برترین جاذبه های گردشگری فنلاند

برترین جاذبه های گردشگری فنلاند

جمهوری فنلاند یکی از کشورهای شمال اروپاست. این کشور از نظر مساحت ششمین کشور اروپاست. این کشور ۵٫۴ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان‌شهری هلسینکی زندگی می‌کنند.

برترین جاذبه های گردشگری فنلاند

فنلاند با کشورهای روسیه، نروژ و سوئد همسایه است و از طریق خلیج فنلاند به استونی وصل می‌شود. این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. اعقاب ساکنین فعلی فنلاند یعنی فین‌ها در اواخر قرن اول و در اوایل قرن دوم میلادی مهاجرت خود را از ساحل جنوبی خلیج فنلاند، به سوی فنلاند آغاز کردند. تا آن زمان فنلاند تقریبا غیرمسکونی بود و فقط قوم لاپ در آن متفرق بودند. پس از ورود فینها،‌ لاپ‌ها به سمت شمال رفتند. در حال حاضر بیشتر جمعیت فنلاند در مناطق جنوبی آن ساکن هستند.

زبان مادری فنلاندی‌ها فینی است که تنها زبان رایج در قاره اروپاست که ریشه آن هند و اروپایی نیست. زبان سوئدی دومین زبان این کشور است که ۵/۵درصد از مردم به آن تکلم می‌کنند.

در قرن دوازدهم فنلاندی‌ها برای حفظ خود در مقابل دشمنانشان بخصوص روس‌ها، از سوئد طلب کمک کردند و بدین گونه فنلاند به تصرف سوئد درآمد.

سوئد در سال ۱۸۰۹ فنلاند را به الکساندر اول تزار روسیه تسلیم کرد. درسال ۱۹۰۱ مردم فنلاند دارای مجلس قانونگذاری و حق رأی شدند. با روی کار آمدن بلشویک‌ها در روسیه در سال ۱۹۱۷، همان مجلس استقلال فنلاند را اعلام کرد. در سال ۱۹۲۰ شوروی نیز استقلال فنلاند را به رسمیت شناخت. پس از جنگ جهانی دوم به خصوص با آغاز نیمه دوم قرن حاضر، فنلاند وضع طبیعی خود را به دست آورد و با وجود روابط تلخ گذشته با شوروی،‌ هم اکنون دارای روابطی دوستانه با این کشور است. فنلاند رشد اقتصادی و اجتماعی خوبی دارد و توانسته در سال‌های اخیر به کشوری پیشرفته تبدیل شود.

فنلاند کشور دریاچه و جنگل است. ۱۰ درصد خاک آن را دریاجه پوشانده و ۷۳ درصد آن را جنگل. رشته کوه‌های آن اغلب در نیمه شمالی واقع شده‌اند. قرار داشتن یک سوم از خاک فنلاند در بالای مدار قطب شمالی، این کشور را پس از ایسلند، به شمالی‌ترین کشور جهان مبدل ساخته است. در شمالی‌ترین نقطه فنلاند تابستان‌ها خورشید برای ۷۳ روز غروب نمی‌کند و همه ۲۴ ساعت هوا روشن است. در زمستان‌ها هم ۵۱ روز خورشید طلوع نمی‌کند.

مردم فنلاند

جمعیت فنلاند پنج میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۲۴ نفر است که میانگین سنی آن‌ها ۴۱٫۶ سال است. امید به زندگی برای زنان ۸۲٫۳۱ سال و برای مردان ۷۵٫۱۵ سال است. کمتر از ۰٫۱ درصد از جمعیت این کشور (حدود هزار و پانصد نفر) به بیماری ایدز مبتلا هستند. ۹۳٫۴ درصد از جمعیت آن فینی، ۵٫۷ درصد سوئدی و ۰٫۴ درصد روسی هستند. بقیه از تبارهای استونیایی، کولی‌های اروپا و سامی هستند. ۸۴٫۲ درصد از جمعیت آن مسیحی و پیرو کلیسای لوتری فنلاند هستند. ادیان اسلام و یهود نیز به ویژه میان مهاجران فنلاند رایج است. همچنین بخشی از مردم این کشور بی‌دین می‌باشند.

بیشتر مردم فنلاند به زبان فنلاندی که از زبان‌های فینو اوگریایی است صحبت می‌کنند. این زبان که تا حدودی با زبان مجاری نیز نزدیکی دارد و به همراه زبان‌های استونیایی، مجاری و مالتی، زبان‌های رسمی غیر هندواروپایی اتحادیه اروپا می‌باشند. گاهی اوقات فنلاند را به دلیل تناسبات فرهنگی زیاد با کشورهای سوئد، نروژ و دانمارک، در رده کشورهای اسکاندیناوی قرار می‌دهند که گذشته آن‌ها به وایکینگ‌ها برمی‌گردد.

جاهای دیدنی فنلاند

اقامتگاه لوی Levi

اقامتگاه لوی یک مکان اقامتی و تفریحی زمستانی است که معمولا با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه ای که در آن قرار گرفته است نام آن فینیش لاپلند می باشد. در اغلب ماه های سال با استقبال بالای گردشگران داخلی و خارجی این کشور مواجه می شود. در اقامتگاه لوی شما می توانید تقریبا هر نوع فعالیت تفریحی که مربوط به برف و سرما می باشد را تجربه کنید. از اسکی و اسنوبورد گرفته تا سورتمه سواری آن هم با گوزن های شمالی همچون بابانوئل و همچنین استراحت کردن در سونا رو باز و ماهیگیری در آب های یخ زده. البته به تمام این موارد باید شب های تمام نشدنی این جاذبه گردشگری را نیز اضافه کنید که معمولا با یک فستیوال کوچک و یک مهمانی دورهمی آغاز و با انجام حرکات موزون و دور آتش حلقه زدن نیز به پایان می رسد.

برترین جاذبه های گردشگری فنلاند

شهر تمپیر

با وجود اینکه تمپیر سومین شهر بزرگ در فنلاند است اما هنوز یک ناحیه بزرگ شهری به حساب نمی آید و بیشتر شبیه به مجموعه ای از چند همسایگی است تا یک شهر بزرگ و اصلی. برای درک تاریخچه و فرهنگ تمپیر، از Vapriikki دیدن کنید، موزه ای شامل موزه تاریخ طبیعی و تالار مشاهیر هاکی فنلاند. تفریحات فضای باز مانند اسکی و هاکی در تمپیر بسیار محبوب هستند و برعکس قدم زدن در مکان های تفریحی مانند پارک داک یا باغ Hatanpää زیاد متداول نیست. پارک ماجراجویی معروف Särkänniemi در اطراف مرکز شهر شامل آکواریوم، رصدخانه، باغ وحش مخصوص کودکان، موزه هنری و یک برج مراقبت با نمای عالی از جنگل ها و دریاچه هاست.

برترین جاذبه های گردشگری فنلاند

مجمع الجزایر آلند (Aland)

در کشور فنلاند دریایی به اسم بالتیک (Baltic) وجود دارد که درست در وسط آن مجموعه ای از چند جزیره کوچک تحت نام آلند قرار گرفته است. این جزایر گرچه جزئی از کشور فنلاند به حساب می آیند اما با قوانین منحصر به خود اداره می شوند و می توان گفت تا حد زیادی مستقل از فنلاند قلمداد می شوند و خود مختار هستند. گردشگرانی می توانند با استفاده از قایق هایی که در بین مرزهای آبی این جزایر کوچک از قبل جای گرفته اند، به تمامی این نقاط خوش منظره زیبا رفته و از موزه دریایی آلند، کشتی موزه ای پومرن (Pommern) و قلعه به نام کاستلهلم (Kastelholm) که به گفته مورخان مربوط است به قرن چهاردهم میلادی دیدن نمایند.

برترین جاذبه های گردشگری فنلاند

شهر کمی

از لحاظ صنعتی کمی شهری در لاپلند فنلاندی است و به کارخانه های خمیر کاغذ معروف است. با این حال، بازدید کنندگان، این شهر را به قلعه برفی نمادین آن می شناسند. این قلعه به صورت سالانه و تا سه طبقه ساخته می شود و به عنوان محلی برای برگزاری مراسم های عروسی و اجراهای موسیقی زنده مورد استفاده قرار می گیرد. مهمانان همچنین می توانند شب را در هتل برفی بگذرانند، البته با انتخاب خود! کمی همچنین یک تفریح شبانه پر طرفدار دارد و شما می توانید با تور کشتی یخ شکن قطبی که از میان آب های قطبی عبور می کند، به جستجوی کوه های یخی باشکوه و مناظر باورنکردنی که مقصد آن است بپردازید.

برترین جاذبه های گردشگری فنلاند

دریاچه های کشور فنلاند

در فنلاند منطقه ای وجود دارد که پر است از دریاچه های کوچک و بزرگ که به طور متوسط تقریبا ۲۰۰ متر طول هر کدام از این دریاچه ها می باشد. در این منطقه طبق گزارشات بدست آمده در حدود ۵۵ هزار دریاچه وجود دارد که بزرگ ترین آن ها دریاچه سایما (Saimaa) نام دارد و می توان در آن به شنا کردن و قایقرانی کردن و همچنین قدم زدن کنار آب ها پرداخت. گردشگران عزیز توجه داشته باشید که با رفتن به این منطقه بهتر است از قلعه قرون وسطی اولاف (Olaf) و همچنین شهر یوواسکولا (Jyvaskyla) نیز دیدن فرمایید. این مقاله درباره جاهای دیدنی فنلاند می باشد.

برترین جاذبه های گردشگری فنلاند

شهر تورکو

در امتداد ساحل فنلاند جنوبی شهر تورکو واقع شده است که در قرن ۱۹ به عنوان پایتخت فنلاند شناخته می شد و همچنین قدیمی ترین شهر این کشور به شمار می آید. اگرچه از زمان تصرف روسیه، هلسینکی پایتخت فنلاند است اما تورکو همچنان مقصدی مهم در این کشور به شمار می آید و محل قرار گرفتن تعداد بیشماری از جاذبه های تاریخی و فرهنگی می باشد. برخی از بهترین مکان ها برای بازدید در تورکو شامل این موارد هستند: قلعه قرن ۱۳ تورکو، موزه های دو قلو که Aboa Vetus و Ars Nova نامیده می شوند و در همسایگی Luostarinmäki قرار دارند و یکی از معدود مناطقی است که معماری آن با وجود آتش سوزی قرن ۱۹ سالم مانده است.

برترین جاذبه های گردشگری فنلاند

شهر پروو (Porvoo)

شاید بتوان بعد از تورکو شهر پروو را به عنوان قدیمی ترین شهر فنلاند به حساب آورد! ظاهر کلی شهر پروو با خانه های رنگی و ساخته شده از چوب بسیار چشم نواز و فریبنده است و سنگ فرش های قدیمی آن نیز به قدری جذاب هستند که افراد سفر کرده به این شهر از راه رفتن بر روی آن ها خسته نشوند. در این شهر جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد که اغلب مرتبط هستند به قرن سیزده میلادی به جز بخش وسیعی از خانه های ساخته شده در آن که در اواخر قرن نوزدهم در این شهر ساخته و سپس پرداخته شده اند. در شهر پروو شما می توانید به سراغ کلیسای جامع، موزه آثار هنری و قدیمی آن بروید و با خوردن شیرینی های خوشمزه آن نیز گردش خود را به پایان برسانید.

برترین جاذبه های گردشگری فنلاند

شهر ساونلینا (Savonlinna)

Savonlinna شهری کوچک در قلب محل دریاچه های فنلاندی و مقصدی زیبا و تاریخی است که توصیه می شود در سفر بعدی خود به فنلاند از آن دیدن کنید. این شهر در میانه دریاچه Saimaa قرار گرفته است و یک سری از جزایر را دربر می گیرد، بزرگترین جاذبه توریستی این منطقه بدون شک Olavinlinna یا قلعه سنت اولاف است که در قرن ۱۵ ساخته شده است. از آنجایی که موقعیت این قلعه برای قرن ها اهمیت سیاسی و نظامی نداشته است، در برابر آزمون زمان مقاومت کرده و دست نخورده وهمراه با وسایل به جای مانده است. همچنین بازدید از موزه ارتودوکس، موزه ایالتی Savonlinna و Kerimäki که در حوالی آن است و محل بزرگترین کلیسای چوبی جهان است، خالی از لطف نیست. در میدان بازار Savonlinna حتما مویکو یا ماهی دودی محلی را امتحان کنید.

برترین جاذبه های گردشگری فنلاند

شهر رووانیمی (Rovaniemi)

رووانیمی از جمله مناطق خسارت خورده و کاملا تخریب شده فنلاند است که در جنگ جهانی دوم به طور کلی نابود شد و بعد از پایان جنگ دوباره بازسازی شده است و اغلب بناهای آن با معماری عصر نوین که متعلق است به قرن ۲۰ اُم ساخته شده اند. یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر خانه بابانوئل است که گردشگران می توانند به سراغ آن رفته و از پشت خانه آن نیز تمبرهایی با نام و نشان بابانوئل خریداری نمایند. ضمن اینکه اصلا در این شهر، روستایی به نام بابانوئل نیز وجود دارد و می توانند از پارک زیرزمینی آن نیز استفاده کنند و در این بین سراغی از دیگر جاذبه های رووانیمی یعنی خانه فرهنگ کوروندی، پل یاتکان کینتیلا که معروف است به شاهکار مهندسی منطقه و همچنین ساختمان مرکزی علوم پیلکه نیز بگیرند.

برترین جاذبه های گردشگری فنلاند

 هلسینکی

به عنوان پایتخت این کشور، هلسینکی محبوب ترین مکان برای بازدید در فنلاند و مقصدی است که نباید آن را از دست داد. اگر هلسینکی را تا حد زیادی به سنت پترزبورگ شبیه می بینید به این خاطر است که این شهر تقلیدی از سبک و سیاق شهرهای روسیه در سال ۱۸۱۲ است.

برترین جاذبه های گردشگری فنلاند

امروزه برخی از جاذبه های شهر هلسینکی، تعدادی کلیسا که مهمترین آن ها کلیسای Lutheran ،کلیسای صخره ای و کلیسای Uspenski هستند را در برمی گیرند. استادیومی که در سال ۱۹۵۲ مکان برگزاری المپیک بوده است نیز ارزش دیدن را دارد، به این دلیل که معماری هنری دکوی خانه پارلمان در آن به کار رفته است. همچنین ده ها موزه و گالری عالی در هلسینکی وجود دارد که یکی از بهترین آن ها موزه ملی فنلاند بوده که کار مهمی در جهت پیروی از تاریخ فنلاند در طول زمان انجام داده است.

دیدگاه خود را بنویسید