محله ببک استانبول ، محله‌ای زیبا و سرسبز بر فراز تنگه بسفر

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

محله ببک یکی از زیباترین مناطق استانبول است که تاریخی غنی را پشت سر خود می‌بیند و از قدیمی‌ترین محله‌های این شهر به حساب می‌آید. این محله زیبا و سرسبز در منطقه بشیکتاش استانبول و در بخش اروپایی واقع شده است و میان چند محله‌ی دیگر مانند «آرناووتکوی»، «اتیلر» و «روملی هیساری» قرار دارد. در زمان فتح قسطنطنیه توسط سلطان فاتیح عثمانی روستای کوچکی بود که بیشتر ساکنان آن را ماهیگیران یونانی تشکیل می‌دادند.

محله ببک استانبول ، محله‌ای زیبا و سرسبز بر فراز تنگه بسفر

علت نامگذاری این منطقه دقیقا مشخص نیست، اما ترجمه تحت اللفظی آن به معنی «کودک» است که شاید برگرفته از ظاهر زیبایش باشد که همچون کودکی در میان دستان تنگه بسفر آرمیده است.

در دوران عثمانی بود که مورد توجه قرار گرفت و بیشتر اشراف زاده‌گان  خانه‌های ییلاقی و کاخ‌های تابستانی خود را در این مکان ساختند. متاسفانه در طول این مدت بیشتر این عمارت‌ها تخریب شده‌اند و تنها خانه‌ی سفید رنگ کنسول‌گری مصر از آن دوران به جا مانده که به دستور آخرین خدیو مصر ساخته شد.

ساکنان استانبول عاشق منطقه ببک هستند و اگر صبح‌ها به آنجا بروید مردمی را می‌بینید که در خیابان‌های آن در حال قدم زدن هستد یا در کافه‌ای نشسته‌اند و در جوار تنگه بسفر صبحانه نوش جان می‌کنند. همچنین این محله شب‌های سرزنده‌ای دارد و یکی از معروف‌ترین مکان‌های استانبول برای گشت و گذار شبانه است.

محله ببک استانبول ، محله‌ای زیبا و سرسبز بر فراز تنگه بسفر

در اواخر قرن 19 بود که ببک از یک منطقه تابستانی به تفرجگاهی چهارفصل تبدیل شد و اکنون در همه روزهای سال مورد استقبال محلی‌ها و ساکنان استانبول قرار می‌گیرد. برخلاف تصور عموم که ببک را محله‌ای عمدتا مسلمان نشین می‌بینند، این منطقه توع فرهنگی بالایی دارد و انگلیسی‌ها، فرانسوی‌ها و آمریکایی‌های بسیاری ساکن آن هستند و اتفاقا یکی از معروف‌ترین و لوکس‌ترین محلات استانبول امروزی به حساب می‌آید.

تفریحات و جاذبه های محله ببک

پارک شهری ببک: پارکی شهری در محله ی ببک در استانبول واقع شده است که یکی از بهترین پارک های استانبول به شمار می رود. این پارک در سال ۱۹۰۸ به عموم مردم ترکیه و گردشگران باز شد و در سال ۲۰۰۸ توسط یک گروه معماری بازسازی شد. مساحت پارک شهری محله ی ببک در استانبول حدود ۸۸۰۰ متر مربع است و گیاهان تزئینی آن و درختان چندصد ساله ارزش آن را دارند که برای بازدید از آن‌ها به پارک ببک بروید. البته لازم به ذکر است که پیاده ‌روها، قسمتی که برای پیاده ‌روی حیوانات خانگی در نظر گرفته شده است، زمین بازی و فضاهای استراحت مساحت پارک را به ۱۶ هزار متر مربع رسانده است. شما زمانی که در این پارک در حال قدم هستید بهترین و خاطره انگیزترین پرسه های عمرتان را خواهید زد.

محله ببک استانبول ، محله‌ای زیبا و سرسبز بر فراز تنگه بسفر

بازدید از کنسولگری مصر: در سال ۱۹۰۲ ساختمانی در محله ی ببک در استانبول توسط یک معماری ایتالیایی ساخته شد که متعلق به کنسولگری مصر در کشور ترکیه می باشد. این ساختمان امروز یکی از قدیمی ترین و زیباترین بناهای محله ی ببک به شمار می رود. البته باید توجه کنید که شما تنها اجازه ی بازدید از نمای بیرونی آن را دارید، نمایی که مشرف به آب و روشنایی است.

محله ببک استانبول ، محله‌ای زیبا و سرسبز بر فراز تنگه بسفر

صبحانه ترکی در کنار تنگه بسفر: منطقه ببک دارای کافه‌های درجه یکی است که در اغلب آن‌ها صبحانه سرو می‌شود. می‌توانید روز خود را با صبحانه‌های ترکی که معمولا شامل تخم مرغ، شیر و عسل است شروع کنید یا صبحانه‌های مدرن اروپایی نظیر انواع پنکیک‌ها را نوش جان کنید. پیشنهاد می‌شود به کافه رستوران مانگری بروید و از چشم انداز زیبایی تنگه بسفر نهایت لذت را ببرید.

محله ببک استانبول ، محله‌ای زیبا و سرسبز بر فراز تنگه بسفر

تورهای گردشگری تنگه بسفر:  تنگه بسفر آنقدر زیبا است و جاذبه‌ی گردشگری دارد که می‌توان ساعت‌ها در مورد آن حرف زد. همانطور که اطلاع دارید تنگه بسفر دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول را از هم جدا می‌کند. شما با شرکت در تورهای گردشگری می‌توانید با قایق به سرتاسر این تنگه بروید و از مکان‌هایی نظیر، برج دختر، کاخ دوما باغچه یا کافه‌ها، رستوران‌ها و کلاب‌های اطراف آن دیدن نمایید.

مرکز خرید TRU:  بعد از این که صبحانه را در کافه های ببک میل کردید و از پارک و کنسولگری مصر بازدید کردید می توانید به مرکز خرید این منطقه که در شعبات مختلف TRU خدمات ارائه می دهد، کالاهایی که نیاز دارید را بخرید و دست خالی از محله ببک در استانبول بر نگردید. مارک TRU یکی از اصلی شعبه های خود را در این محله دایر کرده و علاوه بر یک مرکز خرید بزرگ یک کتاب فروشی و کافه هم نیز دارد. برترین مدهای روز دنیا و کشور ترکیه را می تواید با بهترین قیمت ها خریداری نمایید.

بوتیک Midnight Express: دیگر مرکز خریدی که در محله ی ببک در استانبول می توانید، بهترین لباس های مد روز و عالی را تهیه کنید بوتیک midnight express است. به طور کلی محله ی ببک یکی از شیک ترین مناطق شهر استانبول است و اهالی این شهر هم اوقات فراغت خودشان را در آن می گذرانند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید