با جاذبه های گردشگری گرانادا آشنا شوید

با جاذبه های گردشگری گرانادا آشنا شوید

گرانادا یکی از شگفت انگیز ترین تاریخ ها و فرهنگ ها را در سراسر کشور اسپانیا دارد. جاذبه های شهر گرانادا و بناهای تاریخی آن بسیارند از قلعه الحمرا عالی و محله قدیمی موریشی آلباین، تا هنرهای خیابانی شگفت انگیز، کافه های بزرگ تاپاس و فستیوال های هیجان انگیز سالانه  گزینه های شما برای سرگرمی هستند. 

قلعه الحمرا 

 یکی از دیدنی‌هایی که ابهت و قدمت فراوان آن زبانزد عام و خاص است قصر الحمرا در گرانادای آندلس اسپانیا است. این کاخ مجموعه‌ای از استحکامات نظامی و قصر است که متعلق به دورانی است که اسپانیا جزء قلمرو کشورهای اسلامی محسوب می‌شد. این کاخ شگفت‌انگیز که در ابتدا به عنوان قلعه‌ای کوچک در سال ۸۸۹ میلادی ساخته شده است در میان صخره‌ها و درختان بلند و در کرانه‌ی رود دارو قرار دارد که باعث شده تا این بنا با ابهت به نظر برسد. در قرن ۱۱ کاخ الحمرا توسط مورها (مسلمانان اسپانیا که نژادی عربی-اسپانیایی-بربری داشتند) بازسازی شده است. بعد از آن‌که در سال ۱۴۹۲ پادشاهان کاتولیک آندلس را فتح کردند بخش‌هایی از این کاخ مورد استفاده‌ی حاکمان مسیحی قرار گرفت و مسجد کاخ، جای خودش را به کلیسا داد. کاخ الحمراء، همچون کتاب تاریخی کهن وقایع زیادی را در خود حفظ کرده است و به همین دلیل دیدن آن جزء جدانشدنی سفرهای اسپانیا به شمار می‌آید. در سال 1527 کاخ چارلز پنجم درون این بنا ساخته شد اما کل کاخ الحمرا سالیان بعد رو به ویرانه شدن رفت و در زمان ناپلئون به سربازخانه تبدیل شد.

با جاذبه های گردشگری گرانادا آشنا شوید

طی اشغال اسپانیا به دست فرانسه بخش‌هایی از کاخ الحمرا آسیب دید اما بعدها و در قرن 19 میلادی مورد بازسازی قرار گرفت. این مجموعه‌ی سلطنتی باشکوه، بر روی فلاتی با طول 740 متر و عرض 205 قرار دارد و دارای سه بخش اصلی حرمسرا، بارگاه و اندرونی است. بارگاه، مکانی بود که امور حکومت در آنجا انجام می‌شد و به سادگی با چوب تیره و دیوارهای گچی زینت بخشیده شده است. اما در بخش اندرونی تزئینات پیچیده‌تر بود و سقف آن با طرح‌های هندسی جذاب، زیبایی خود را تقدیم چشمان بازدیدکننده می‌کند. همچنین در بخش اندرونی، حیاط به چشم می‌خورد که یک استخر در وسط آن خودنمایی می‌کند و باعث خنک شدن فضای اطراف می‌شود. در بخش حرمسرا تالار آبنسراخس قرار دارد که به شکل مربع و با گنبدی مرتفع و پنجره‌های مشبک چشم هر بازدیدکننده‌ای را خیره می‌کند. سقف این تالار با رنگ‌های آبی قهوه‌ای قرمز و طلایی زینت داده شده است، به گونه‌ای که گویی با پانهادن در آن در یک کاخ افسانه‌ای قدم گذاشته‌اید. در کاخ الحمرا برج بزرگی به چشم می‌خورد که محل تالار سفرا و بزرگ‎ترین بخش این کاخ محسوب می‌شود. در همین تالار بود که کریستف کلمب برای سفر‌های جهانگردی خود از ملکه ایزابل کمک دریافت کرد. این کاخ بزرگ در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است که نشان از اهمیت این بنای باشکوه می‌دهد.

با جاذبه های گردشگری گرانادا آشنا شوید

باغ های کارمن دلوس مارتیرز 

اگر تا بالای تپه رفتید تا از کاخ با شکوه الحمرا بازدید کنید بدون بازدید از باغ های کارمن دلوس مارتیرز پایین نیایید، چرا که یکی از سرسبزترین نقاط شهر است و جزو جاذبه های شهر گرانادا به حساب می آید. از آنجا که اکثریت بازدیدکنندگانی که به این جا می آیند مستقیما به دیدن الحمرا می روند  این پناهگاه دوست داشتنی با تخت گل ها ، حوضچه های کوچک و راه روهای پوشیده شده از برگش تبا مهمانان کمی تنها می ماند.

در فصل بهار و تابستان، آفتاب منطقه بسیار داغ است و علاوه بر چشم انداز فوق العاده زیبای گرانادا، خنکای مطبوع سایه های درختان نیز می تواند یکی از نکات مثبت این گردش باشد. یک برج افسانه ای در وسط این وادی اوجمرتفع قرار دارد. صعود از پلکان مارپیچی کوچک و تماشای باغ  گرانادا از آن بالا جزو یکی از رمانتیک ترین مناطق شهر به حساب می آید.

محله البیازین

 اسپانیا را باید در سفر به گرانادا شناخت. شهری که آثار تاریخی ارزشمندی همچون منطقه‌ی آلباین (البیازین) را در خود جای داده است و هزاران گردشگر را جذب خود می‌کند. در این محله خیابان‌های پرپیچ و خمی دیده می‌شود که از دوران حکومت مورها (مسلمانان اسپانیا که نژادی عربی-بربری-اسپانیایی داشتند) به یادگار مانده و به همراه کاخ الحمرا در سال ۱۹۸۴ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. از دوران ایبریایی‌ها (۶قرن قبل از میلاد) و دوره‌ی رومی‌ها افرادی در این منطقه زندگی کرده‌اند که نشان از قدمت بالای این ناحیه و تاریخی بودن آن است. بعد از امپراطوری روم پادشاهی زیریدها روی کار آمد و دیوارهای قطوری برای محافظت از این منطقه در برابر حملات دشمن ساخته شد. این منطقه از قدیمی‌ترین مناطق متعلق به مسلمانان هم به شمار می‌آید، همانطور که کاخ الحمرا در کنار این منطقه نیز یادگاری از دوران اسلامی در اسپانیا است.

با جاذبه های گردشگری گرانادا آشنا شوید

قبل از فتح شبه جزیره‌ی ایبری (شبه جزیره‌ای در جنوب غربی اروپا، که کشورهای اسپانیا، پرتغال و آندورا را شامل می‌شود) به دست مسلمانان که امروزه گرانادا نیز بخشی از آن است، سه قوم کوچک در این منطقه زندگی می‌کردند که به اختصار توضیح خواهیم داد. ایبریس‌ها که بعدها به نام آلباین و آلکازابا معروف شدند. کاستیلیا که امروزه به شهر آتارفه شهرت یافته است و گارناتا که روی تپه‌ای مقابل آلکازابا قرار دارد و محله‌ای از  ایبریس شمرده می‌شود. طبق نظر برخی زبانشناسان آلباین (البیازین) نام ساکنان اولیه‌ی این منطقه است و اما عده‌ای دیگر بر این باوراند که  البیازین واژه‌ای عربی به معنای شهرک شاهین بازان (اشخاصی که شاهین و باز را پرورش و تربیت می‌کنند) است. آلباین شهرسازی خود را از مورها با ارث برد و کوچه‌های باریک آن دنج و دلباز به نظر می‌رسند که بعضا تا کنار رود دارو کاله الویرا ادامه پیدا می‌کنند. خانه‌های منطقه‌ی آلباین به سبک کارمن ساخته شده که شامل فضایی آزاد با دیوارهایی بلند و باغچه‌هایی بزرگ است. 

با جاذبه های گردشگری گرانادا آشنا شوید

کلیسای جامع گرانادا 

در مرکز شهر قدیمی گرانادا، کلیسای بزرگ شهر ساخته شده است. کار بر روی این ساختمان با سبک گوتیک، رنسانس و باروک در سال ۱۵۱۸آغاز شده و ساخت آن بیش از ۱۸۰ سال طول کشید و به نحوی می توان گفت هنوز هم قسمت هایی از آن نیمه کاره مانده است. معماران هنرمندی پی در پی روی ساخت آن کار کرده اند: دو برج ۲۶۲ فوتی (۸۰ متر) در ابتدا برنامه ریزی شده بود و هنوز نیمی از آن ساخته نشده است. در این کلیسا از زیبایی های معماری داخلی آن لذت خواهید برد.

بیشتر مسیحی های سراسر دنیا برای عبادت و تجربه رسیدن به الوهیت به این کلیسا می آیند. قدمت کلیسای جامع گرانادا به سال ها پیش از میلاد مسیح بر می گردد. در آن زمان این کلیسا محلی برای آموزش دین و ارائه تعالیم مذهبی به شمار می رفت. این کلیسای جامع برای مردم اسپانیا از اهمیت بالایی برخوردار است و آن ها هزینه های زیادی را صرف تزیینات آن کرده اند تا این که امروز تبدیل به یکی از نمادهای جامع مسیحیت در اسپانیا شده است.

با جاذبه های گردشگری گرانادا آشنا شوید

کاخ چارلز پنجم

ساخت این بنای باشکوه در سال ۱۵۲۷ میلادی آغاز شد و تا سال ۱۹۳۷ به پایان رسید. هدف از ساخت آن داشتن دژی استوار و محکم در جوار کاخ الحمرا بود. معماری این مورد از شباهت بسیاری به کاخ الحمرا دارد در ضلع شرقی آن کلیسای سانتا ماریا احداث شده است. طرح اولیه آن بسیار منحصر به فرد است، بنای مربعی شکل با حیاط دایره ای شکل!

هنگامی از بالا آن را نظاره می کنیم مربعی را میبینیم که یک دایره را در دل خود جای داده است که این دایره در حقیقت حیاط اصلی ساختمان می باشد. ساخت این کاخ باشکوه مانند چند مورد دیگر از جاذبه های شهر گرانادا هرگز به پایان نرسید اما همواره بازدیدکنندگان زیادی دارد که هر سال از سراسر جهان برای تماشای آن می آیند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما