بَحْرین، کشوری با مساحتی حدود ۷۶۷ کیلومتر مربع در حاشیه جنوبی خلیج فارس. پایتخت این کشور شهر منامه، و اکثر ساکنان این کشور عرب هستند. جمعیت این کشور ۱.۲۳۴.۵۹۶ نفر است. بحرین در دوران‌ گذشته بر سرزمینی وسیع اطلاق می‌شد که یک سوی آن بصره و سوی دیگر آن عمان بود. مذهب اکثر مردم این کشور در طول تاریخ، تشیع بوده و همواره عالمان بزرگی از این سرزمین برخاسته‌اند که آثار مکتوب آنان هم‌اکنون نیز مورد استفاده است. امروزه شیعیان اکثریت جامعه بحرین را تشکیل می‌دهند، ولی با این حال از سهم اندکی از قدرت و ثروت و رفاه در بحرین برخوردارند و از سوی حکومت مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. خیزش مردم بحرین در سال‌های اخیر نتیجه نادیده گرفتن حق اکثریت مردم است.

بحرین و جاذبه های دیدنی اش

جغرافیای طبیعی

در دوران گذشته، بحرین بر سرزمینی وسیع اطلاق می‌شد که یک سوی آن بصره و سوی دیگر آن عمان بود. برخی علت نامگذاری آن به بحرین را وجود دریاچه‌ای در بخشی از این سرزمین دانسته‌اند. اما امروزه این نام به مجمع الجزایری اطلاق می‌شود که در حاشیه جنوبی خلیج فارس و در میان شبه جزیره قطر در مشرق و جنوب، و خاک عربستان سعودی در مغرب قرار دارد. نزدیک‌ترین شهر ایران به بحرین، بندر بوشهر است که تا لنگرگاه بحرین ۳۶۱ کیلومتر فاصله دارد.

مجمع الجزایر بحرین با وسعت ۷۶۷ کیلومتر مربع از ۳۵ جزیره بزرگ و کوچک تشکیل شده است. بزرگترین این جزایر، جزیره بحرین است که گاه آن را اوال نیز می‌خوانند و در قدیم به تیلوس معروف بوده است. شهر منامه پایتخت بحرین در همین جزیره واقع شده است. این جزایر در قسمت جنوب ماسه‌ای و هموار، در قسمت‌های مرکزی بیابانی و بی آب و علف و در قسمت شمال آباد و حاصلخیز است. بحرین فاقد مرز زمینی است و تنها با پلی به طول حدود ۲۵ کیلومتر، به عربستان سعودی متصل است.

ادیان و مذاهب

اسلام، دین رسمی کشور بحرین است. ۷۰% مسلمانان این کشور شیعه و بقیه سنی هستند. خاندان سلطنتی نیز سنی است. پیروان سایر ادیان نیز در بحرین سکونت دارند. جمعیت غیر مسلمان بحرین اکثراً از مهاجران هستند.

جاهای دیدنی بحرین

مسجد الفاتح منامه

مسجد الفاتح منامه یکی از بناهای منحصر به فرد در بحرین به شمار می‌آید که به عنوان مرکز اسلامی و مسجد جامع بحرین نیز نام برده می‌شود. مسجد الفاتح منامه در نزدیکی کاخ سلطنتی بحرین و حوالی جایگاه اقامت امیر بحرین قرار دارد که ساخت آن پنج سال به طول انجامید. مساحت محوطه‌ی مسجد الفاتح 150 هزار متر مربع است و این بنا ظرفیت هفت هزار نفر نماز گزار را دارد. از مصالح مصرفی در این بنا می‌توان از سنگ‌های مرمر ایتالیایی که برای پوشاندن کف و دیوارهای مسجد استفاده کرده‌اند و درب‌های این مسجد که از چوب‌های ساج هندی ساخته‌اند، نام برد.

بحرین و جاذبه های دیدنی اش

 ریفا بحرین

ریفا که در مرکز جزیره بحرین واقع شده است، گنجینه های تاریخی بسیاری در خود دارد. یکی از آن ها قلعه گِلی ریفاست که در قرن ۱۹ ساخته شده است. بازار ریفا و بازار خیابانی بوکوورا بهترین مکان ها برای خرید سوغاتی هایی نظیر لباس های محلی یا اشیای سفالی هستند. دیدن برج ساعت ریفا که در بخش غربی شهر قرار دارد نیز خالی از لطف نیست؛ که بالاترین سازه شهر است و روزها با رنگ سفیدش و شب ها با نور طلایی، به راحتی در آسمان شهر قابل تشخیص است.

محرق بحرین

پایتخت قدیمی بحرین که تا سال ۱۹۳۲ این مهم را در اختیار داشت. محرق شهر-جزیره ای است که در اطراف آن اخیرا جزیره های مصنوعی کوچک امواج ساخته شده اند. با هدف ایجاد اماکن جدید مسکونی، تجاری، هتل و پلاژها، کل منطقه محرق اکنون شکلی مدرن پیدا کرده است. در بازار سنتی شهر، که به آن «سوق» می گویند،  می توانید غذهای سنتی و صنایع دستی محلی را تهیه کنید. در گوشه کنار منطقه فریج ال بن علی، می توانید سازه هایی به سبک معماری قدیمی بحرینی را ببینید.

بحرین و جاذبه های دیدنی اش

 بنی جمره

روستای بنی جمره واقع در شمال غربی کشور، به دلیل فعالیت ساکنانش شهرت یافته است: دوختن لباس. روستایی کوچک که در آن خانه ها به طور کامل چسبیده بهم ساخته شده اند و در گذشته مرکز مهمی برای صنعت پوشاک منطقه بوده است. امروزه تعداد انگشت شماری از مردم محلی به شغل آبا و اجدادی مشغولند، و اینجاست که متوجه اهمیت دوخته شدن لباس زنان و مردان بحرین با پارچه های وارداتی چین و هند می شوید. رنگ های متعددی نیز در فرآیند دوخت و دوز لباس سنتی در جمره به کار می رود.

مدینه حَمَد

مدینه حمد، شهری با گستردگی فرهنگی بالاست که نام خود را مدیون پادشاه کنونی، حمد ابن عیسی آل خلیفه است. در این شهر قومیت ها و فرهنگ های مختلفی زندگی می کنند که هیچ کدام اکثریت اصلی را در اختیار ندارند. شهری با ساختار نسبتا جدید، که در آن ساختمان های زیبا و جدیدی برای مسکن و آموزش ساکنان تازه وارد ساخته شده است. مسجد کانو در شمال غربی شهر نیز ارزش دیدن را دارد.

منبع : eligasht،wikishia،alaedin.travel
نویسنده

یک نظر بنویسید