موزه کافِسجیان (Cafesjian) از جمله جاذبه های فرهنگی و دیدنی ارمنستان می باشد که در بالای پله های معروف “هزار پله” یا “کاسکاد” واقع شده است.

موزه کافسجیان ، یکی از جاذبه های فرهنگی و دیدنی ارمنستان

ساخت موزه کافِسجیان در دهه 1920 توسط معمار اهل شوروی سابق (الکساندر تاماتیان)، به عنوان بخشی از برنامه او برای مدرن سازی ایروان آغاز شد. الکساندر در ابتدا روی بنای یادبودی کار می کرد که کار آن در دهه 1980 آغاز شد ولی در زمین لرزه سال 1988 متوقف شد. سرانجام یک فرد خیر ارمنی-امریکایی به نام جرالد کفسجیان بودجه ساخت این مرکز هنری را تامین کرد.

موزه کافسجیان ، یکی از جاذبه های فرهنگی و دیدنی ارمنستان

ساختار کلی موزه کافسجیان

موزه کافیسیجان دارای 2 بخش و 5 گالری جداگانه میباشد : مجسمه های کافسجیان در بخش خارجی و گالری های هنر در بخش داخلی قرار دارند. در بخش خارجی شما می توانید بسیاری از مجسمه های نمایشگاه های کافسجیان را در ابعاد بزرگ مشاهده کنید که نمادی از مجموعه وسیع هنر معاصر و فرهنگ ارمنی میباشد. گالری های هنرکافیسیجان شامل، گالری یک  Gallery One ،گالری خانجیان Khanjyan Gallery ، گالری عقاب Eagle Gallery ، گالری باغ ساسونتسی داوید Sasuntsi Davit Gallery ، گالری باغ عقاب  Garden Gallery   Eagleمیباشد و همینطور تالار ویژه رویدادها که در زیر پله های بیرونی و فواره ها قرار دارد. مجموعه ی عظیمی از آثار هنری شیشه ای ، چندین گالری نمایش های موقتی  و دائمی در این گالری بزرگ قرار دارد. یکی از پروژه های منحصربفرد در گالری هنر ” لوستر های شیشه ای سواروسکی Swarovski” مجموعه خیره کننده از معمار بلژیکی وینسنت ون Duysen میباشد. بزرگترین  بخش از گالری هنر این موزه مربوط به مجموعه ی خصوصی جرارد کافسجیان است که دارای  بیش از 000،5 آثار هنری و مجموعه هنرمندان مشهور میباشد. هنرمندانی مانند Hiroshi Yamano، Dale Chihuly، Ivana Šrámková، Bohumil Elias، Jaromír Rybak، Bertil Vallien، Pavel Hlava، Lino Tagliapietra، Mark Peiser و بسیاری دیگر.

موزه کافسجیان ، یکی از جاذبه های فرهنگی و دیدنی ارمنستان

این گالری های واقع در باغ و آبنمای واقع در گوشه کنار و خاچکار (ستون سنگی که روی آن صلیب هایی حکاکی شده است) های مدرن و مجسمه های معاصر را می توانید بصورت رایگان تماشا کنید اما برای ورود به گالری های داخلی میبایست، بلیت تهیه نمایید. در زیرزمین این مجموعه نیز یک سوغات سرای بزرگ قرار گرفته است که بهترین مکان برای خرید سوغاتی با کیفیت و اصیل می باشد. همچنین یک کتابخانه هنری با مجموعه کتاب های بینظیر به همراه یک بخش کوچک مخصوص کتاب کودک نیز تعبیه شده است.

  معرفی 10 رستوران برتر ایروان ارمنستان

موزه کافسجیان ، یکی از جاذبه های فرهنگی و دیدنی ارمنستان

 برنامه های منظم سالانه موزه

مجموعه ای از رویدادهای برای بزرگسالان با تمرکز بر هنر و آثارهنرمندان ،این رویداد در اولین پنجشنبه هر ماه برگزار میشود.

مجموعه موسیقی کلاسیک کافسجیان: در اولین چهارشنبه ی هر ماه موسیقی های کلاسیک برای طرفدارن موسیقی کلاسیک در تالار ویژه مراسم ها  برگزار میشود.

رقص های مردمی سنتی در مرکز هنرهای محلی : نمایش رقص محلی ارمنی که در آخرین جمعه ماه می و سپتامبر برگزار میشود.

موسیقی کاسکاد: مجموعه ای از محبوب ترین موسیقی های ایروان که در هر جمعه و هر شنبه برگزار میشود. بسیاری از باندهای محلی مانند گروه جاز ارمنی Armenian Jazz Band ، گروه کادنسCadence Ensemble، کتونرKatuner، چیکو و دوستانChico and Friends، دوریان هاDorians، سورن آستومیاSuren Arustamyan و آرسا  Arsa  از جمله اجرا کنندگان این رویداد میباشند .

موزه کافسجیان ، یکی از جاذبه های فرهنگی و دیدنی ارمنستان

ایام بازدید موزه

گالری همه نمایشگاه ها، فروشگاه موزه و مرکز بازدید از سه شنبه تا یکشنبه باز است و روز دوشنبه تعطیل میباشد.

ساعت و زمان بازدید:

سه شنبه تا پنجشنبه – ساعت 10 صبح تا 5 بعدازظهر.

جمعه تا یکشنبه – 10 صبح تا 8 بعد از ظهر.

منبع : lahzeakhari،touryab.travel
نویسنده

یک نظر بنویسید