ییلاق آیدر ، زیبا و باورنکردنی + تصاویر

ییلاق آیدر ، زیبا و باورنکردنی + تصاویر

جنگل‌هایی سرسبز، در میان این همه خرمی در این ییلاق، عطر چای در فضا می‌پیچد و سرمست‌تان می‌کند. اینجا ییلاق آیدِر است. آیدر جایی در حاشیه شهر ریزه از توابع کارادنیز ترکیه است. مردم کارادنیز به محض رسیدن گرما راه ییلاق آیدر را پیش می‌گیرند و در این ییلاق با صفا نفسی تازه می‌کنند. آیدر در زمان‌های بسیار دور منطقه وسیع‌تری بوده اما امروزه به دلیل افزایش ساخت و سازها و رواج تکنولوژی، متاسفانه آیدر کوچک و کوچک تر شده تا به شکل امروزی در آمده. این قسمت از آیدر همچنان دست نخورده باقی مانده و زیبایی خود را حفظ کرده است. اگر به دنبال آرامش هستید و دوست دارید با مناطق بکر و کمتر شناخته شده، آشنا شوید این مطلب را از دست ندهید.

ییلاق آیدر ، زیبا و باورنکردنی + تصاویر

یلاق آیدر در ریزه است. وقتی که به ریزه رسیدید کافیست حدود ۶۰ کیلومتر از مرکز ریزه فاصله بگیرید. با ماشین شخصی یک ساعته به آیدر می‌رسید. اگر ترجیح می‌دهید از طریق هواپیما سفر کنید، می‌توانید یک بلیت هوایی به مقصد ترابزون تهیه کنید. ییلاق آیدر از فرودگاه ترابزون حدود ۱۷۰ کیلومتر فاصله دارد. از فرودگاه اتوبوس‌هایی برای رفتن به آیدر در نظر گرفته شده است. گاهی اتوبوس‌ها در ناحیه بازار نگه می‌دارند که دراین صورت باید تا رسیدن به خود آیدر یک مینی‌بوس هم سوار شوید.

ییلاق آیدر ، زیبا و باورنکردنی + تصاویر

آیدر پوشیده از تپه هایی سرسبز با خانه های چوبی ست، طبیعتی بکر با رودخانه ها و آبشارهای جذاب که تا همین چند سال پیش چندان معروف نبود اما امروز گردشگران زیادی آن را کشف کرده اند. ساکنان این روستا که بر روی دامنه های کوه کاچکار زندگی می کنند در سراسر ترکیه به شیرینی پزهای ماهر معروف هستند به طوری که خیلی از آن ها برای پختن شیرینی های خوشمزه به هتل های معروف و قنادی ها رفتند و در زمان تعطیلات و بازنشستگی به آیدر برمی گردند.

ییلاق آیدر ، زیبا و باورنکردنی + تصاویر

آیدر فقط تماشایی نیست، از تمام حواس پنجگانه‌تان در آیدر استفاده خواهید کرد تا زیبایی بینظیر این منطقه را حس کنید. از یک طرف عطر چای که از مزارع در تمام کوچه باغ‌های آیدر به مشام می‌رسد و از طرف دیگر تا چشم کار می‌کند سرسبزی جنگل‌ها در ارتفاعات و تپه‌ها همه جا را پوشانده. چای در این منطقه یک نوشیدنی پرطرفدار است. البته چایی در تمام ترکیه نوشیدنی رایجی است اما فرهنگ کارادنیز و مردم ریزه به خاطر وجود مزارع چای در اکثر مناطق آن با نوشیدنی چای عمیقا گره خورده.

در خیابان‌ها و گذرهای ییلاق آیدر زنان و مردان کارادنیز با فرهنگ اصیل این منطقه و با پوشش خاص کارادنیزی در آن مشغول رفت و آمدند. نم باران خیابان‌ها را خیس می‌کند و گاهی در ارتفاعات ابرها پایین‌تر می‌آیند و زیبایی آیدر را دو چندان می‌کنند.

ییلاق آیدر ، زیبا و باورنکردنی + تصاویر

در ییلاق آیدر چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟

قبل از معرفی تفریحات و سرگرمی‌های آیدر لازم است بدانید که اکثر فعالیت‌های تفریحی این منطقه زیر نظر شهرداری ریزه و آیدر است. همه کنترل شده است و دولت با استفاده از شهرداری یا فرمانداری کاملا امنیت گردشگران و توریست‌ها را تامین می‌کند. بنابراین با خیال راحت فقط لذت ببرید.

طبیعتگردی:

از نظر طبیعتگردی و استفاده از تفریحات رایج مانند پیاده‌روی و استراحت در دل طبیعت، همه چیز در آیدر فراهم است. شما می‌توانید کوهنوردی کنید و با گروه گردشگران همراه شوید.

ییلاق آیدر ، زیبا و باورنکردنی + تصاویر

فستیوال های و رویدادهای آیدر:

علاوه بر اینها فصل تابستان زمان فستیوال‌ها و رویدادهای ییلاق آیدر است. یکی از این فستیوال‌های پرطرفدار مراسم مبارزه گاوهاست. حدود بیست سال است در آیدر که بیش از ۶۰، ۷۰ گاو قوی هیکل با شاخ‌هایشان برای نبرد با هم به میدان می‌روند. گاو برای مردمان این ناحیه اهمیت زیادی دارد، آنها با علاقه فراوان از این حیوانات نگهداری می‌کنند. در انتهای این فستیوال برنده مشخص و کمربندی به او هدیه می‌شود. شهردار این منطقه معتقد است امروزه این فستیوال با شهرت ییلاق آیدر بهم گره خورده‌اند و جدایی ناپذیرند. در این فستیوال، نماینده مجلس ریزه، فرماندار شهر ریزه و مسئولین ییلاق آیدر حضور دارند.

علاوه بر فستیوال مبارزه گاوها، فستیوال‌ها و رویدادهای جذاب دیگری در آیدر برگزار می‌شود. اکثر این رویدادها از اواسط خردادماه آغاز و تا اواسط شهریور ما ادامه دارند.

بازی‌های گروهی و مسابقات:

علاوه بر فستیوال‌هایی که روزها ادامه پیدا می‌کند، تفریحات شبانه و  بازی‌های گروهی هم در ییلاق آیدر جریان دارد. مسابقاتی در آیدر برای گردشگران برگزار می‌شود  مانند مسابقه دو و… می‌توانید در این مسابقه‌ها شرکت کنید و لذت سفرتان را چند برابر کنید. هر ساله در فصل تابستان در اطراف ییلاق مسایقات رفتینگ برگزار می‌شود؛ تصور کنید لذت سفر به طبیعت کم نظیر آیدر را با رفتینگ و شرکت در مسابقه چند برابر خواهد شد.

استفاده از چشمه‌های آب گرم و آب درمانی

آب درمانی و سنا کردن در حوضچه‌هایی که مردم آیدر معتقدند خاصیت درمانی دارد، یکی از دیگر از کارهایی است که در سفر به آیدر می‌توانید انجام دهید.

یکی از لذت بخش ترین تفریحات آیدر رستوران گردی است بیشتر رستوران های معروف منطقه چشم اندازی تماشایی از اطراف دارند و غذاهای محلی خوشمزه سرو می کنند. پیشنهاد می کنیم در سفر به آیدر حتما سری به رستوران های محلی بزنید تا خاطره سفر به این منطقه برای همیشه در ذهن شما ثبت شود. آیدر شیرینی های خوشمزه ای دارد که حتما باید آن  ها را امتحان کنید.

ییلاق آیدر ، زیبا و باورنکردنی + تصاویر

در تابستان گردشگران زیادی برای لذت بردن از هوای تازه و نسیم خنک به سمت آیدر در ترکیه می روند. نزدیک ترین شهر مهم به آیدر ترابزون است که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری آن قرار دارد و می توانید از آنجا گردشی نیمروز به سمت آیدر داشته باشید. در این ییلاق توریستی هتل ها و اقامتگاه های زیادی هست که می توانید در آن  ها چند روزی را در میان طبیعت بگذارید. یکی از محبوب ترین اقامتگاه های این منطقه Selale Dag Evi است که در هماهنگی کامل با چشم اندازها و طبیعت اطراف است. این اقامتگاه شامل سه کلبه چوبی ست که در احاطه ی کاج های همیشه سبز محبوبیت زیادی پیدا کرده و از امکانات خوب برای گذراندن تعطیلاتی راحت برخوردار است.

دیدگاه خود را بنویسید