قطعا نام بوداپست پایتخت مجارستان را شنیده اید. بوداپست از شهرهایی است که هرانسانی باید درطول زندگی خود آن را ببیند، اما از معماری و زیبایی های این شـــهر که بگذرید و به حومه شهر سفر کنـــید، به دریاچه بالاتون خواهید رسید.

دریاچه بالاتون ، در میان جاذبه های طبیعی مجارستان

این دریاچه که در اروپای مرکزی عنوان بزرگ ترین دریاچه را یدک می کشد، دارای آب شیرین است و امکانات و هتل های بسیاری در کنار آن ساخته شده که با ارائه خدمات آب درمانی و ماساژ سهم زیادی از گردشگری کشور را به خود اختصاص داده است، اما اگر فکر می کنید این تنها دلیل ساخت این همه امکانات گردشگری است، سخت در اشتباه هستید، چرا که لذت قدم زدن در تپه های شمالی آن و استفاده از آب و هوا و زیبائی های کم نظیرش خاطره ای به یاد ماندنی را برای تمام عمر به یادگار می گذارد و رستوران های سنتی در فضای آزاد در کنار این دریاچه هر آنچه یک سفــــر اروپایی نیاز دارد، مهیا می کند. همچنین ساحل جنوبی آن ماسه های بسیار زیبایی دارد که برای شنا و ورزش های آبی بسیار استفاده می شود. اوج فصل توریستی این منطقه از ماه ژوئن آغاز شده و تا پایان ماه اوت ادامه دارد.

دریاچه بالاتون ، در میان جاذبه های طبیعی مجارستان

نواحی اطراف دریاچه بالاتون پوشش گیاهی و جانوری متنوعی دارد. در شبه جزیره تیهانی یک حفاظتگاه حیات وحش هست از طرفی مرز جنوبی دریاچه حاصلخیز است و خاک های آتشفشانی مناطق حاصلخیزی را به وجود آورده اند اما با همه ی این حرف ها به خاطر رونق صنعت گردشگری از نیمه دوم قرن بیستم فعالیت های کشاورزی در این ناحیه کاهش زیادی پیدا کرده اند.

تفریحات اطراف دریاچه بالاتون

شنا در تابستان و اسکی روی یخ در زمستان

دریاچه بالاتون که به دریای مجارستان معروف است ساحل دوستان زیادی را به خود جذب می کند. دمای متوسط آب در ماه های تابستان ۲۵ درجه سانتی گراد است و آب کم عمق و امن جای مناسبی را برای شنا به وجود آورده است. ریزورت های زیادی در اطراف دریاچه هست که امکانات خوبی مثل زمین بازی و قایق های پارویی دارند. همانطور که گفتیم در فصل زمستان سطح روی دریاچه یخ می زند و وقتی ضخامت یخ به حد کافی رسید می توانید بر روی آن اسکی روی یخ انجام دهید.

  سوغاتی های بومی در مجارستان

موج سواری

مسابقات موج سواری جمعیت زیادی را در فصل تابستان به کنار دریاچه بالاتون می رساند که تماشای آن اوج هیجان است حتی می توایند خودتان هم این موج سواری مهیج را امتحان کنید.

کوهنوردی

در ساحل شمالی دریاچه بالاتون تپه هایی هست که می توانید برای کوهنوردی روی آن ها حساب کنید، از طرفی وجود کوهستان های آتشفشانی کوهنوردی تان را هیجان انگیزتر می کند.

شنا در چشمه های آب گرم

در سواحل شمالی دریاچه و در نزدیکی شهر Keszhely بزرگ ترین دریاچه آب گرم دنیا یعنی دریاچه هویز در انتظار شماست. شنا در این دریاچه ی آب گرم خستگی را از تن تان بیرون می برد و بیماری های مثل روماتیسم را درمان می کند.

دریاچه بالاتون ، در میان جاذبه های طبیعی مجارستان

قایق سواری

اگر می خواهید دریاچه را با دقت بیشتر و سرعت کمتری کشف کنید یک قایق کرایه کنید و به دل دریاچه بزنید. هنگام پارو زدن در این دریاچه تماشایی لحظاتی آرامش بخش را می گذرانید.

دوچرخه سواری در پیست مخصوص اطراف دریاچه

می توانید بدون گیر کردن در ترافیک اطراف دریاچه را با دوچرخه بگردید، پیستی بزرگ اطراف کل دریاچه را احاطه کرده و به راحتی می توانید دوچرخه کرایه کنید و به این مسیر بروید. اگر به دنبال دوچرخه سواری راحت تر هستید به بخش جنوبی بروید چون این مسیر، مسطح تر است.

تماشای جاذبه های تاریخی

در اطراف دریاچه شهرهای تاریخی زیادی هست که جاذبه هایی باستانی دارند مثلا در سواحل شمالی به شهر شگفت انگیز Szigliget برمی خورید که یکی از مستحکم ترین قلعه های مجارستان را در خود جای داده است. این قلعه بر روی تپه وارهگی قرار دارد و با ارتفاع بیش از ۲۴۲ متر در حوالی قرن ۱۳ ساخته شده است. این قلعه در طول تاریخ بارها و بارها مورد حملات مختلف قرار گرفته و آنچه امروز می بینید ویرانه های به جای مانده از قلعه ای است که روزگاری از شهر در برابر تهاجم تارتار و ترک ها دفاع کرده است.

منبع : eligasht،isfahanziba
نویسنده

یک نظر بنویسید