دریاچه دالامپر ارومیه ، بی‌نظیر و منحصربه‌فرد

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

دریاچه دالامپر -یا مام شیخ در زبان محلی- در آذربایجان غربی، در یکی از خوش آب و هواترین بخش‌های ایران، در فصل تابستان قرار دارد. دریاچه دالامپر در جنوب غربی ارومیه بر روی دامنه های کوهی به همین نام جای گرفته و به خصوص در فصل های بهار و تابستان چشم اندازهای جذابی را به این منطقه می بخشد.

دریاچه دالامپر ارومیه ، بی‌نظیر و منحصربه‌فرد

دریاچه ای دایره ای شکل با قطر حدود ۴۵۰ متر که در ارتفاع ۲۷۲۰ متری سطح دریا قرار دارد و پاداش تماشای آن فقط نصیب کسانی می شود که دل به طبیعت بکر نواحی مرزی بزنند و چند ساعتی طبیعت گردی و کوهنوردی را به جان بخرند.

دریاچه بر روی دامنه های کوه دالامپر جای دارد، کوهی که در ۴۵ کیلومتری ارومیه و ۳۵ کیلومتری اشنویه، در مرز بین ایران، ترکیه و عرق قرار گرفته و جلوه های طبیعی زیادی را در خود جای داده است. در این کوه یخچال های طبیعی چند هزار ساله و چند دریاچه طبیعی را می بینید که یکی از مهمترین دریاچه های آن دریاچه دالامپر است که زیبایی های چشم نوازی دارد.

گونه‌های گیاهی و جانوری دریاچه دالامپر

گونه‌های گیاهی دالامپر بی‌نظیر ومنحصربه‌فرد است. گونه‌هایی در گیاهان این ناحیه وجود دارد که شاید حتی در لیست گونه‌های گیاهی آن‌ها را پیدا نکنید! گون، آلبالوی وحشی، بادام کوهی و… بخشی از این گیاهان را شامل می‌شوند و این منطقه ۶۲۰ گونه گیاهی را در آغوش خود پرورش می‌دهد. گونه‌های جانوری منطقه هم متفاوت و غنی هستند. هرچند در موارد سفر برخی از آن‌ها مراقب‌های خاص خود را طلب می‌کنند. از جمله گونه‌های جانوری منطقه دالامپر می‌توان به گرگ، خرس قهوه‌ای، بز کوهی، عقاب، روباه، شغال، مار و خرگوش اشاره کرد که در ارتفاعات ممکن است سر و کله‌شان پیدا شود.

دریاچه دالامپر ارومیه ، بی‌نظیر و منحصربه‌فرد

بهترین زمان سفر به دالامپر

دریاچه دالامپر یکی از زیباترین و بکرترین جاهایی است که در ایران می‌توان به آن سفر کرد. این مجموعه بی‌نظیر از آب‌وهوا، سبزی، نور و آب را در کمتر جایی می‌توانید پیدا کنید. دریاچه بزرگ، یکی از بی‌نظیرترین منظره‌ها را برای شما فراهم می‌آورد و برای عکاسی حرف ندارد. به‌علاوه برای کمپ، اگر در فصل بهار و در ماه اردیبهشت به دالامپر بروید، در مناسب‌ترین زمان به منطقه رفته‌اید. چراکه در این ماه، دما معتدل است و بارندگی کمتر و به‌علاوه برف‌های بیشتری هنوز آب نشده باقی‌مانده‌اند و منظره لکه‌های برفی و همین‌طور دالان‌های برفی هنوز به قوت، پابرجاست. از کوه می‌توانید بالا بروید و در آب دالامپر آب‌تنی کنید. البته آب کمی سرد است و باید مراقب باشید تصویر رؤیایی دالامپر باعث سرماخوردگی شما نشود.

دریاچه دالامپر ارومیه ، بی‌نظیر و منحصربه‌فرد

مسیر دسترسی

برای رسیدن به دریاچه می توان در جاده ارومیه به اشنویه حرکت کرد و از سه راهی « آغ بلاق » مسیر روستای دیزج را پیش گرفت. هر چند می‌توان از مسیر جاده بند هم به سمت زیوه  حرکت کرد و به این منطقه رسید. ذکر این نکته الزامی است که برای این سفر با توجه به قرارگیری دریاچه در ارتفاع بالای کوهستانی حتما به یک خودروی آفرود (کوهستانی و خارج شهری) نیاز خواهید داشت.

پس از طی مسیری سرسبز و کوهستانی، دریاچه دالامپر در مقابل چشمانتان نمودار می شود. در کنار این دریاچه گل های وحشی زیادی روییده که زیبایی های آن را دوچندان کرده و در میان این طبیعت چشم نواز، آرامشی وصف ناپذیر در انتظارتان را می کشد. می توانید ساعت ها در کنار آب بنشینید و خستگی مسیر طولانی را از تن به در کنید. گاهی به چشم اندازهای بی بدیل برمی خورید که نمونه آن در کمتر جایی پیدا می شود؛ صحنه جدا شدن تکه های یخ از کوه های اطراف و افتادن آن به داخل دریاچه که با صدایی مهیبش از منحصربفردترین و دیدنی ترین چشم اندازهای دریاچه دالامپر است.

جذابیت های این منطقه تمامی ندارد، می توانید بعد از بازدید از دریاچه به سمت روستای کچله بروید، روستایی پلکانی که در دامنه های کوه دالامپر قرار دارد و برای رسیدن به آن باید راهی مسیر پرپیچ و خم جذابی شوید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید