شهرهای صخره ای جهان ، شگفت انگیز و باورنکردنی

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

برخی از شاهکارهای عجیب معماری در جهان ما وجود دارند که شاید جذابیت بیشتری نسبت به معماری های دیگر داشته باشند. اینها نه فقط ساختمان های زیبا، بلکه شهرهای ساخته شده روی صخره های بلند و یا حکاکی شده در سمتی از کوه ها هستند. اولین نگاه اجمالی به این شهرها می تواند برای شما نفس گیر باشد. شما می توانید هنگام نگاه کردن از یکی از این شهرها به اقیانوس یا زمین زیر پایتان ، هیجان هم زمانی را تجربه کنید. در اینجا به معرفی چند نمونه از جالب ترین شهرهای ساخته شده بر روی صخره ها می پردازیم.

رُکامادور Rocamadour

رُکامادور روستایی کوچک ساخته شده بر روی صخره ای در بالای تنگه رودخانه آلزو در جنوب غربی فرانسه می باشد. ساختمان های این روستا از سمت صخره رو به افزایش هستند. قدمت این روستا به قرن 12 بازمی گردد ، که در نتیجه جنگ و انقلاب فرانسه خالی از سکنه بوده است. اما امروزه دوباره توسط گردشگرانی که به احترام سنت آمادور به اینجا می آیند دوباره محبوب است. به گفته یک افسانه سنت آمادور شاهد مرگ سنت پیتر و سنت پل در روم بود ، و بعد از آن به این مکان سفر می کند و گوشه نشین می شود.

شهرهای صخره ای جهان ، شگفت انگیز و باورنکردنی

آکاپولکو Acapulco

آکاپولکو اصلی ترین شهر شگفت انگیز مکزیک می باشد که در دهه ۱۹۵۰ به عنوان به عنوان نقطه آغاز ستاره های هالیوودی و میلیونرها شناخته می شده است. با این حال از این شهر به عنوان یک مقصد توریستی محبوب در میان مکزیکی ها و همچنین به عنوان یک مکان در میان دانشجویان دانشگاهی ایالات متحده مشهور می باشد. بازدید از آکاپولکو بدون تماشای صخره های آن کامل نمی شود. پرش از روی این صخره ها به آب های کم عمق جزیره بسیار خطرناک می باشد. البته که مردم از دهه ۱۹۳۰ این کار را انجام می داده اند و امروزه غواصان حرفه ای این خطر را می کنند.

شهرهای صخره ای جهان ، شگفت انگیز و باورنکردنی

کاستِلفُلیت د لا رُکا Castellfollit de la Roca

کاستِلفُلیت د لا رُکا به عنوان یکی از زیباترین روستاها در منطقه کاتالونیا در اسپانیا در نظر گرفته می شود. این روستا بر روی صخره های مرمر سیاه بین دو رودخانه ساخته شده است. بسیاری از ساختمان ها به نظر در هوا معلق هستند و بر روی لبه صخره ها قرار دارند و می توانند این توهم را ایجاد کنند که هر لحظه در حال حرکت کردن هستند. اندازه تمام روستا کمتر از نیم مایل مربع می باشد. قدیمی ترین بخش روستا در قرون وسطی ساخته شد ، که از کوچه های تنگ با گوشه های تاریک تشکیل می شود. خانه ها در اینجا از سنگ های آتشفشان ساخته شده است.

شهرهای صخره ای جهان ، شگفت انگیز و باورنکردنی

مسا ورده Mesa Verde

مسا ورده که در جنوب غربی کلرادو واقع شده است به خانه شهرهای صخره ای از مردم باستانی آناسازی شهرت دارد. این ساختار را می توان یکی از مهمترین منابع باستان شناسی فرهنگ بومیان آمریکا می توان دانست. در قرن دوازدهم آناسازی شروع به ساخت خانه ها در غارهای کم عمق و در زیر سنگ های دیواره های دره های عمیق نموده است. برخی از این خانه ها در حدود ۱۵۰ اتاق را در خود جای داده است. تا سال ۱۳۰۰ تقریبا همه آناسازی ها منطقه مسا ورده را ترک کرده اما ویرانه های آن به خوبی حفظ شده است. دلیل اینکه چرا به طور ناگهانی مردم این شهر را ترک کرده اند هنوز به درستی مشخص نیست اما نظریه هایی در مورد نبود محصول به دلیل خشکسالی و یا حمله قبایل شمالی ارائه می شود.

شهرهای صخره ای جهان ، شگفت انگیز و باورنکردنی

فیرا و اویا Fira and Oia

سانتورینی یک جزیره آتشفشانی از مجمع الجزایر یونانی سایکلادس می باشد. این جزیره به منظره های چشمگیر آن، خورشید خیره کننده در شهرهای فیرا و اویا، خانه های سفید و آتشفشان فعال آن مشهور می باشد. اویا به عنوان یکی از شهرهای صخره ای شگفت انگیز مشرف به یک آتشفشان ساحلی می باشد. فیرا که پایتخت می باشد، ترکیبی از معماری ونیزی و سایکلادیک بوده که خیابان های سفید رنگ، مغازه ها، هتل ها و کافه های شلوغی داشته اما از طرف دیگر در لبه صخره هایی به ارتفاع ۴۰۰ متر قرار گرفته است. درست در بالای شهر فیرا، منطقه مشهور سانتورینی با دیوارهای سفیدش در میان صخره های آتشفشانی قرار گرفته است.

شهرهای صخره ای جهان ، شگفت انگیز و باورنکردنی

 بُنیفاشیو Bonifacio

بُنیفاشیو  یا بونی‌فاسیو شهری در راس جنوبی جزیره کورسیکا یا جزیره کُرس می باشد. این شهر و استحکامات آن تا امتداد برخی از صخره ها گسترش یافته است که حدود 70 متر ارتفاع دارند. قسمت پایین این شهر توسط اقیانوس از بین رفته است به طوریکه ساختمان هایی که در لبه پرتگاه قرار دارند ، معلق به نظر می رسند. ظاهر دریا مانند شهری سفید است که در نور خورشید می درخشد و در آب های خشن پایین معلق است.

شهرهای صخره ای جهان ، شگفت انگیز و باورنکردنی

پرتگاه باندیاگارا | Bandiagara Escarpment

پرتگاه باندیاگارا یک صخره ماسه سنگی در دوگون و مالی می باشد که در ارتفاع ۵۰۰ متری از پایین ترین نقطه شنی قرار گرفته است. این صخره ها با غارهای باستانی مردم تلم مشخص شده است. این افراد غارهای خود را درون این صخره ها حک کرده اند تا بتوانند مرده هایشان را در بالای سیلاب هایی که در این منطقه رایج هستند دفن نمایند. آن ها ده روستا را در امتداد صخره های بالای غار ساخته اند. در قرن چهاردهم میلادی ساکنان تلم این شهر را ترک کرده و این روستاها تا به امروز بدون سکنه باقی مانده است.

شهرهای صخره ای جهان ، شگفت انگیز و باورنکردنی

رُندا Ronda

رُندا یا روندا در ایالت مالاگا * در اسپانیا قرار دارد و برای صخره هایش مشهور می باشد. این منطقه در کوهی در ارتفاع 760 متری واقع شده است. این شهر توسط یک رودخانه که در تمام رُندا جریان دارد تقسیم شده است. سه پل برای عبور بر روی دره عمیق و باریک وجود دارد، به طوریکه شما می توانید از یک طرف به طرف دیگر رُندا بروید. معماری شهر تاثیر خودش را از رومی ها و مورها که زمانی در اینجا حکومت می کردند دریافت کرده است. رُندا به دلیل محل تولد گاو بازی و مهم ترین حلقه ی گاوبازی در اسپانیا متمایز می باشد.

شهرهای صخره ای جهان ، شگفت انگیز و باورنکردنی

ال حجارا Al Hajjara

ال حجارا یکی از شهرهای صخره ای تاریخی در کوه های هراز در یمن می باشد که در غرب منخواه واقع شده است. این مکان یکی از روستاهای کوهستانی جذاب و قابل دسترس در یمن می باشد. ساختمان های این روستا به معنای واقعی کلمه با سنگ های معدنی از کوهستان های اطراف ساخته شده است. ال حجارا تاریخی از قرن دوازدهم میلادی دارد. خانه های تقویت شده این روستا با بلوک های عظیمی از سنگ ها ساخته شده است و در لبه شیب بسیار زیاد کوه قرار گرفته است. یکسری از انبارها و مخازن این روستا در درون کوه ها تراشیده شده و امکان مقاومت در مقابل محاصره های طولانی مدت را برای مردم شهر ایجاد می کرده است.

شهرهای صخره ای جهان ، شگفت انگیز و باورنکردنی

 پُسیتانو Positano

پُسیتانو یا پوزیتانو یک شهر کوچک واقع در ساحل امالفی * در کُمپانیا می باشد و یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی در ایتالیا است. به نظر می رسد این شهر از بالا تا پایین دامنه کوه تا ساحل پراکنده شده است. رشد و رونق این شهر در قرون وسطی بود و در اواسط قرن 19 نیمی از جمعیت رفتند.

شهرهای صخره ای جهان ، شگفت انگیز و باورنکردنی

در قرن 20 با کمک نویسنده جان اشتاین که زیبایی های آن را تبلیغ کرد از یک روستای ماهیگیری ضعیف تبدیل به مقصد توریستی بسیار محبوب شد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید