سفر به اسپانیا و بازدید از کلیسای جامع مالاگا

سفر به اسپانیا و بازدید از کلیسای جامع مالاگا

کلیسای جامع مالاگا در اسپانیا، کلیسای کاتالوک و رومی در قلب شهر مالاگا در اندلس (یکی از ۱۷ بخش خود مختار کشور اسپانیا که پایتخت آن سویل است) می باشد. کلیسای جامع مالاگا بین سال‌های ۱۵۲۸ تا ۱۷۸۲، کمی بعد از فتح قلمرو عرب‌ها توسط ارتش مسیحی ساخته شد.

سفر به اسپانیا و بازدید از کلیسای جامع مالاگا

این بنای باشکوه را به خاطر آن که برج دومش هرگز ساخته نشد، بانوی تک دست می‌نامند. به نظر می‌رسد که کلیساهای تمام نشده اما تحسین برانگیز در اندلس یک جور مد باشند: کلیسای مالاگا نیز مانند کلیسای گرانادا هرگز به پایان نرسید اما به هر حال بخش زیادی از بافت قدیمی شهر را در اختیار دارد. این کلیسای جامع شگفت انگیز رنسانسی- باروکی در بین سال‌های ۱۵۲۸ تا ۱۷۸۲ در نزدیکی محوطه یک مسجد متعلق به الموحدین ساخته شد و نقشه‌های آن شامل دو برج بود، اما در نهایت به خاطر کمبود بودجه تنها یک عدد از آن‌ها کامل شدند. به همین خاطر عموم مردم کلیسای جامع مالاگا را «لامانکیتا» (La Manquita) یا «بانوی تک دست» می‌نامند. استاد معماری که مسئول نظارت بر پروژه ساخت کلیسا بود، «دیگو سیلو» (Diego Siloe) نام داشت. بازدیدکنندگان با تماشای این کلیسای بی‌نظیر می‌توانند تصمیم بگیرند که استفاده نهایی از بودجه ساخت برج دوم درست بوده یا خیر! بنا بر یک داستان این بودجه صرف حمایت از کلونی‌های انگلیس در آمریکای شمالی شد که به دنبال استقلال طلبی بودند. داستان دیگر حکایت از استفاده این سرمایه برای کارهای اضطراری شهری در قسمتی دیگر از مالاگا دارد.

سفر به اسپانیا و بازدید از کلیسای جامع مالاگا

تنها کلیساهای جامع مشابهی چون گرانادا، سِویل و کلیسا-مسجد «کوردوبا» (Córdoba) می‌توانند از نظر غنای معماری داخلی با کلیسای جامع مالاگا رقابت کنند. قسمت منحصر به فرد همسرایان با حکاکی‌های متعدد (حدود ۴۲ اثر) توسط «پدرو دِمنا» (Pedro de Mena) یک مجسمه ساز اهل گرانادا که شاگرد «آلونزو کانو» (Alonzo Cano) بود خلق شدند. کانو معماری بود که ورودی زیبای کلیسای جامع گرانادا را طراحی کرد.

علیرغم تعداد زیاد طراحانی که از ابتدا پشت روند ساخت کلیسای جامع مالاگا بودند، این پروژه عظیم به طرزی تمام نشدنی تا قرن‌های ۱۷ و ۱۸ نیز ادامه پیدا کرد. در اواخر دهه ۱۷۰۰، اسقف مالاگا «خوزه مولینا لاریوس» (José Molina Larios) وارد عمل شده و معماری آراگونی را برای بازسازی و ترمیم کارهای قبلی انتخاب کرد. این معمار که «خوزه مارتین دالدئوئلا» (José Martín de Aldehuela) نام داشت، مسئول اجرای برخی سازه‌های مهم دیگر مالاگا نیز بود. برای مثال پل جدید «روندا» (Ronda) و میدان گاوبازی معروف آن که یکی از قدیمی‌ترین‌های در حال استفاده در کشور است را می‌توان نام برد.

سفر به اسپانیا و بازدید از کلیسای جامع مالاگا

ساختمان کلیسای جامع مالاگا با سه راهروی اصلی، از برخی جهات تحولی در هنر گوتیک بود. این سبک در ابتدا ایده‌های جدید رنسانسی که شامل ساخت تمام راهروها با ارتفاعی یکسان، سقف‌های طاقی شیاردار و گنبدهای شاخصی که از دور دست‌ها قابل تشخیص بودند می‌شد را با آغوشی باز پذیرفت. از دیگر موارد ارزشمند داخل کلیسا می‌توان به ارگی اشاره کرد که بیش از ۴۰۰۰ لوله داشته و نمونه نادر و زیبایی از آلات موسیقایی قرن ۱۸ به حساب می‌آید. هنوز هم از این ارگ به خوبی استفاده شده و در برخی کنسرت‌ها آن را به صدا در می‌آورند.

سفر به اسپانیا و بازدید از کلیسای جامع مالاگا

قبل از میانه قرن ۲۰، کلیسای جامع به خانه‌های همسایه متصل بود، اما بعد از تخریب آن‌ها بنا به صورتی که امروز شاهدش هستید ایستاده است: ساختمانی ناتمام و باشکوه، تنها در مرکز بافت قدیمی شهر. ساختمان کلیسای جامع تنها یک ساختمان مذهبی یا یادمان تاریخی و ملی نیست؛ این بنا به عنوان یک فرسنگ شمار در طی جاده، شاهد رویدادهای متعددی بوده است. موزه کلیسای جامع را نیز می‌توانید در داخل بنا پیدا کنید. این موزه شامل دو اتاق از موارد به نمایش در آمده از قرن ۱۸ و ۱۹ بوده و بخش‌هایی از خود کلیسا و محوطه‌های دیگر را می‌توانید در آن ببینید. برخی اتاق‌ها مانند اتاق خزانه و اتاق زیورآلات به مرور از چهره کلیسا محو شده‌اند.

باغ و چشم انداز

خارج از کلیسا باغ های زیبایی احداث شده اند که بازدید از آن ها کاملا رایگان است و می توانید داخل آن ها مواردی جالبی از جمله اشیا موزه فضای باز کلیسای جامع مالاگا (Museo al Aire libre de la Cathedral de Malaga) را مشاهده کنید. باغ های کلیسا  در Calle del Cistner  قرا گرفته اند. اغلب شخصی را خواهید دید که در حال عکاسی از مناظر اطراف است. یادبودی با شکل عجیب و غریب که کمی شبیه به صلیب است را آن جا خواهید یافت، این سازه متعلق به قربانیان جنگ است و اسامی آن ها از روی آن پاک شده اند.

برای بازدید از کلیسای جامع مالاگا اگر تنها بروید باید ۵ یورو بپردازید و اگر گروهی ۳ یورو کافی خواهد بود. البته تنها مشکل قیمت وردی نیست بلکه برای ایستادن برفراز آن باید ۲۰۰ پله را بالا بروید که قطعا ارزشش را خواهد داشت.

زمان بازدید: دوشنبه تا جمعه ۱۰ صبح تا ۱۸ عصر

شنبه ها ۱۰ صبح تا ۱۷ عصر

کلیسا روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی برای بازدیدکنندگان بسته می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما