کاخ موزه باغچه جوق یا کاخ سردار ماکو در جنوب‌شرقی روستای باغچه جوق و در شش کیلومتری ماکو و در دو کیلومتری غرب جاده اصلی بازرگان جای گرفته است و امروزه به عنوان یک اثر دیدنی دل‌فریب میزبان گردشگران بسیاری محسوب می‌شود. این بنا که از دیدنی های ماکو شناخته می‌شود، با زیبایی خود هر فردی را شیفته می‌کند.

نتیجه تصویری برای کاخ موزه باغچه جوق

کاخ باغچه جوق در اواخر دوره قاجاریه در دو طبقه به دستور تیمور تیموری، معروف به اقبال السلطنه ماکوئی ساخته شد که یکی از حکام مقتدر وقت و از سرداران مظفرالدین شاه بود. ویژگی های منحصر به فرد این کاخ آنقدر چشمگیر بود که دولت پهلوی در سال ۱۳۵۳ آن را خریداری کرد و بعد از انجام تعمیرات ضروری و رفع خطر از آن برای بازدید عمومی آماده اش کرد و نام کاخ موزه را برآن گذاشت.

کاخ موزه باغچه جوق حدود 2500 متر زیر بنا دارد و در یک باغ 11 هکتاری قرار گرفته است. استخر بزرگ باغ که جوی آبی از آن به قسمت‌های مختلف باغ جاری است، اولین تصویریی است که به محض ورود به باغ خواهید دید. بعد از آن ساختمان با ابهت کاخ است که چشمتان را پر می کند و شما را به این بنای دو طبقه می کشد. نمای خارجی بنا با مجسمه‌های گچی پوشیده شده که سردرها و نرده‌های گچی لبه بام را زینت داده‌اند.

نتیجه تصویری برای کاخ موزه باغچه جوق

شاید جالب باشد که بدانید  ساختمان کاخ موزه باغچه جوق به صورت قرینه طراحی شده و نیمی از معماری آن خارجی و نیمه‌ی دیگر آن ایرانی است. در تزئینات بنا از نقوش گل و نقاشی‌های قاجاری الهام گرفته شده و  در بخش فرهنگی عمارت، کاغذ دیواری روسی به همراه نقش و نگار‌های اروپایی به چشم می‌خورد.

  جاهای دیدنی خوی ، از قدیمی‌ترین مراکز تمدن ایران (قسمت اول)

قسمتی از باغ کاخ موزه باغچه جوق به صورت منظم طراحی شده و حوضی زیبا درون آن خودنمایی می‌کند که حال و هوایی دوست‌داشتنی به انسان منتقل می‌کند. این عمارت زیبا استخری بزرگ دارد که جوی آب از آن سرچشمه گرفته حسی آرامش‌بخش به محیط داده و درختان را آبیاری می‌کند.

نتیجه تصویری برای کاخ موزه باغچه جوق

وقتی وارد کاخ موزه باغچه جوق می‌شوید، نقاشی‌های درون آن نظرتان را به خود جلب می‌کند، تصاویر سفره‌های رنگارنگ با زنان و مردان ایرانی و فرنگی که با زیبایی هرچه‌ تمام‌تر کشیده شده‌اند. تالار آیینه از دیگر قسمت‌های این ساختمان محسوب می‌شود که مختص برگزاری مراسم و جشن‌ها بوده است و با داشتن حوضی زیبا به لطافت هوا کمک می‌کند. همچنین سالن انتظار مکانی برای ملاقات‌های رسمی بوده که بسیار از آن استفاده می‌شده و تا به امروز نیز هوش از سرتان می‌برد.

کاخ موزه باغچه جوق سراسر زیبایی و جذابیت است، به گونه‌ای که با داشتن پرده‌هایی رنگارنگ و اشرافی، تخت خواب‌هایی سلطنتی، لوسترهای کریستال و شومینه‌های دیواری با نقوش جذاب هوش از سر هر بازدیدکننده‌ای می‌برد.

در بخش دیگری از باغ باغچه جوق، ساختمان سنگی معروف به آشپزخانه قرار دارد که باید از آن بازدید کنید. ساختمان سنگی (آشپزخانه کاخ) در حال حاضر دفتر میراث فرهنگ و گردشگری ماکو می باشد.

نتیجه تصویری برای کاخ موزه باغچه جوق

امروزه این بنا به اسم کاخ موزه باغچه جوق و به عنوان یکی از زیباترین دیدنی های ماکو در معرض دید عموم قرار می‌گیرد و تمام وسایل آن به همان شکل سابق نگهداری می‌شوند.

منبع : tripyar،alaedin.travel
نویسنده

یک نظر بنویسید