جاذبه گردشگری میدان سینتاگما در یونان

جاذبه گردشگری میدان سینتاگما در یونان

شاید برای شما گردشگران تور یونان جالب باشد که چگونه یک میدان می تواند جزو جاذبه های گردشگری یک کشور محسوب شود! پس با ما همراه باشید تا به معرفی یکی از میادین بزرگ کشور یونان بپردازیم و علت این موضوع را برای شما عزیزان روشن کنیم. میدان سینتاگما واقع در ضلع شرقی مرکز شهر و در نزدیکی ساختمان مجلس یونان قرار گرفته است. میدان سینتاگما یکی از مهم ترین میادین شهر آتن به شمار می رود که بسیار شلوغ و با ازدحان مردم رو به رو است.

جاذبه گردشگری میدان سینتاگما در یونان

تاریخچه میدان سینتاگما

میدان سینتاگما (Syntagma Square) در اوایل قرن ۱۹ طراحی و ساخته شده یعنی درست همان زمانی که اوتو، اولین پادشاه یونان پایتخت کشور را در سال ۱۸۳۴ از نافپلیو به آتن منتقل کرد. با ساخت قصر پادشاه و ملکه در میدان اینجا به میدان پالاس (قصر) معروف شد و به همراه میدان اومونوای (Omonoia) یکی از دو میدان اصلی شهر به حساب می آمد. در آن زمان کم کم جاذبه های زیادی در اطراف میدان شکل گرفت و به دستور ملکه فواره و همینطور باغ ملی ساخته شدند، باغی که درست در سمت راست ساختمان پارلمان قرار دارد.

در سال ۱۸۴۳، به خاطر قیام های مردمی و نظامی، پادشاه اوتو مجبور به وضع قانون اساسی شد چون سربازان در جلوی قصر تجمع و تقاضای قانون اساسی کردند. از آن زمان، این میدان به «سینتاگما» یعنی میدان قانون اساسی تغییر نام داد. امروز این میدان همچنان محلی برای تجمعات سیاسی است و نه فقط مقصدی توریستی برای گردشگران بلکه محلی برای دورهمی های خود مردم آتن هم هست.

با توجه به اهمیت و دسترسی که میدان سینتاگما برای شهر آتن دارد دارد یک ایستگاه از تمامی وسایل نقلیه عمومی به سر تا سر کشور دارد که مسیرها را برای گردشگران تور یونان و مردمان خود یونان سهل کرده است. همانند اکثر میدان ها زمین میدان و اطرافش با چمن های طبیعی ، گل های رنگارنگ، چند مجسمه و یک حوضچه آب با چند فواره کوچک وجود دارد که جلوه ی زیبایی را به این میدان و اطراف آن بخشیده است. البته لازم به ذکر است که یکی از دلایل مهم مشهور بودن این میدان وجود ساختمان مجلس یونان در نزدیکی آن می باشد و سال ها پیش مردم یونان به درخواست رسمی شدن قانون اساسی جلوی درب این ساختمان قیام کردند، از همین رو برخی از همایش ها و مراسم های مهم کشور به دور میدان سینتاگما و رو به رو ی کاخ مجلس صورت می گیرد.

جاذبه گردشگری میدان سینتاگما در یونان

پله های میدان سینتاگما از دیرباز محل گردهمایی های مردم آتن بوده، با رفتن به کنار این میدان کودکانی را می بینید که به کبوتران غذا می دهند و کوله گردانی که برای خنک شدن به کناره فواره رفته اند. یکی از مهمترین جاذبه های میدان سینتاگما، خانه پارلمان است، بنایی که در سال ۱۸۴۲ ساخته شد تا محل سکونت پادشاه اوتو و ملکه آمالیا باشد اما حدود صد سال بعد و در سال ۱۹۳۴ به پارلمان تبدیل شد. در پایین میدان بنای یادبود سرباز گمنامی به چشم می خورد که توسط نگهبانانی به ام اوزون (اعضای گارد رئیس جمهوری) محافظت می شود. این نگهبانان به خاطر قد بلند و قدرت بدنی بالای خود انتخاب شده اند و لباس های مخصوص و کفش هایی سنتی دارند. این نگهبانان با حرکات موزون آهسته ای که دارند هر یک ساعت یک بار جای خود را تغییر می دهند و تماشای آن ها گردشگران زیادی را به این محل می کشاند. حواستان باشد که به این نگهبانان دست نزنید و با آن ها صحبت نکنید چون آن ها اجازه ندارند که هیچ عکس العملی انجام دهند اما می توانید در کنار آن ها عکس های یادگاری جذابی بیندازید.

دیدگاه خود را بنویسید