنوز هم برگزار می شود، فروشگاه های کریسمس سالیانه است. میدان پلازا مایور امروزه ۱۲۹ متر طول و ۹۴ متر عرض دارد و ساختمان هایی که در میدان قرار دارند اگر در تصاویر هم ببینید متوجه می شوید که ۳ طبقه هستند و به طور کلی این ساختمان ها ۲۳۷ بالکن دارند که همه ی آن ها رو به مرکزند. از آن جایی که این میدان تقریبا مهم ترین میدان مادرید است، ۱۰ راه مختلف برای دسترسی به آن وجود دارد.

جدای از خود میدان، در مرکز آن مجسمه ای وجود دارد که از سال ۱۸۴۸ در آن جا گذاشته شده است، البته خود مجسمه در سال ۱۶۱۶ ساخته شده بوده است و تا قبل از آن سال در بزرگ ترین پارک مادرید یعنی Casa de Campo قرار داشته است.

میدان پلازا مایور ، از مشهورترین میدان‌های اسپانیا

مطمئنا مهم ترین ساختمان پلازا مایور Casa de la Panaderia است. این ساختمان در سال ۱۵۹۰ ساخته شد، درآن دوران حتی خبری از میدان هم نبود. دیزاین حال حاضر این میدان که برج های متقارنی در آن وجود دارد به بعد از آتش سوزی سال ۱۷۹۰ برمی گردد. نقاشی های تمثیلی ای که امروزه از این میدان می بینیم هم در سال ۱۷۹۰ به آن اضافه شده است. این ساختمان در واقع هم ساختمان شهرداری و هم ساختمانی فرهنگی است که در شمال میدان قرار دارد.

مراسم هایی که در میدان پلازا مایور انجام می شود

از همان دوران ساختش، مرکز برگزاری مراسم و جشن های مختلفی بوده است که همان طور که در بالا هم گفته شد، مراسم گاوبازی، مراسم های سلطنتی و اجرای حکم های سلطنتی در این میدان بوده است. هر مراسمی هم که در میدان انجام می شده است حدود ۵۰ هزار بازدید کننده داشته است و البته که امروزه هم جشن های مختلفی در آن برگزار می شود.

میدان پلازا مایور ، از مشهورترین میدان‌های اسپانیا

مجسمه ی مرکزی پلازا مایور

در مرکز این میدان مجسمه ای برنزی از پادشاه فیلیپ سوم به چشم می خورد که در سال ۱۶۱۶ و توسط یکی از مجسمه سازهای ایتالیایی به نام جیووانی د بلوگنا و شاگردش ساخته شده بوده است. در سال ۱۸۴۸ این مجسمه از پارک بزرگ مادرید به میدان پلازا مایور منتقل شد. در همان زمان، این میدان را با گل و گیاهان مختلف تزیین کردند با این حال در سال ۱۹۳۶ همه ی این تزیین ها دوباره برداشته شد.

منبع : eligasht
نویسنده

یک نظر بنویسید