برج بلم در پرتغال ، برجی زیبا در وسط دریا

یکی از شگفتی های کشور پرتغال، برج بلم یا قصری در میان دریاست. این برج منحصر به فرد که در میان آب های دریا ساخته شده است را می توان یکی از جاذبه های گردشگری اصلی کشور پرتغال محسوب کرد.

برج بلم در پرتغال ، برجی زیبا در وسط دریا

طراحی ساخت برج بلم در زمان شاه جان دوم در سده پانزدهم میلادی و به دستور او انجام شد که به عنوان بخشی از استحکامات دفاعی منطقه در دهانه رودخانه تاگوس (Tagus River) محسوب می شده و دروازه تشریفاتی لیسبون به حساب می آمده است. ساخت برج بلم در زمان شاه جان دوم هرگز آغاز نشد و تنها پس از گذشت نزدیک به ۲۰ سال در اوایل سده شانزدهم میلادی و در زمان پادشاهی مانوئل یکم عملیات ساخت آن آغاز شد. این پادشاه در نظر داشت تا حاشیه شمالی رودخانه تاگوس را از نظر نظامی غنی سازد. او ساخت برج رو سال ۱۵۱۳ میلادی و در ساحل بلم آغاز کرد و نام آن نیز به واسطه همین ساحل به برج بلم مشهور شد. این برج در سال ۱۹۸۳ به عنوان یکی از میراث های فرهنگی یونسکو به ثبت رسید و امروزه هم که اهمیت آن در لیسبون بر کسی پوشیده نیست.

برج بلم در پرتغال ، برجی زیبا در وسط دریا

این برج به شکل شش ضلعی ساخته شده است، ۴ طبقه ی آن به شکل کمان یک کشتی است که در آب فرو رفته باشد. دیدنی ترین نمای این برج رو به دریا است، این برج از سنگ آهک های سفید رنگ ساخته شده است و بدون شک زیباترین بخش بلم، نمای بیرونی آن است. یکی از جالب ترین بخش های برج بلم؛ گنبد پیازی شکل و به سبک مراکشی آن است که بر بالای آن خود نمایی می کند. اما مطمئنا یکی از دیدنی ترین بخش های آن، ایوان سرپوشیده ی رنسانسی آن است که در جنوب این بنا قرار دارد و به همین خاطر از ساحل که نگاه می کنید، قابل دیدن نیست.

برج بلم در پرتغال ، برجی زیبا در وسط دریا

اگر به داخل برج بروید و به قسمت بالایی آن بروید می توانید چشم اندازی فوق العاده به رودخانه تاگوس داشته باشید و بهترین جا برای این کار قسمت تراس برج بلم است. در شرق آن می توان Padrão dos Descobrimentos و همچنین پل معلق Ponte 25 de Abril را دید. در قسمت شمالی، خیابان برج بلم و Ermida de São Jerónimos به چشم می خورند که همه ی این ها از جاذبه های گردشگری دیگر لیسبون هستند.

برج بلم در پرتغال ، برجی زیبا در وسط دریا

وقتی که به داخل این برج قدم می گذارید در طبقه ی همکف آن می توانید ۱۶ پنجره با چندین جنگ افزار توپ دید. این برج چهار طبقه دارد که هر طبقه با طبقه ی دیگر با پله های باریک و حلزونی شکل وصل شده اند و اگر در روزی شلوغ بخواهید از این برج دیدن کنید باید برای رفتن به طبقه ی بالاتر روی این پله ها منتظر بمانید تا جمعیت رد شود. جالب است بدانید که ترتیب این طبقه ها از پایین به بالا است به این صورت که اول تالار فرمانروا، بعد تالار پادشاه، بعد تالار حضار و بعد از آن کلیسایی کوچک و در آخر هم تراس است.

برج بلم در پرتغال ، برجی زیبا در وسط دریا

دسترسی به برج بلم

این بنا در منطقه ای در شهر لیسبون به نام بلم قرار دارد که تقریبا در ۶ کیلومتری غرب شهر می شود. راحت ترین راه رفتن به آن از طریق تراموا است، کافی است در مرکز شهر سوار بر تراوای خط ۱۵ Praca da Figueira شوید و در ایستگاه Mosteiro dos Jeronimos پیاده شوید که یک ایستگاه مانده به بلم است و از آن جا هم به اندازه ی یک پیاده روی کوتاه فاصله است و از همان فاصله می توانید برج را ببینید.

آدرس برج بلم:  کشور پرتغال، شهر لیسبون، ساحل بلم، برج بلم در ۶ کیلومتری غرب لیسبون.

دیدگاه خود را بنویسید