بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول + تصاویر

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

وقتی به استانبول سفر کنید، خیلی زود متوجه می شوید که در این شهر تعداد فروشنده های دوره گردی که انواع مختلفی از غذا های خوشمزه ترکی را می فروشند، خیلی زیاد است. از این فروشنده ها می توانید غذاهایی از قبیل سیمیت (simit) اصیل استانبول و ساندویچ ماهی که دوره گردها در تنگه بسفر می فروشند را بخرید. در استانبول وقتی دیر وقت است و همه جا بسته است وجود این دوره گردها بسیار غنیمت است. همچنین وقتی عجله دارید و زمان کافی برای خوردن صبحانه در اختیار ندارید، می توانید از این فروشنده ها چیزی بخرید و در حین راه رفتن بخورید. در ادامه تعدادی از معروف ترین غذاهای خیابانی استانبول را معرفی کرده ایم.

سیمیت (simit)

در خیابان‌های استانبول که قدم میزنیم مردهایی را میبینیم که روی سرشان سینی‌های بزرگ گرد قرار دارد که داخل آن نان حمل میکنند و در گذر از کنارتان داد میزنند نان تازه (taze simit)  بوی نان چنان به مشامتان میرسد که محال است نخرید.این نان یک انتخاب خوب برای صبحانه است مخصوصا برای روزهایی که مکان‌ها و جاهای دیدنی انتظارتان را میکشند با خرید simit میتوانید یک صبحانه یا میان‌ وعده عالی بدون صرف وقت را داشته باشید.برای خرید این نان 1 تا 2 لیر باید پرداخت کنید.علاوه بر دست فروشانی که این نان را میفروشند چرخ دستی‌هایی در پیاده‌رو و خیابان‌ها ایستاده‌اند و شما میتوانید simit های تازه و خوشمزه را خریداری کنید.همراه simit خوردن چای بسیار می‌چسبد،سیمیت نوعی نان تازه است که روی آن متشکل از کنجد وشیره است.

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول + تصاویر

بالیک اکمک (balik-ekmek)

بالیک اکمک در واقع همان ماهی کبابی خودمان است.اگر شما در نزدیکی سواحل امینونو یا کاراکوی باشید بوی ماهی کبابی شما را به سمت خود میکشد.ماهی ‌های تازه صید شده‌ که روی آتش در حال کبابی شدن است شما را بی‌اختیار به سمت خود می‌کشد.اینماهی کبابی در کنارفلفل،کاهو،لیمو تازه و پیاز طعم بینظیری را به شما میدهد که شما به میل خود میتوانید این مواد را در ساندویچ خود کم و زیاد کنید.این ساندویچ بینظیر در کنار آب شلغم سرو میشود که یک تجربه‌ی عالی خواهد بود.

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول + تصاویر

کوفته ایچلی

سابرتاش رستورانی است که بهترین کوفته های ایچلی (یک لایه بلغور پر شده با گوشت خرد شده، جعفری و آجیل سرخ شده) را در کل استانبول سرو می کند. اگر حس و حال رفتن به سابرتاش را ندارید، از فروشنده های دوره گرد خیابان استقلال هم می توانید این غذا را بخرید. کوفته ایچلی با دست درست می شود و بسیار تازه و خوشمزه است. کوفه ایچلی هم مثل بورِک (خمیر پر شده از گوشت که به شدت سرخ شده است) روی گاری فروخته می شود.

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول + تصاویر

لهمجون

پیتزای استانبولی! برای درست کردن این غذا گوشت چرخ کرده، پیاز و فلفل قرمز با هم ترکیب و روی خمیری نازک پهن می شود. حالا پیتزا در فر گذاشته می شود و بعد از چند دقیقه یکی از خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول آماده است. این غذا را معمولا داغ داغ و به همراه جعفری، آب لیمو و دوغ محلی (آیران) می خورند. با اینکه این غذا در همه محله های استانبول پیدا می شود اما اگر به دنبال خوشمزه ترین نوع آن می گردید باید به جاهایی بروید که برای پختن آن از تنورهای سنگی استفاده می کنند.

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول + تصاویر

 دوروم (Dürüm)

غذای خیابانی بعدی که معرفی میکنیم دوروم می‌باشد.دوروم ساندویچی از گوشت و مرغ کبابی است که طرفداران بسیاری در استانبول دارد و باعث شده در کوچه و خیابان هم سرو شود.دوروم از گوشت و مرغ تکه تکه شده همراه با سبزیجات معطر درون نانی نازک تشکیل شده‌ است.این غذا بسیار ساده است ولی به علت طعم بینظیر و بوی مطبوعی که دارد هر توریستی را به خود جذب میکند.دوروم با سس طعم فو‌ق‌العاده‌ای دارد.

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول + تصاویر

فندق بو داداه

در زمستان بوی فندق های بو داده تازه، خیابان های استانبول را پر می کند. فروشنده های دوره گرد این غذای زمستانی را روی گاری می فروشند. اگر زمستان به استانبول سفر کرده اید به هیچ وجه خوردن این فندق های خوشمزه را از دست ندهید. تا شما کمی دست خود را گرم گنید فروشنده یک کیسه کاغذی را با فندق های بو داده تازه و گرم پر می کند.

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول + تصاویر

بورک (Börek)

یکی دیگر از غذاهایی که در خیابان های استانبول به وفور میتوان دید بورک می‌باشد. البته بورک را نمیتوان گفت غذای کامل که شما بتوانید به عنوان یک وعده‌ی غذایی میل کیند اکثرا در ترکیه به عنوان صبحانه یا میان وعده آن را میل میکنند.بورک از خمیر یوفکا لایه لایه تشکیل شده که داخل آن با سبزیجات، گوجه، زیتون، کالباس و گوشت مرغ یا چرخ کرده پر میشود.اگر نیاز به یک صبحانه یا میان وعده در طول روز داشتید حتما سری به میدان تکسیم بزنید چرا که بهترین بورک ها را چرخی های میدان دارند.

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول + تصاویر

کوکورچ | Kokorec

کوکورچ یکی دیگر از غذاهای محبوب خیابانی در استانبول است که شاید در نگاه اول زیاد خوشمزه به نظر نرسد. کوکورچ امعا و احشا (اعضای داخلی بدن) گوسفند گریل (سرخ) شده روی سیخ می باشد. کوکورک بعد از گریل شدن تکه تکه شده و چاشنی دار می شود و به صورت ساندویچ سرو می شود. این غذای بسیار چرب از مزه و طعم خوبی برخوردار می باشد.

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول + تصاویر

میدیه دولما Midye Dolma

یک غذای خیابانی و دریایی که معمولا مخصوص آخر شب هاست. این غذا از ترکیب صدف دریایی و برنج تند درست می شود و کسانی که غذاهای دریایی دوست دارد حتما از طعم آن خوششان می آید. در استانبول گردشگران زیادی را می بینید که روی صندلی کنار دکه های غذاخوری نشسته اند و این غذا را در حالی که فروشنده، آبلیوی تازه زیادی روی آن ریخته میل می کنند.

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول + تصاویر

تاووک پیلاو (tavuk pilav)

اگر در تور استانبول هوس غذایی نزدیک به طعم ایرانی کردید بهترین انتخاب تاووک پیلاو است.تاووک پیلاو همان برنج و مرغ است که با افزودن نخود پخته و ادویه های ترکی طعم متفاوتی به خود گرفته است.تاووک پیلاو برای کسانی که برنج را در برنامه‌ی غذایی خود ترجیح میدهند بهترین انتخاب است.چرخی هایی که این غذا را میفروشند بر روی چرخ های خود یک محفظه‌ی شیشه ای بزرگ دارند که داخل آن برنج، مرغ و نخود مشخص است فرصت را از دست ندهید و تاووک پیلاو را امتحان کنید.

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول + تصاویر

ایسلاک برگر | Islak Burger

یکی از بهترین غذاهای خیابانی استانبول نوعی همبرگر ترکی به نام ایسلاک برگر است. ایسلاک برگر به معنی همبرگر خیس است و این اسم به خاطر مرطوب بودن نان همبرگر است. برای تهیه این غذا نان های همبرگر را داخل سس گوجه و پیاز قرار می دهند و بعد آن را درون محفظه های شیشه ای قرار می دهند تا به مرور بپزد. در اکثر خیابان های استانبول و اطراف میدان تقسیم و خیابان استقلال می توانید این ساندویچ خوشمزه را امتحان کنید.

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول + تصاویر

تانتونی (tantuni)

تانتونی که مانند دوروم است ولی با کمی تفاوت!!!تانتونی تنها با بیف پر میشود و انقدر تند است که باید همراه آن حتما دوغ بنوشید.این غذا همه‌ی هیجان و مزه‌اش به تند بودنش می‌باشد.اگر شما هم مشتاق شدید این غذا را امتحان کنید به خیابان بیلورکو در میدان تکسیم بروید.

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول + تصاویر

گزلمه | Gözleme

گزلمه یکی از نان های سنتی ترکیه و منطقه آناتولی است  و در واقع خمیری است که داخلش با مواد مختلف مثل گوشت و سبزیجات پر شده است.  گزلمه امروزه یکی از محبوب ترین غذاهای خیابانی استانبول است و در اکثر رستوران ها، کافه ها و اغذیه فروشی های سیار می توانید گزلمه های خوشمزه را سفارش بدهید.

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول + تصاویر

گزلمه پنیری، سیب زمینی، پیاز یا حتی گوشت جزء پرطرفدارترین و بهترین غذاهای خیابانی استانبول هستند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید