گویان یا جمهوری تعاونی گویان، با مرکزیت شهر جورج تاون، کشوری در شمال شرقی قاره آمریکای جنوبی است که مدت‌ها مستعمره کشورهای مختلف اروپایی بوده است. مساحت گویان ۲۱۴.۹۹۹ کیلومتر مربع است. گویان از جنوب و غرب با کشور برزیل، از شمال غربی با ونزوئلا، از جنوب شرقی با سورینام و از سمت شمال شرق با اقیانوس اطلس هم‌مرز است. این کشور گرمسیر، در تمام سال بارانی است و رودها و رودخانه‌های پرآبی دارد. نام گویان نیز به معنای زمینی است که پرآب است. مهم‌ترین شهر گویان، جورج تاون، پایتخت این کشور است و حدود یک‌سوم جمعیت کشور در این شهر ساکنند. مسلمانان حدود ۱۷ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند و شیعیان نیز پس از انقلاب اسلامی ایران توانسته‌اند در این کشور حضور یابند.

نتیجه تصویری برای اشنایی با کشور گویان

تاریخچه تشکیل گویان

گویان بزرگ، کشوری قدیمی در شمال شرقی قاره آمریکای جنوبی بود و ساکنان آن بومی‌هایی بودند. در سال ۱۵۸۱ میلادی اسپانیایی‌ها این کشور را مستعمره خود کردند. سپس هلندی‌ها در سال ۱۶۱۶م این کشور را از دست اسپانیایی‌ها آزاد کردند و مستعمره خویش ساختند. در سال ۱۶۴۳م فرانسوی‌ها بخش‌هایی از این کشور را مستعمره خویش کردند. با بالاگرفتن نزاع بین دو کشور استعماری و ورود بریتانیا به این درگیری، گویان به سه بخش تقسیم شد: گویان فرانسوی، گویان هلندی و گویان بریتانیایی. پس از استقلال گویان در سال ۱۹۶۶م، گویان بریتانیایی، به نام گویان شناخته شد؛ گویان فرانسوی بدون اینکه مستعمره باشد، گویان فرانسوی باقی ماند و گویان هلندی به سورینام تغییر نام یافت.

جاهای دیدنی گویان

کلیسای سنت جورج

کلیسای Anglican سنت جورج در جورج تاون، گویان یکی از بلندترین کلیساهای چوبی در جهان، در ارتفاع 43.5 متر (143 فوت) توسط سر آرتور بلومفیلد (معمار بریتانیایی) طراحی شده است که در 24 آگوست 1892 میلادی افتتاح شد. این ساختمان در خیابان کلیسای جورج تاون واقع شده است و به‌عنوان یک بنای یادبود ملی، در سال 1899 میلادی تکمیل شد.

  جزیره پنانگ مالزی از جنگلهای سرسبز با دریای نیلگون تا غذاهای خوشمزه

 آبشارهای Kaieteur Falls

آبشارهای Kaieteur Falls نیز از دیگر جاذبه های این کشور به شمار می‌رود که با 226 متر ارتفاع و چشم‌اندازی فوق‌العاده در کنار جنگل از زیباترین آبشارهای گویان است.

جاذبه های دیدنی گویان

 جنگل Iwokrama

جاذبه های دیدنی گویان

جنگل Iwokrama با طبیعت شگفت انگیزش منطقه مناسبی برای تماشای پرندگان و حیات وحش گویان محسوب می‌شود.

منبع : wikishia،alaedin.travel
نویسنده

یک نظر بنویسید