این نکات را برای طبیعت گردی فراموش نکنید!

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

با پیشرفت صنعت گردشگری، یکی از شاخه های محبوب آن طبیعت گردی شده است که یک ورزش دوست داشتنی و دل انگیز است. تحقیقات نشان داده است که طبیعت گردی، فواید جسمی و روحی زیادی دارد. این فواید می تواند کاهش استرس و یا جلوگیری از پوکی استخوان باشد. اما برخلاف راه رفتن روی تردمیل و یا پیاده رو، نکات مهم برای طبیعت گردی چیزی غیرقابل پیش‌بینی‌تر است. این نکات، مواردی هستند که باعث می شوند شما از طبیعت گردی لذت ببرید چراکه تنها با یک اشتباه کوچک شاید کمی دلسرد شده و این تفریح هیجان انگیز را فراموش کنید. در ادامه نکات مهم برای طبیعت گردی آورده شده است.

این نکات را برای طبیعت گردی فراموش نکنید!

1- سبک بار سفر کنید

اولین و مهمترین توصیه سبک بودن کوله سفر شما است. پر واضح است، هرچه سبک‌تر سفر کنید، انرژی کمتری در حمل و نقل مصرف خواهید کرد، دوم اینکه، باعث می‌شود، بتوانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. سوم اینکه، بار کردن و همراه داشتن وسایل کمتر و غیر ضروری حس خود کم بینی و ضعف اقتصادی جامعه میزبان را کمتر تحریک می‌کند.

2- لباس ساده و مناسب بر تن کنید

لباس‌های ساده، زود خشک شو، آستین بلند و به رنگ‌های متداول در طبیعت به تن کنید. ساده بودن بهترین راه برای ارتباط با مردم محلی می‌باشد. لباس‌هایتان را مناسب فصلی که در آن سفر می‌کنید، انتخاب کنید. جوراب اضافی همیشه همراه خود داشته باشید. با این وجود، لباس زیاد با خود حمل نکنید.

3- از مسیرهای کوتاه‌تر شروع کنید و مسیر مناسب با توان بدنی تان را انتخاب کنید.

مسیر طبیعت گردی تان را کوتاه تر از مسیری که در یک روز معمولی پیاده روی می کنید انتخاب کنید. می شود گفت که زمان مورد نیاز برای یک طبیعت گردی نرمال ساعتی حدود ۳ کیلومتر است که البته این بسته به توان بدنی متغیر است. برای تخمین درست این زمان علاوه بر طول مسیر باید شیب ها را نیز در نظیر بگیرید. مطمئن باشید که بعد از دو سه سفر طبیعت گردی، خودتان متوجه خواهید شد که برای هر مسیر چه زمانی نیاز خواهید داشت.

این نکات را برای طبیعت گردی فراموش نکنید!

4- خودتان را با مسیر آشنا کنید

هنگامی که مسیری برای طبیعت گردی انتخاب کردید، نقشه ای از منطقه پیدا کنید و گزارشات و داده های موجود را مطالعه کنید. از منابع آنلاین موجود استفاده کنید. در مورد اینکه نقطه شروع و پایان مسیر کجاست اطلاعات کسب کنید. اگر امکان دارد که در جایی از مسیر اشتباهی مسیر دیگری را دنبال کنید آن را یادداشت کنید و یا روی نقشه علامت بزنید. همچنین می توانید با اینکار محل مناسبی برای صرف ناهار انتخاب کنید و با برنامه ریزی در زمان مناسب به آن جا برسید.

5- آب و هوا را چک کنید

از دیگر نکات مهم برای طبیعت گردی علاوه بر شناسایی مسیر، آگاه شدن از وضعیت آب و هوایی است. چک کردن آب و هوا هم در موقع انتخاب مسیر هم چند ساعت قبل از زمانی که می خواهید سفرتان را شروع کنید، به شما این امکان را می دهد که به خوبی لباس های مورد نیازتان را انتخاب کنید.

این نکات را برای طبیعت گردی فراموش نکنید!

6- حتما به یک فرد آشنا بگویید که کجا می روید

بسیار مهم است که کسی که در طول سفر همراهتان نیست، برنامه را بدانید و در زمان نگرانی بتوانید برای کمک اقدام کند. در نظر داشته باشید که منظورمان از “زمان نگرانی” چندین ساعت بعد از زمانی است که قرار بوده مسیر راه پیموده باشید. زیرا چند ساعت تاخیر می تواند دلایلی مثل پیاده روی آرام تر از حد معمول، منظره های دیدنی و شاید آسیبی سطحی در پایتان باشد. اما زمانی که این چند ساعت نیز سپری شدند و خبری از شما نشد، آن شخص میتواند اقدامات لازم را انجام دهد.

7- این ۱۰ لوازم ضروری همراهتان باشد.

۱۰ ملزومات سفر به تدریج از یک لیست از موارد به یک لیست از سیستم‌ها تبدیل گشته است. این نکات مهم برای طبیعت گردی سیستم هایی هستند که باید در سفرتان با شما باشند که در معرض خطر بالقوه بتوانید از آن ها استفاده کنید. بسته به طول و دورافتاده‌گی پیاده روی شما، این سیستم را گسترش داده یا به حداقل برسانید. به عنوان مثال، در یک مسیر کوتاه تابستان در نزدیکی خدمات دیگر، یک پتو نجات جمع و جور کافی است. با این حال، یک طبیعت گردی زمستانی طولانی نیازمند لوازم بیشتری است. در اینجا ۱۰ سیستم ضروری وجود دارد:

راهنمای مسیر (نقشه و قطب نما)لوازم حفاظت از خورشید (عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب)لباس اضافینور (چراغ جلو / چراغ قوه)کمک‌های اولیهآتش (کبریت‌های ضدآب/فندک/شمع)کیت تعمیر و ابزارتغذیه (مواد غذایی اضافی)آبرسانی (آب اضافی)پناهگاه اضطراری (چادر/روکش چادر/کیسه زباله)

این لیست ممکن است دلهره آور باشد، اما هنگامی که شما آن را در طبیعت گردی خود جای دهید، می بینید که زیاد هم بد نیست. بسیاری از این موارد چیزی است که شما برای رفتن به یک پیک نیک بسته بندی می کنید.

8- تقلید کنید

بسیاری از طبیعت گردان حرفه ای که امروزه مشاهده می کنید، با نگاه کردن به رفتارهای بقیه در چند طبیعت گردی یک روزه و چند روزه که مثلا چطور قدم بردارند، چطور کوله را تنظیم کنند و … حرفه ای شدن اند. علاوه بر دقت کردن به باقی همسفران، هرجا که سوالی داشتید یا چیزی برایتان گنگ بود بپرسید؛ هیچ کس به خاطر ندانستن چیزی محکوم نمی شود اما نپرسیدن موردی که بلد نیستید در آینده ممکن است خطرات احتمالی به همراه داشته باشد.

این نکات را برای طبیعت گردی فراموش نکنید!

9- هیچ ردی از خود به جای نگذارید

می توان گفت که اصلی ترین نکات مهم برای طبیعت گردی این است که طبیعت را همانطور که در آن قدم گذاشته اید رها کنید. این به معنی آن است که طبیعت برای همه است و هر کسی که از آن استفاده می کند باید آن را طوری نگه داری کند که برای فرد بعدی نیز همان تجربه خوش آیندی که برای او داشته است، به وجود بیاید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما