مُغُولِستان‏ کشوری در مرکز قاره آسیا است. مغولستان تنها با روسیه و چین مرز دارد و با وجودی‌که نوزدهمین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت است اما کم‌تراکم‌ترین کشور جهان از نظر جمعیت به‌شمار می‌آید. مغولستان هم‌چنین پس از قزاقستان دومین کشور بزرگ محصور در خشکی در جهان است. این کشور از شمال با روسیه و از جنوب با چین همسایه است. اولان‌باتور، پایتخت این کشور،سردترین پایتخت‌ها در میان کشورهای جهان است. این شهر نزدیک به ۳۸ درصد از جمعیت مغولستان را در خود جای داده است.

جاذبه های مغولستان و طبیعت گردی برای سفر به مغولستان

نخستین مردمانی که از مغولستان برخاستند و کشورهای دیگر را به ویرانی کشیدند هون‌ها به رهبری آتیلا بودند. مغول‌ها بیش از هر کشوری به چین دست درازی می‌کردند و امپراتوران چین برای آسایش از دست آنها بود که دیوار چین را ساختند. بزرگ‌ترین رهبر تاریخی مغول‌ها چنگیزخان بود که توانست قبیله‌های مغول را یکپارچه کند. اکثر مناطق در این کشور تابستان‌ها هوای گرم و در زمستان‌ها هوای بسیار سرد دارد. مردم این کشور به سوارکاری و رزم علاقه زیادی دارند. ذخایر زیرزمینی آن نفت، سنگ آهن طلا، مس و روی است. این کشور تا سال ۱۹۹۰ زیر نظر شوروی سابق سیاست‌های خود را جهت‌دهی می‌کرد. دموکراسی و خصوصی‌سازی پس از فروپاشی شوروی سابق وارد کتاب لغات این کشور شد.

مردم مغولستان

جمعیت این کشور دو میلیون و ۹۹۶ هزار نفر با میانگین سنی ۲۵ سال است. زبان رسمی این کشور مغولی است که به دو خط سیریلیک و مغولی نوشته می‌شود. مذهب ۵۳ درصد از مردم آن بودیسم تبتی است و حدود ۴۰ درصد نیز بی‌دین هستند. واحد پول این کشور توگروگ نام دارد و نظام سیاسی آن جمهوری پارلمانی است.

جغرافیای مغولستان

مغولستان در شمال آسیای میانه قرار دارد و مناطق مغول‌نشین از سوی شمال با سیبری و از جنوب با چین محصور شده‌اند. پایتخت آن اولان باتور است. مساحت مغولستان ۱٬۵۶۵٬۰۰۰ کیلومتر مربع است. مغولستان نوزدهمین کشور بزرگ جهان (پس از ایران) و در عین حال کم‌تراکم‌ترین کشور جهان است. مغولستان مجموعاً ۸٬۱۱۴ کیلومتر مرز دارد که ۴٬۶۷۳ کیلومتر آن با چین و ۳٬۴۴۱ کیلومتر آن با روسیه است. به خاطر دوری مغولستان از دریا آب‌وهوای آن برّی و سرد و خشک است. ارتفاع سرزمین مغولستان از سطح دریا بین هزار تا دو هزار متر متغیر است. قسمت‌های شمالی و غربی آن را کوه‌ها پوشانیده‌اند و کوه‌های آلتای در غرب کشور تا سیبری ادامه می‌یابند. بلندترین نقطه مغولستان کوه «تاوان بوگد» با ۴٬۳۷۴ متر ارتفاع است که در مرز با چین و روسیه قرار گرفته‌است. در قسمت جنوبی این کشور بیابان گُبی قرار دارد که تا چین ادامه می‌یابد. اکثر مناطق در این کشور تابستانهای کوتاه و گرم و زمستان‌های بسیار سرد و پربرف دارند و اولان‌باتور، پایتخت این کشور، از نظر میانگین سالیانهٔ دما سردترین پایتخت جهان به‌شمار می‌آید. مغولستان بطور کلی کشوری سرد مرتفع و بادخیز است. رودهای نیمه شمالی کشور پس از گذر در روسیه به اقیانوس منجمد شمالی و اقیانوس آرام می‌ریزند. رودهای نیمه جنوبی در راه خشک شده یا مقدار کمی از آب آن‌ها به شوره‌زارهای گبی وارد می‌شود.

فرهنگ

فرهنگ مردم این کشور تا حد بسیار زیادی تحت تاثیرات فرهنگ روسی و چینی قرار گرفته‌است. ایشان به سوارکاری و رزم دلبستگی بسیاری دارند و در جشنواره‌های بومی خویش مرد و زن بدینگونه کارها دست می‌زنند. مراسم نادام مراسم ملی آنهاست که بازیهای محلی در آن انجام می‌شود. نوعی کشتی سنتی مغولی نیز در آن کشور انجام می‌شود که از محبوب‌ترین ورزش‌ها بشمار می‌رود. سبک معماری مغولستان تا حد قابل ملاحظه‌ای متاثر از معماری چینی است که گرایش به سبک تبتی در آن مشهود می‌باشد. موسیقی بومی مغولستان نیز شباهت زیادی با اقوام آسیای میانه دارد. سازها عمدتا سیمی هستند و نوعی آهنگ سنتی بنام اورتین دو در موسیقی آن کشور رایج است به ترانه طولانی معنی می‌دهد و معمولا دونفره اجرا می‌گردد. مردم مغولستان بسیار به چنگیزخان مغول احترام میگذارند و او را شخصیت اسطوره‌ای و ملی خود میدانند.

جاهای دیدنی مغولستان

پارک ملی ترلج

برای تماشای زیبایی‌های طبیعت و حضور در طبیعت پاک و بکر، می‌توانید از چشم‌اندازهای بی‌نظیر اطراف پارک ملی ترلج در کشور مغولستان که در 37 کیلومتری شهر اولان باتور قرار دارد،  لذت ببرید. به هر طرف که نگاه می‌کنید با مناظری باشکوه روبه‌رو می‌شوید، از دره‌های پوشیده از درخت کاج و تشکیلات سنگی که نمونه‌ای از تاریخ گذشته مغولستان را در خود جای داده است تا قله‌های بلند و دشت‌های وسیع همگی می‌تواند نشان از جلوه‌های خلقت آسمانی ما باشد که در این مکان جذاب، یکجا گرد هم جمع شده است. از دیگر شگفتی‌های پارک ملی ترلج دریاچه خارگین خار و چندین چشمه آب‌گرم است.

جاذبه های مغولستان و طبیعت گردی برای سفر به مغولستان

 اسکی در کوه های Altai

مغولستان و مقصد اسکی ! تعجب آور است، اما اگرچه تنها یک پیست اسکی واقعی وجود دارد، یک مکان کوچک در نزدیکی پایتخت وجود دارد اما باز هم امکان اسکی را فراهم کرده است.

جاذبه های مغولستان و طبیعت گردی برای سفر به مغولستان

 دشت اورخون

دشت اورخون یکی ازدشت های کشور مغولستان و بنا به دیدگاه بسیاری از زیان شناسان بزرگ خاستگاه کهن الگوی الفبای ترکی است. فاصله دشت اورخون با شهراولان‌باتور پایتخت مغولستان ۳۷۰ کیلومتر است. دشت اورخون توسط سازمان یونسکودر فهرست میراث جهانی به عنوان محلی برای تکامل سنت های معنوی وعشایری بیش از دوهزار سال ثبت شده.

جاذبه های مغولستان و طبیعت گردی برای سفر به مغولستان

 صحرای Gobi

صحبت از کویر Gobi،که یکی از بخش های مغولستان است باید  یک روز اقامت داشته باشید اما به خوبی ارزش سفر را دارد ، سکونت در شهر کوچکی از Dalanzadgad  تا به راحتی بتوانید سه جاذبه اصلی Gobi را ببینید، از جمله صخره های شعله ور Bayanzag ،حتی در زمستان، کویر Gobi می تواند یک تجربه خاص باشد.

جاذبه های مغولستان و طبیعت گردی برای سفر به مغولستان

 اولان باتار

اولان‌باتور مرکز فرهنگی، صنعتی و اقتصادی مغولستان می‌باشد. این شهر همچنین مرکز شبکهٔ راه‌های مغولستان است و در مسیر راه‌آهن سراسری سیبری و شبکه راه‌آهن چین قرار گرفته است. اولان‌باتور در شمال مغولستان و در درهٔ رودخانه تول (از شاخه‌های سلنگا) و در دره‌ای بر دامنهٔ کوه بوگدا اول قرار گرفته‌است و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۱۰ متر می‌باشد.

جاذبه های مغولستان و طبیعت گردی برای سفر به مغولستان

 اقامت در Ger

جواهرات مغولی یا yurts، سبک سنتی زندگی عشایری در کشور هستند. اما بسیاری از مردم هنوز هم در آنها زندگی می کنند! حتی در حاشیه منطقۀ Ulaanbaatar ، شما می توانید مناطق وحشی که پر از خانواده هایی است که می خواهند در سبک کلاسیک زندگی کنند و در عین حال لذت بردن از راحتی زندگی در شهر و پایتخت را داشته باشند، پیدا کنید.

جاذبه های مغولستان و طبیعت گردی برای سفر به مغولستان

اگر شما به حومه می روید،تعداد زیادی از اردوگاه های گردشگری توریستی وجود دارد که در آن شما می توانید تجربه yurt کلاسیک و اقامت در هتلی استاندارد را تجربه کنید.

منبع : hamshahrionline،yjc،alaedin.travel،jazabeha،wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید