گشت و گذار در آمفی تئاتر الجم در کشور تونس

گشت و گذار در آمفی تئاتر الجم در کشور تونس

کشور تونس با هزاران کیلومتر ساحل ماسه‌ای، مقصد بسیار خوبی برای سفر تفریحی خانوادگی به شمار می‌رود که دیدنی‌هایی تاریخی و طبیعی زیادی را شامل می‌شود. یکی از این دیدنی‌های جذاب آمفی تئاتر الجم است که در دویست و ده کیلومتری جنوب تونس، شهر مدرن الجم قرار دارد و در حال حاضر، از پر بازدیدترین جاذبه‌های این کشور محسوب می‌شود. آمفی‌تئاتر الجم بنای باشکوهی است که قدمت آن به اواخر قرن دوم میلادی برمی‌گردد.

گشت و گذار در آمفی تئاتر الجم در کشور تونس

آمفی تئاتر تماشایی شهر ال جم چهارمین آمفی تئاتر بزرگ دنیایی رومی ها است. کولوسئوم شهر رم، پوزولی در نزدیکی شهر نپلس و آخرین آن ها کارتاژ که توانسته اند به سختی با گذر زمانی رقابت کنند و بازمانده های آنان قابل مشاهده است. اندازه عظیم آن و حفظ عالی باعث شد تا نام مستعار کولیسئوم آفریقایی را برای آن انتخاب کنند.

این بنا بیضی شکل است، سالن آمفی تئاتر ۱۴۹ متر در ۱۲۲ متر طول دارد (در مقایسه با کولوسئوم رم که ۱۸۸ متر در ۱۵۶ متر اندازه گیری می شود). همچنین ارتفاع قابل ملاحظه ای  آن(۴۰ متر) است که توسط بادبانهای بوم (ولا) نیز افزایش می یافته است تا از تماشاچیان در برابر  آفتاب سوزان محافظت کند.

گشت و گذار در آمفی تئاتر الجم در کشور تونس

این مجموعه برای بیش از ۳۰،۰۰۰ تماشاگر (بر اساس برخی پیش بینی ها ۶۰،۰۰۰) صندلی های برای نشستن ایجاد کرده بود، تا شاهد رویدادهای متنوع ورزشی، مسابقات خونین گلادیاتورها و کشتار مجرمان توسط حیوانات وحشی در صحنه باشند. به این ترتیب برای شهری به اندازه تیسدورس بیش از حد بزرگ بود و بیشتر هدف تجملاتی و تظاهر داشت تا نشان دهد مردم شهر چقدر ثروتمند هستند.

اگر چه از آمفی تئاتر برای قرن ها به عنوان یک معدن سنگ ساختمانی استفاده شد، اما به هر حال مردم شهر توانستند بهتر از کولسئوم شهر رم از آن نگهداری کنند. تنها دو سوم از مدارهای دیواره آن باقی مانده است. طرف شمال غربی در سال ۱۶۹۵ بر اساس دستورات دولت عثمانی منفجر شد تا مانع از استفاده آن به عنوان مکانی توسط شورشیان بربر شود، آن ها مرتبا در میان دیوارهای آن پناه می گرفتند و شورشی را در آن جا آغار می کردند.

گشت و گذار در آمفی تئاتر الجم در کشور تونس

سه دیوار نگهدارنده آن ساللم باقی مانده که بر روی هر کدام از آن ها ۳۰ طاق قرار داشت. امروزه ۶۸ طاق باقی مانده است. تعداد کمی از سطوح هایی که زمانی محل نشستن تماشاچیان بود نیز در محوطه داخلی باقی مانده است. اما دنیای زیر آمفی تئاتر عظیم که ۶۵ متر در ۳۵ است در شرایط مطلوب تری به سر می برد. بازدید کنندگان می توانند دو گذرگاه زیرزمینی متقاطع (که در سال ۱۹۰۸ حفاری شده اند) را ببینند که از طریق آن حیوانات وحشی و قربانیان آنها وارد عرصه نمای می شدند. در هر طرف گذرگاه قفس هایی برای حیوانات و سلول هایی برای زندانیان وجود داشت.

مقابل ورودی رشته ای از پله های ویژه برای رفتن به جایگاه مخصوص قرار دارد که از آن می توان بهترین دید را به صحنه نمایش و شهر ال جم داشت.

گشت و گذار در آمفی تئاتر الجم در کشور تونس

در بازدید از آمفی‌تئاتر الجم، تماشای میدان بزرگ آن را از دست ندهید چرا که این میدان شواهد منحصربه‌فردی از تکنیک ساخت‌وساز رومی را در خود جای داده است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما