غار آویشوی پیشنهاد گردشگری استان گیلان

یکی از جاذبه ها و پدیده های طبیعی استان گیلان غار آویشوی است که از جاهای دیدنی زیبای استان گیلان در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن شهرستان ماسال قرار گرفته است. این غار که در میان جنگل‌های منطقه ماسال قرار دارد، قندیل های گوناگون و آبشارهای زیبای آن گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است.

غار آویشوی پیشنهاد گردشگری استان گیلان

ماسال بیش از ۱۷ غار بزرگ و کوچک دارد که بزرگترین آنها غار آویشوی است که ارتفاع آن یک هزار و ۳۰۰ متر از سطح دریا و در میان دره ای کم آب واقع شده است. غار آویشوی جزو غارهای آهکی ایران محسوب می‌شود. غار در کنار سنگ‌های دگرگونی کمپلکس شاندرمن که بقایای دگرگون شده از پوسته اقیانوسی پالئوتتیس است، قرار دارد.

ستونهای آهکی چشم اندازهای زیبا و منحصر به فردی را در این غار به وجود آورده و دهانه غار دارای ارتفاع حدود ۱۹ متر و عرض ۱۴ متر است که در میان غارهای کشف شده در استان نمونه آن یافت نمی‌شود. تاکنون بیش از دو هزار متر از ژرفای غارآویشوی که طولانی‌ترین غار استان گیلان محسوب می٬شود توسط غارنوردان و کوه نوردان محلی مورد پیمایش قرار گرفته است.

غار آویشوی پیشنهاد گردشگری استان گیلان

دهانه ی غار

براساس پژوهش های زمین شناسی، غار آویشوی بیش از ۷۵ میلیون سال قدمت دارد. غار آویشوی قندیل های بسیار دیدنی دارد و هفت آبشار داخل غار وجود دارد.

مسیر دسترسی به غار آویشوی 

استان گیلان، ۵۰ کیلومتری شمال غرب رشت، شهرستان ماسال، منطقه آویشوی در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمنغار آویشوی پیشنهاد گردشگری استان گیلان

مناطق بکر اطراف غار آویشوی 

اقلیم این منطقه معتدل و مرطوب است. بهترین فصل سفر به این منطقه از اوایل اردیبهشت ماه الی اواخر شهریورماه است. برای دسترسی به این غار باید به شاندرمن بروید. از اینجا به سمت روستای سیاهمرد و بعد روستای چالسرا را طی کنید و بعد از گذر از کنار بقعه‌ی درویش شاه امیر شاندرمن مسیر غار اویشوی را خواهید دید. از کنار بقعه تا غار مسیری حدودا ۳۵ کیلومتر است که با ماشین هم امکان طی کردن این مسیر وجود دارد.

غار آویشوی پیشنهاد گردشگری استان گیلان

پیشنهادات

بهترین زمان بازدیدبهار و تابستان نزدیک ترین جاذبه های گردشگری منطقه جنگلی طاسکوه و آری دول ، منطقه باستانی اسبه ریسه

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما