پل قلعه جوق اثری تاریخی در استان آذربایجان غربی

پل قلعه جوق اثری تاریخی در استان آذربایجان غربی

پل قلعه جوق در جنوب شهرستان ماكو ، در مجاورت روستای قلعه جوق بر روی رودخانه زنگمار احداث شده است. قدمت این اثر تاریخی از جاذبه های ماکو، به دوران صفویه می‌رسد.

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیا

پل قلعه جوق به علت اینكه بر روی بستر دره ای ساخته شده است یك دهانه كوچك فرعی دارد. پل مزبور به علت صخره ای بودن بستر پی سازی نشده و پایه های پل بر روی صخره های طبیعی رودخانه استوار گردیده است. این پل یك پایه به اندازه ۵/۴ * ۲ متر دارد كه بر روی صخره بستر رودخانه سوار است . مصالح این پایه با سنگهای سیاه تراشیده و قلوه سنگ با ملات آهك است. پل دارای دو دهانه كه یكی كوچك و دیگری بزرگ است، می باشد.

دهانه بزرگ بصورت جناغی با خیز تند و با مصالح سنگ های تراشیده و ملات گچ ساخته شده است. بدنه پل با سنگهای لاشه سفید و سیاه رنگ و ملات آهك تا سطح گذرگاه پل بالا آمده است و سطح گذرگاه پل با ملات آهك و خاك و لاشه سنگهای سیاه سنگفرش شده است و این اثر كهن به علت كاربرد خاص فاقد تزئینات خاص معماری می باشد. این پل در گذشته ارتباط ساكنین قلعه جوق را با ماكو فراهم می ساخته است. با اینكه پل جدید بتنی در نزدیكی این پل ساخته شده است و رفت و آمد از روی آن انجام می گیرد. اما باز هم پل قدیمی قلعه جوق به عنوان یك عامل ا ذخیره رتباطی مورد استفاده اهالی قرار می گیرد. بنای اصلی پل نسبتاً از بین رفته است ولی قسمتهایی از آن هنوز باقیمانده است.

نتیجه تصویری برای پل قلعه جوق

این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۴۷۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیدگاه خود را بنویسید