دروازه هند ، بنای یاد بود ملی در قلب شهر دهلی

دروازه هند ، بنای یاد بود ملی در قلب شهر دهلی

کشور هند را می توان به نوعی سرزمین عجایب دانست. دهلی پایتخت این کشور نیز عجایب و جاذبه های زیادی را در دل خود جای داده است.  یکی ازجاذبه های فوق العاده هند در دهلی دروازه هند (India Gate) نام دارد.

دروازه هند ، بنای یاد بود ملی در قلب شهر دهلی

در قلب شهر دهلی نو، دروازه ای عظیم و با شکوه وجود دارد که در دوران شکوایی خود به عنوان دروازه ای برای ورود به شهر دهلی عمل می کرد. این بنا دارای ۴۲ متر ارتفاع است و برگرفته از معماری زیبای بریتانیایی است. این بنا در سال ۱۹۳۱ به عنوان یادبودی از جنگ های هند و کشته شدن نود هزار سرباز هندی ساخته شد. این بنا توسط معماری به نما ادوین لوتینز (Edwin Lutyens) ساخته شد که نه تنها، یکه معمار دهلی نو بود، بلکه معمار و طراحی بود که در زمینه طراحی بناهای یاد بود جنگ حرف اول را در هند می زد. او ۶۶ بنای یادبود را در اوپا طراحی کرد. سنگ بنای دروازه هند توسط دوک کانات (Duke of Connaught) در سال ۱۹۲۱گذاشته شد و توسط ادوین لوتینز طراحی شده است. این بنای تاریخی ۱۰ سال بعد توسط نایب السلطنه دوک کانات، لرد ایروین (Lord Irwin) به مردم تقدیم شد. امار جوان جوتي (Amar Jawan Jyoti)، یادبود دیگری است که پس از آنکه هند به استقلال خود دست یافت بنا شد. مشعلی در طول روز و شب در زیر طاق دروازه هند روشن است تا مردم همیشه سربازانی را که در جنگ هند و پاکستان در دسامبر ۱۹۷۱ جان خود را از دست داده اند، به یاد بیاورند.

دروازه هند ، بنای یاد بود ملی در قلب شهر دهلی

با فرا رسیدن شب و تاریک شدن هوا، دروازه هند با نورپردازی سبز و سرخ و زردی مزین می شود که نظر همگان را به خود جلب می کند. نمای زیبای درازه هند در شب باعث شده است تا بسیاری از بازدیدکنندگان با تاریک شدن هوا و در شب برای دیدن این یادبود ملی هند بروند.

جشن روز جمهوری هند در دروازه هند دهلی

دهلی از جمله مقاصد گردشگری مهم هند است. سالانه میلیون ها گردشگر برای بازدید از بناهای تاریخی و شرکت در مراسم و جشن های مذهبی و رنگارنگ به مقاصد مختلف هند از جمله دهلی سفر می کنند. هر سال در ۲۶ ژانویه مردم هند در بلوار اصلی دهلی، راجپا، گرد هم می آیند تا روز استقلال و جمهوری هند را جشن بگیرند. در این روز آخرین تکنولوژی دفاعی کشور به نمایش عموم در می آید. مسیر بلوار اصلی دهلی به دروازه هند ختم می شود و مردم در مقابل آن جمع می شوند. رژه روز جمهوری هند هنرمندان بسیاری را نیز به گرد خود در می آورد تا فرهنگ غنی و هنر و میراث هند از گذشته تا کنون را به نمایش بگذارند.

دروازه هند ، بنای یاد بود ملی در قلب شهر دهلی

بهترین زمان بازدید و راه دسترسی به دروازه

دروازه هند دهلی تمام ساعات روز باز است و گردشگران می توانند هر ساعتی که مایل هستند از این بنای تاریخی دیدن کنند. اما بهترین زمان بازدید زمان غروب آفتاب است که در رنگ های مختلف چراغونی می شود.

دروازه هند دهلی کنار رودخانه یامونا (Yamuna River) قرار دارد و آن را به یکی از بهترین مکان های تفریحی برای سپری کردن اوقات فراغت اهالی شهر دهلی و همین طور گردشگران خارجی کرده است. چمن زارهای سبز اطراف دروازه، پارک کودکان و کلوب قایق رانی گردشگران بسیاری را جذب خود کرده است.

اما اگر می خواهید بدانید که چطور می توانید به این بنا دسترسی پیدا کنید یکی از راحت ترین راه های رسیدن به آن استفاده از مترو است. بهترین ایستگاه باراخامبا (Barakhamba Metro Station) است. این بنا در ۳ کیلومتری و در خط آبی ایستگاه مترو قرار دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما