اگر روزی به مشهد سفر کردید، پیشنهاد می‌کنیم که برای گشت و گذار خود پارک ملت مشهد را انتخاب کنید، چرا که با داشتن فضایی سرسبز به عنوان یکی از محبوب‌ترین دیدنی های مشهد مقدس شناخته می‌شود. این پارک جذاب در سال 1343 تاسیس شده است و در گذشته در خارج از شهر قرار داشت، اما پس از گسترش شهر امروزه در داخل ناحیه شهری مشهد قرار دارد و میزبان گردشگران زیادی محسوب می‌شود که مشهد را برای سفر انتخاب می‌کنند.

پارک ملت مشهد یکی از بزرگترین و با صفاترین پارک های مشهد

ایده شروع ساخت آن توسط دو مهندس انگلیسی مطرح شد، اما بعدها مهندسان ایرانی مسولیت آن را به عهده گرفتند و به وسعت آن افزودند. مساحت پارک ملت مشهد 72 هکتار است و بیش از 35 هزار درخت قدیمی چند ده‌ساله در آنجا به چشم می‌خورد.

تصور کنید که قدم زدن در لا به لای درختان قدیمی و فضای آرام آن چقدر می‌تواند لذت‌بخش باشد و خستگی را از تنتان دور کند.

چرا باید به پارک ملت برویم؟

امتیاز این پارک در سایت تریپ ادوایزر چهار از پنج است و این یعنی به اندازه کافی برای دیدن هیجان‌انگیز است. پارک ملت به دلایلی که در زیر می‌آید دومین جاذبه مهم مشهد است:

جشن لاله‌ها:بسته به زمانی که به مشهد سفر می‌کنیم جذابیت‌های پارک هم متفاوت است. برای مثال مسافران بهار و به خصوص فروردین هر سال با دیدن کارناوال لاله سال‌‌شان را نو می‌کنند. شهرداری مشهد هر سال در جنوب غربی این پارک، گل‌های لاله می‌کارد تا حس و حال بهار بیشتر خودنمایی کند.

پارک ملت مشهد یکی از بزرگترین و با صفاترین پارک های مشهد

دریاچه بوستان:اگر از ضلع غربی یعنی از سمت تقاطع آزادی وارد پارک شویم یا اینکه به آن سمت پیاده‌روی کنیم به دریاچه بوستان می‌رسیم. در زمان تعطیلی اینجا، می‌توانیم شاهد هنرنمایی‌های آب‌نمای پارک با نور و موسیقی باشیم. در زمستان گاهی سطح این دریاچه یخ می‌زند و نمای زیبایی درست می‌کند.

  باغ گیاه شناسی مشهد از مکان‌های گردشگری و دیدنی مشهد

پارک ملت مشهد یکی از بزرگترین و با صفاترین پارک های مشهد

شهربازی:برای رسیدن به شهربازی می‌توان از داخل پارک ملت وارد شد. صدای جیغ‌ها و خنده‌های شهربازی تا چندصد متر بعد از ضلع شرقی پارک هم به گوش می‌رسد. چرخ‌ وفلک «فان فار» مشهد، بزرگ‌ترین نمونه خود در خاورمیانه است که مشابه آن هنوز در ایران ساخته نشده است.

پارک ملت مشهد یکی از بزرگترین و با صفاترین پارک های مشهد

زمین‌های ورزشی:در ضلع غربی این پارک زمین‌های ورزشی مختلفی هست. برای مثال یکی از بزرگ‌ترین استخرهای روباز شهر، پیست اسکی، زمین چمن، زمین والیبال و بسکتبال و زمین مخصوص دویدن به تفریح‌های ورزشی اختصاص دارد.

تئاتر و سینما

مثل بیشتر پارک‌های بزرگ ایران، در نقطه‌ای از این پارک‌ هم فضای سربسته‌ای برای دیدن فیلم سه‌بعدی وجود دارد. علاوه بر آن مهم‌ترین پردیس سینمایی شهر در روبروی این سینمای سه‌بعدی سازه جالبی دارد که هم زمان به نمایش چهار و پنج فیلم می‌پردازد.

مجسمه امیرکبیر

یکی دیگر از نقاط جذاب پارک ملت مشهد، جایی‌ست که مجسمه مهمی به نام امیرکبیر در آن نصب شده. این مجسمه از سال ۸۹ از ایتالیا به ایران رسید.

پارک ملت مشهد یکی از بزرگترین و با صفاترین پارک های مشهد

حیات وحش

در غرب این پارک بزرگ یک حیات وحش کوچک ساخته شده که پارک را برای کودکان بیشتر جذاب کند. داخل این حیات وحش طاووس، فنچ، مرغ عشق، طوطی، شترمرغ و میمون نگهداری می‌شود.

پیاده‌روی و اسکیت‌سواری

اگر کسی اهل پیاده‌روی در مسیرهای جنگلی باشد باید از قسمت شمال وارد شود. قسمت جنوبی هم بیشتر دارای چمن است. سطح ورودی پارک ملت سیقلی بوده و اسکیت‌سواری را برای کودکان و نوجوانان راحت‌تر می‌کند.

پارک ملت مشهد یکی از بزرگترین و با صفاترین پارک های مشهد

شاید جالب باشد که بدانید بخشی از پارک ملت مشهد به بوستان بانوان (باغ رز) اختصاص داده شده است که در عین سرپوشیده بودن، تجهیزات ورزشی مجهزی نیز دارد. پارک ملت مشهد برای گذراندن تعطیلات آخر هفته می‌تواند مناسب باشد و می‌توانید در آنجا استراحت کرده و در یکی از بهترین دیدنی های مشهد خود را به یک فنجان چای داغ مهمان کنید. خوب است بدانید که در کنار این پارک وسیع، شهربازی پارک ملت مشهد نیز وجود دارد که با داشتن ده‌ها وسیله‌ی بازی هیجان‌انگیز شور و هیجان را تقدیمتان می‌کند.

  گلمکان مشهد ، منطقه‌ کوهستانی و سردسیر

مسیر دسترسی

بهترین راه این است که از بزرگراه وکیل‌آباد، وارد بلوار امامت شویم و از آنجا به دنبال ورودی شهربازی بگردیم.

یک ایستگاه اتوبوس هم در ضلع جنوب غربی پارک قرار دارد که می‌توان از طریق آن به اینجا رسید. همچنین مترو مشهد در این نقطه هم یک ایستگاه به اسم «پارک» دارد. فاصله حرم تا اینجا ۱۲ کیلومتر و آرامگاه نادرشاه هم ۱۰ کیلومتر است؛ این یعنی در یک روز بدون ترافیک با خودروی دربست نیم ساعته از این دو مکان می‌توانیم خودمان را به پارک برسانیم.

منبع : alaedin.travel،snapptrip
نویسنده

یک نظر بنویسید