جاذبه های گردشگری و معروف لیتوانی

جاذبه های گردشگری و معروف لیتوانی

جمهوری کوچک لیتوانی، واقع در جنوب ناحیه بالتیک به عنوان یکی از نگین های اروپا شناخته می شود و مکان‌های دیدنی و زیبای این کشور گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. لیتوانی با داشتن آب‌وهوایی معتدل، آثار باستانی فراوان و قلعه‌های قرون وسطایی با سبک معماری آن دوران، به یک مقصد گردشگری جذاب در شمال اروپا تبدیل شده است. پایتخت این کشور زیبا، شهر ویلنیوس است که دروازه‌ی ورود به این سرزمین جادویی به شمار می‌آید. لیتوانی یکی از دیدنی ترین کشور های اروپایی و البته از ارزان ترین آن ها است. این کشور همچنین جاذبه های بسیاری دارد که در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند. در ادامه با ما همراه باشید تا با جاذبه‌های گردشگری لیتوانی آشنا شوید.

 موزه ملی لیتوانی

یکی از جاذبه های لیتوانی که بسیار مورد توجه عموم است، موزه‌ی ملی لیتوانی(National museum Lithuania) است که در سال ۱۸۵۵ ساخته شد و میراث باستانی این کشور را در معرض نمایش قرار داده است. این بنا بعد از یورش روس‌ها در سال ۱۸۶۳ برای مدت‌ها تعطیل شد و در نهایت در سال ۱۹۹۲ به روی عموم بازگشایی شد. در موزه ملی لیتوانی، می‌توانید هرچیزی که مربوط به آداب و رسوم، فرهنگ، پوشش، نقاشی‌ها و ابزار جنگی است را ببینید و درباره‌ی این کشور اطلاعات جامع‌تری کسب کنید. این موزه که اکنون جزیی از وزارت فرهنگ لیتوانی است، دارای پنج بخش اصلی تاریخ و تاریخ معاصر، باستانشناسی، مردم شناسی، مدال‌شناسی و پیکر نگاری است،که هر بخش آن گردشگران را شیفته‌ی خود می‌کند. پس در سفر به لیتوانی بازدید از این موزه‌ی ملی را فراموش نکنید.

جاذبه های گردشگری و معروف لیتوانی

قلعه‌ی کاوناس

قلعه کایوناس یکی از پربازدید ترین و معروف ترن جاذبه های لیتوانی است. این قلعه که اولین بار در قرن ۱۴ و به شیوه گوتیک ساخته شد در کنار تلاقی دو رودخانه قرار گرفته و در آن زمان نقش مهمی در حفاظت از شهر داشته است. در برج دایره ای این قلعه یک گالری هنری هست و اگر دوست ندارید که به تنهایی از آن بازدید کنید می توانید به تورهای گردشگری ملحق شوید. از سال ۱۹۳۰ تا به حال پروژه های نوسازی زیادی روی این قلعه انجام شده و حفاری های باستان شناسی زیادی هم در حال انجام است تا درباره ی گذشته ی قلعه، اطلاعات بیشتری به دست بیاید.

جاذبه های گردشگری و معروف لیتوانی

 کلیسای هالی اسپریت

این کلیسا یکی از قدیمی‌ترین و خوش رنگ و لعاب‌ترین کلیساهای لیتوانی است که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. این مکان مقدس که به سبک باروک(سبکی هنری که تا اواخر قرن ۱۸ در اروپا رواج داشت) طراحی شده است، گفته می‌شود که در زمان گدیمیناس( دوک لیتوانی) زمانی که هنوز مسیحیت وارد کشور نشده بود ساخته شد. کلیسای هالی اسپیریت، دارای گچ بری‌ها و مجسمه‌های زیبایی است که با رنگ زرد و سفید جلوه‌ی خاصی به بنا داده‌اند و هر گردشگری را افسون خود می‌کند. درون کلیسا، با نقاشی‌های دیواری زیبایی زینت شده که موجب شده تا این بنا به یکی از باارزشمندترین کلیساهای کشور تبدیل شود.

جاذبه های گردشگری و معروف لیتوانی

محله قدیمی ویلنیوس

حله قدیمی ویلنیوس در سایت میراث جهانی قرار دارد و در دنیا به داشتن بناهای تاریخی، میدان های سنگ فرش شده، قلعه ها و کلیساهای جذاب معروف است. در این محله هتل ها و رستوران های مجلل در کنار کافه ها و غذاخوری ها ترکیبی از مدرنیته و جهان کلاسیک را به نمایش گذاشته اند. در میان جاذبه های این محله قصر ریاست جمهوری و کلیسای سنت آن حرف اول را می زند.

جاذبه های گردشگری و معروف لیتوانی

دروازه داون

در قرون وسطی در اطراف شهر ویلنیوس دیواری دفاعی ساخته شده بود که ۹ دروازه داشت و روی آن ها نقش و نگار زیبایی نقش بسته بود. امروز از آن دروازه ها فقط دروازه داون به جای مانده است چون قسمت زیادی از این دیوار دفاعی در سال ۱۷۹۹ در حمله روس ها از بین رفت.

جاذبه های گردشگری و معروف لیتوانی

کلیسای سنت آن

این شاهکار دوره‌ی گوتیک، در بخش قدیمی شهر ویلنیوس قرار دارد و گردشگران کنجکاو زیادی را جذب خود می‌کند. در گذشته در مکان فعلی این بنا یک کلیسای چوبی وجود داشته است که برای آنا ملکه‌ی لیتوانی ساخته شده بود و در سال ۱۴۱۹ ویران شد و کلیسای سنت آن بعد از آن ساخته شده است. این کلیسای آجری که در کار رود ویلنیا بنا شده ، ۱۵۰۰ سال  قدمت دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. کلیسای سنت آن در ۵۰۰ سال اخیر بدون هیچ تغییری دست‌نخورده باقی مانده و به نماد شهر ویلنیوس تبدیل شده و به زیبایی شهر افزوده است. در ایوان اصلی این بنا، کتیبه‌ای وجود دارد که بر روی آن دو حرف لاتین M و A به چشم می‌خورد که، می‌تواند اختصار نام آنا ماتر ماریا (نام مادر مریم مقدس) باشد . همچنین در کنار کلیسای سنت آن یک برج بلند خودنمایی می‌کند که در قرن نوزدهم به سبک گوتیک ساخته شده و به زیبایی بنا افزوده است و چشم هر بازدیدکننده‌ای را خیره می‌کند.

پارک ملی Dzukija

با اینکه پارک ملی Aukstaitija معروف ترین پارک کشور است اما پارک ملی Dzukija در واقع بزرگ ترین منطقه ی حفاظتی لیتوانی است. هر سال حدود ۳۰۰ هزار نفر به بازدید از این پارک می روند تا کوهنوردی و در میان گونه های گیاهی و جانوری ان گشت و گذار کنند. این پارک در سال ۱۹۹۱ تاسیس شد تا از جنگل های کاج، چشم اندازها و روستاهای منطقه محافظت کند.

جاذبه های گردشگری و معروف لیتوانی

تراکای Trakai

در نزدیکی ویلنیوس ریزورتی تفریحی هست به اسم تراکای، شهری که قلعه ای تاریخی و پارکی ملی را در خود جای داده و یکی از دیدنی ترین جاذبه های لیتوانی است. قلعه در میان آب ها قرار گرفته و با آجرهای نارنجی و پنجره های رنگی از دور می درخشد. برای رسیدن به این قلعه باید چند دقیقه ای قایق سواری کنید و از آب های آرام گذر کنید.

جاذبه های گردشگری و معروف لیتوانی

شهر آنیکشیای | Anykščiai

این شهر بیشتر از همه به ریزورت های اسکی معروف است و هر سال در ماه های سرد سال گردشگران زیادی برای لذت بردن از تفریحات زمستانی به این محل می روند. این شهر سرسبز و جذاب در نزدیکی مرزهای شرقی قرار دارد و با قدمت ۵۰۰ ساله آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است.

جاذبه های گردشگری و معروف لیتوانی

پارک ملی اوکسیتیا

این پارک ملی در شمال شرقی کشور، چشم اندازهای جذابی را در کناره ی دریای بالتیک به وجود آورده است. اینجا به عنوان اولین پارک ملی لیتوانی مملوء از جنگل های کاج، دریاچه ها و رودخانه است که دست در دست هم جذابیت دلفریبی را برای پارک رقم زده اند. در بازدید از جاذبه های لیتوانی حتما این پارک هم در لیست برنامه های خود قرار دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما