جاذبه ها و زیبایی های کشور بوتان

جاذبه ها و زیبایی های کشور بوتان

پادشاهی بوتان کشوری در آسیا است که خاک آن را کوه‌های مرتفع هیمالیا پوشانده است. این کشور از شمال با چین و از جنوب، شرق و غرب با هند همسایه است. بوتانی‌هاکشورشان را در زبان ملی خود “سرزمین اژدهای توفان” می‌نامند. بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد، بوتان یکی از ایزوله‌ترین و کم‌توسعه‌یافته‌ترین کشورهای جهان است. با این حال در سال ۲۰۰۶ مردم این کشور شادترین مردم آسیا شناخته شدند. این کشور تاریخی غنی دارد و پر است از معابد زیبای بودایی. این مسئله و همچنین زندگی سنتی مردم این کشور سبب شده گردشگران زیادی جذب آن شوند. با این حال مقامات گردشگری بوتان، به دلیل کمبود امکانات و محدودیت منابع، ورود گردشگران به این کشور را محدود کرده‌اند. هم‌اکنون سالانه تنها هشت میلیون نفر اجازه ورود به این کشور را دارند.

نتیجه تصویری برای پرچم بوتان

اقتصاد در بوتان

تولید ناخالص داخلی این کشور ۳۵۹/۳ میلیارد دلار است. بخش زیادی از درآمد این کشور از محل گردشگری تامین می‌شود. آماری از نیروی کار این کشور در دست نیست. نرخ بیکاری در آن ۵/۲ درصد تخمین زده می‌شود. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم ۹/۴ درصد بود.۷/۳۱درصد از مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند. محصولات صادراتی این کشور شامل برق، هل، سنگ گچ، الوار، صنایع‌دستی، سیمان، میوه، سنگ‌های قیمتی و فلفل است که به کشورهای هند (۶۷ درصد)، هنگ‌کنگ (۲۹/۸ درصد) و تایلند (یک درصد) صادر می‌شود. محصولات وارداتی آن شامل سوخت، هواپیما، ماشین‌‌آلات، وسایل نقلیه و برنج است که از کشورهای هند (۷/۶۰ درصد)، ژاپن (۵/۹ درصد) و آلمان (پنج درصد) وارد می‌شود.

معرفی اجمالی بوتان

نـام‌ رسـمی‌: پادشاهی بوتان Kingdom of Bhutan

نام بین‌المللی: بوتان Bhutan

نام محلی: دروک یول Druk Yul

اسامی دیگر: بهوتان – سرزمین اژدها (دروک یـول)

آب‌وهوا‌

آب‌وهوای آن در نواحی بسیار مرتفع، سرد کوهستانی‌ و در سایر نواحی، معتدل کوهستانی است و میزان بارندگی آن نیز بسیار زیاد بوده و میانگین حدوداً ۲۲۰۰ (mm, per, year) است.

مـذهب و زبـان

 ۶۹.۹% بودائی،۲۴.۶.‌% هندو‌،۵% مسلمان‌ و ۰.۸% سایر مذاهب را تشکیل می‌دهند. زبان رسمی و رایج بوتان‌ دزونگخا (نوعی زبان‌ تبتی‌) است‌. در قرن ۱۷ به علت هم‌جواری بوتان با منطقه تبت و شهر لهاسا مرکز بودائیان، بوتان به‌تدریج تحت تأثیر افکار بودائی قرار گرفت و در این کشور حکومت بودائی شکل گرفت. به‌جز آیین بودا به‌عنوان آیین رسمی کشور سایر ادیان حق تبلیغ در این کشور را ندارند. مسلمانان تنها در سفارت بنگلادش در روز جمعه اقامه نماز جمعه می‌کنند.

بوتان کشوری مملو از افسانه‌ها و داستان‌های رمزآلود تاریخی است. در این کشور معابد و صومعه‌های بودائیان از جهت دینی و تاریخی اهمیت بسزایی دارند و رازآلودترین معبد در ناحیه‌ی پوناکا معبد باروری چیمی لاکهانگ است. یکی از برکت‌هایی که برای این معبد شناخته‌شده است  نعمت بچه‌دار شدن برای زنانی است که به زیارت این معبد رفته‌اند. بعضاً نمادهای جنسی نیز در این معبد دیده می‌شود که به داستان بچه‌دار شدن زنان بی‌ارتباط نیست این نمادها توسط زنان برای بچه‌دار شدن، پرستیده (عبادت) می‌شود. معبد دیگر تاکسانگ لاکهانگ (آشیانه‌ی ببر) است که به‌عنوان مقدس‌ترین مکان  و برجسته‌ترین نماد در این کشور شناخته می‌شود این مسیر با پرچم‌های دعا که در باد به اهتزاز درمی‌آیند آراسته‌شده است؛ مانند تمام دژانگ ها (نوعی قلعه) و معابد قبل از ورود باید کفش‌هایتان را دربیاورید و عکاسی به‌شدت ممنوع است. همچنین از مهم‌ترین آیین‌های مذهبی جشن‌هایی است که در اواخر اسفند به‌صورت مراسمات رقص و طبل زدن برگزار می­شود.

جاهای دیدنی بوتان

شهر تیمفو

تیمفو یکی از مقصد های جذاب گردشگری است،شهری که حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد خاندان سلطنتی بوتان هم در آن سکونت دارند.این شهر کوچک مرکز اصلی تجارت و مذهب کشور محسوب می شود و با تنوع زیاد رستوران ها،کافه ها و مراکز خرید به عنوان شهری مدرن شناخته شده است.در کمتر شهری می توان دستگاه خودپرداز مشاهده کرد و همچنین این شهر تنها پایتخت جهان است که چراغ راهنمایی ندارد.

جاذبه ها و زیبایی های کشور بوتان

شهر پارو

شهر پارو در غرب کشور یونان قرار دارد و با کشور هندوستان هم مرز است و صومعه Taktshang در این شهر  قرار دارد. این صومعه جذابیت گردشگری این شهر را دو چندان کرده است. در بالای پرتگاهی به ارتفاع ۹۰۰ متر ایجاد شده و یک  شاهکار زیبا محسوب می شود.صومعه برای بوداییان بسیار مقدس و قابل ستایش بوده و نام دیگر آن آشیانه ببر است(این معبد اگرچه تاکنون دو بار آتش گرفته اما باز هم به خوبی پابرجا مانده است).

جاذبه ها و زیبایی های کشور بوتان

صومعه چیمی بوتان

چیمی که هم به معنای صدای سنج و هم به معنای معبد کاربرد دارد.نام یک صومعه در پوناخا در نزدیکی Lobesa است که مخزن این صومعه از نماد های چوبی اصل فالوس ساخته شده است. چیزی که این معبد را معروف و شناخته شده کرده نعمت بچه دار شدن برای زنانی است که به زیارت این معبد می روند زیرا بوتانی ها معتقدند که این معبد عامل شفای زنان نازاست (بعضا نماد های جنسی نیز در این معبد دیده می شود که به داستان بچه دار شدن زنان نازا بی ربط نیست).

جاذبه ها و زیبایی های کشور بوتان

موزه ملی بوتان

موزه ای که در شهر پارو در غرب بوتان در سال ۱۹۶۸ بنا شده در آن کتاب های تاریخی و متون کهن نگهداری می شود که تاریخ کشور رابه خوبی نشان می دهد که می تواند برای بازدید کنندگان جذاب باشد. همچنین این کتابخانه مجهز به بخش علمی است که در آن نسخه های کتیبه ای بر گرفته از سنت بودایی وجود دارد.

دیدگاه خود را بنویسید