محله بوکاپ ، رنگین ترین محله در آفریقای جنوبی

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

محله «بوکاپ» یکی از قدمی‌ترین مناطق مسکونی شهر کیپ تاون، آفریقای جنوبی است که دامنه‌های تپه سیگنال واقع شده و خانه‌های رنگی این محله باعث شهرت آن در بین گردشگران شده است.

محله بوکاپ ، رنگین ترین محله در آفریقای جنوبی

گفته شده است که ساکنین این محله رنگارنگ، نوادگان برده‌هایی هستند که در قرن 16 و 17 میلادی توسط هلندی‌ها از کشورهای مالزی، اندونزی، سریلانکا، هند و چند کشور آفریقایی به این منطقه آورده شدند و به گروه «مالایا» شهرت داشتند.

بریتانیا در سال 1795 «کیپ تاون» را از هلند پس گرفت و همین مسئله باعث شد تغییرات زیادی در این منطقه به وجود آید؛ تغییرات به وجود آمده در این منطقه شامل آزادی مذاهب، لغو تجارت بردگان و پایان دادن به مسئله برده‌داری بود. پس از پایان یافتن مسئله برده‌داری، برده‌هایی که دیگر از قید بردگی رها شده بودند در این محله  اجتماعی تشکیل دادند.

محله بوکاپ ، رنگین ترین محله در آفریقای جنوبی

در این سال‌ها ازدواج‌هایی بین مردمان جنوب شرق آسیا، برده‌های هند، ماداگاسکار و بومیان آفریقایی صورت گرفته است که بانوان بومی این محله برای ازدواج با مردان مسلمان به دین اسلام روی آورده‌اند و اسلام دین غالب این محله شده است و ساکنین آن خود را «مسلمانان کیپ» می‌نامند.

فلسفه خانه‌های رنگی محله «بوکاپ» در آفریقای جنوبی به این ترتیب است که در ابتدا خانه‌های این محله فقط به رنگ سفید نقاشی می‌شدند اما پس از آن‌که برده‌داری در کیپ‌تاون ممنوع شد به افراد حاضر در محل اجازه خرید خانه و تملک زمین داده شد و از آن پس اهالی بوکاپ تصمیم‌ گرفتند به مناسب آزادی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته خانه‌هایشان را به رنگ‌های شاد نقاشی کنند.

محله بوکاپ ، رنگین ترین محله در آفریقای جنوبی

جاذبه های گردشگری منطقه

قدیمی ترین ساختمانی که در این محله وجود دارد در خیابان ویل (Wale Steet) قرار دارد و امروزه به موزه بوکاپ تبدیل شده است. در این موزه می توانید با تاریخچه کاملی از محله و فراز و نشیب های زندگی اهالی آشنا بشوید. در این موزه با شیرین حببیب آشنا می شوید که بیش از ۲۰ سال است راهنمای این مسجد است و خانواده اش یک قرن است که در محله بوکاپ ساکن هستند. از طریق راهنمای صوتی که توسط شیرین هدایت می شود می توانید سفری کوتاه به قلب محله بوکاپ داشته باشید و از زمان برده داری تا دوران معاصر را در مدت ۲۰ دقیقه مرور کنید.

با ۵ دقیقه پیاده روی از De Waterkant در مرکز شهر و ۲۰ دقیقه پیاده روی از V&A Waterfront می توانید به خانه های رنگارنگ بوکاپ برسید. در این محله می توانید علاوه بر قدم زدن در خیابان و بازدید از خانه های رنگارنگ و تماشایی سری به مساجد و مراکز مذهبی بزنید یا غذاهای اصیل محلی را امتحان کنید و سوغاتی بخرید. همان طور که گفتیم بسیاری از غذاهای مشهور آفریقای جنوبی خاستگاه اصلی شان در محله بوکاپ بوده است. به همین دلیل اگر اهل شکم گردی هستید بعد از تماشای خانه های رنگی می توانید حسابی دلی از عزا دربیاورید.

یکی دیگر از جذابیت‌های بوکاپ به غیر از خانه‌های رنگارنگش مسجدی است که در این منطقه ساخته شده است. مسجد اول (Auwal Mosque) عنوان قدیمی‌ترین مسجد کشور آفریقای جنوبی را به دوش می‌کشد که در سال 1794 ساخته شده است و مسلمانان از سال 1804 اجازه ورود به آن را پیدا  کردند.

خانه‌ها و مساجد محله «بوکاپ» به شکل رنگین‌کمانی رنگ شده‌اند و تمام همسایه‌ها باهم در استفاده از رنگ‌ها اتفاق نظر داشته‌اند تا مشکلی پیش نیاید؛ قدم زدن در خیابان‌های یک طرفه و سنگ‌فرش شده بوکاپ با رنگ‌های رنگین‌کمانی خود یکی از رویایی‌ترین محالات در سفر است که هر گردشگری دوست دارد آن را تجربه کند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید