نگارخانه ملی لندن ، از معروفترین گنجینه های جهان در سطح هنر نقاشی

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

شهر لندن پایتخت تاریخی و پر جمعیت پادشاهی بریتانیا یعنی کشور انگلستان می باشد که جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری را در خود جای داده است. نگار خانه ملی لندن نیز یکی از همین جاذبه ها است. نگارخانه ملی لندن در میدان ترافالگار که یکی از شلوغ ترین مکان های گردشگری در این شهر می باشد واقع شده است.

نگارخانه ملی لندن ، از معروفترین گنجینه های جهان در سطح هنر نقاشی

نگار خانه ملی لندن یکی از معروف ترین گنجینه های جهان در سطح هنر نقاشی می باشد که در سال 1824 پایه گذاری و در اوایل آوریل سال 1838 بازگشایی شد.

نگارخانه ملی لندن امروزه بیش 2000 آثار هنری مختلف در زمان های گوناگون را در خود جای داده است. بیشتر آثاری که در این موزه محافظت می شوند به قرن های 13 تا 20 میلادی باز خواهند گشت.

سبک ساختمان این بنا به عبادتگاه های یونان باستان شبیه است و شیوه معماری آن کلاسیک می باشد. از مشخصات ظاهری آن می توان به دیوار های آهکی خاکستری رنگ، گنبد مرکزی و یک حیاط نسبتا بزرگ اشاره کرد.

نگارخانه ملی لندن ، از معروفترین گنجینه های جهان در سطح هنر نقاشی

مهمترین آثار موجود در نگارخانه ملی لندن

از جمله نقاشی های اولیه ایتالیایی:

نقاشی سنت جورج و اژدها اثر اوچلو که مربوط به سال ۱۴۵۰ در فلورانس می باشد. داستان این نقاشی افسانه ای مسیحی در مورد اژدهایی است که یک خانم شاهزاده را به سرقت می برد. شاهزاده اژدها را در بر گرفته و کمربندش را به دور آن گره می زند اما نمی تواند فرار کند. جورج نجیب برای نجات او آمده و در نهایت اژدها را می کشد. نقاشی های بسیاری از سنت جورج در نگارخانه ملی لندن وجود دارد زیرا که او یکی از اسطوره های بزرگ انگلستان بوده است. اوچلو در این نقاشی تلاش کرده تا تصاویر سه بعدی را با تنظیم کردن سایه روشن از چشم اندازها به نمایش بگذارد. خطوط مورب در این تصویر مهم هستند. خط پا و بال اژدها به یک نقطه می رسند که نیزه جورج وجود دارد در حالی که بدن و دم در جهت مخالف آن می باشند.

نگارخانه ملی لندن ، از معروفترین گنجینه های جهان در سطح هنر نقاشی

از جمله نقاشی های اولیه در شمال اروپا:

نقاشی ویرجین و کودک با مقدسین و فرشته ها اثر جرارد دیوید که مربوط به سال ۱۵۰۵ در بروگ می باشد. این نقاشی یک کلیسا را نشان می دهد که در آن مریم مقدس مانند یک ملکه به همراه با حضرت مسیح در تختی سلطنتی نشسته است. او در حال ستایش شدن توسط سه زن مقدس و همچنین یک مرد می باشد که در حال تصویر کردن کلیسا است و به ان کمک کننده می گویند. بسیاری از چیز ها مانند جزییات، لباس ها، کاشی ها، جواهرات و ساختمان ها همگی در این تصویر مشخص شده اند. البته که بسیاری از این موارد به عنوان نماد مورد استفاده قرار گرفته اند به عنوان مثال سگ کوچک نماد وفاداری، نیلوفرها نماد خلوص مریم مقدس و نقاشی بخشی از یک زمان را نشان می دهد و به گونه ای تصویر شده تا بیننده را به آرامش ذهن دعوت کند.نگارخانه ملی لندن ، از معروفترین گنجینه های جهان در سطح هنر نقاشی

از جمله نقاشی های ایتالیایی در قرن پانزدهم:

نقاشی باکوس و آریادن اثر تیتیان که مربوط به سال ۱۵۲۳ در ونیز می باشد. این نقاشی از یک اسطوره یونانی آمده است و شاهزاده آریادن را در حال غرق شدن در ناکسوس به عنوان جزیره ای در باکوس نمایش می دهد. یاکوس آریادن را دیده و در نگاه اول عاشق ان می شود. تیتیان نشان داده است که او در حال پیاده شدن از ارابه اش است که توسط یوزپلنگ ها کشیده می شود و آریادن در این هنگام در حال دور شدن است. اما آریادن نیز به باکوس نگاه کرده و در عشق آن فرو می رود. تیتیان یک حرکت مارپیچی را در بسیاری از اشکال ترسیم کرده است که نمونه آن را می توانید در روسری قرمز آریادن مشاهده کنید. اگرچه که این نقاشی در مورد اسطوره شناسی می باشد اما این اشکال ترسیم شده بسیار واقعی به نظر می رسند.

نگارخانه ملی لندن ، از معروفترین گنجینه های جهان در سطح هنر نقاشی

از جمله نقاشی های ایتالیا، فرانسه و اسپانیا در قرن شانزدهم:

نقاشی شام در امائوس اثر کاراواجیو که مربوط به قرن شانزدهم در رم می باشد. این نقاشی بر اساس یک داستان از کتاب مقدس نوشته شده است. دو نفر از پیروان عیسی در حال رفتن به سمت امائوس بوده و همزمان در مورد مرگ عیسی صحبت می کرده اند. یک مردی آمد و همراه ان ها شروع به قدم زدن کرد اما آن ها او را نمی شناختند. آن شب زمانی که آن ها مشغول شام در مسافرخانه ای بودند متوجه شدند که آن مرد حضرت عیسی بوده که زنده شده است. کاراواجیو این لحظه از زمان را همانند یک عکس به تصویر کشیده است. مواردی که در این تصویر دیده می شوند همانند نور، جزییات و حرکات بسیار واقعی به نظر می رسند. کاراواجیو نور را به شکلی رنگ کرده که گویی یک لامپ بزرگ وجود دارد و پشت سر مسیح یک هاله ترسیم کرده است. در این نقاشی وقتی عیسی دست خود را بالا می برد یک مرد شروع به ایستادن کرده و دیگری بازوهای خود را می اندازد. دیدگاه عیسی، دست و بازوی مرد و آرنج مرد دیگر در این تصویر دیده شده است.

"نگارخانه

نگارخانه ملی لندن یکی از بزرگترین و مهمترین گالری های جهان به شمار می رود که بسیاری از آثار نقاشان بزرگ از دوره های اولیه و همچنین قرون وسطی و رنسانس را می توان در آن مشاهده کرد. در کنار این ها تعدادی نقاشی های قرن نوزدهم و بیستم نیز در این گالری وجود داشته که هرچند تعداد آن ها زیاد نمی باشد اما آثار مهمی از نگارگران مشهوری به شمار می رود. پیشنهاد می کنیم در صورتی که به لندن سفر کردید حتما از این مجموعه دیدنی بازدید نمایید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید