جاهای دیدنی مولداوی

جاهای دیدنی مولداوی

مولداوی کشوری محصور در خشکی در اروپای شرقی است که از غرب با رومانی و از شرق با اوکراین همسایه است. پایتخت مولداوی شهر کیشیناو است. مولداوی از غرب با رومانی و از شمال، شرق و جنوب با اوکراین همسایه است. این کشور از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۱ با نام جمهوری شوروی سوسیالیستی مولداوی بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود و در ۲۷ اوت ۱۹۹۱ اعلام استقلال نمود. منطقه‌ای در ساحل شرقی رود نیسترو از سال ۱۹۹۰ تاکنون تحت حاکمیت دولت ترانس‌نیستریا است. کیشینف پایتخت و تیراسپول، بلتسی، تیگینا و ریبیتسا از شهرهای مهم این کشور بشمار می‌رود.

نتیجه تصویری برای پرچم مولداوی

اقتصاد در مولداوی

تولید ناخالص داخلی در این کشور ۸۲۱/۹میلیارد دلار است. یک میلیون و ۳۳۳ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در این کشور ۵/۲ درصد است. حدود ۲۵ درصد از جمعیت در سن کار این کشور در خارج از مرزها مشغول به کار هستند. ۲۹/۵ درصد از جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در آن ۱۲/۶درصد بود. محصولات صادراتی این کشور شامل مواد غذایی، منسوجات و ماشین‌آلات است که به کشورهای روسیه (۸/۲۰درصد)، رومانی (۹/۱۳درصد)، ایتالیا (۷/۱۰ درصد)، اوکراین(۳/۹درصد)، آلمان (۹ درصد)، لهستان (۷/۶درصد) و بلاروس (۵/۴ درصد) صادر می‌شود. محصولات وارداتی آن شامل محصولات معدنی و سوخت، ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی و منسوجات است که از کشورهای روسیه (۲۰ درصد)، اوکراین (۸/۱۵ درصد)، رومانی (۱۵ درصد)، آلمان (۸/۸درصد)، ایتالیا (۷/۵درصد) و لهستان (۱/۴ درصد) وارد می‌شود.

مردم مولداوی

جمعیت این کشور حدود چهار میلیون و ۳۲۴ هزار نفر با میانگین سنی ۳۴ سال است. حدود ۰.۲ درصد از جمعیت بزرگسال این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند. مذهب ۹۸ درصد از مردم آن ارتودوکس است. زبان رسمی این کشور مولداویایی است که تقریبا با رومانیایی یکی است.

جاذبه های گردشگری مولداوی

مجموعه تاریخی اولد اورهی

برجسته‌ترین جاذبه این کشور مجموعه تاریخی اولد اورهی است که سرگذشتی به بلندای تاریخ باستان را در دل خود دارد که در آن یادگاری‌های برجای‌مانده از قوم مغول و تاتار را می‌توانید ببینید.

جاهای دیدنی مولداوی

پارک مرکزی استفان

قدیمی ترین پارک کلاسیک در کشور مولداوی که در مرکز شهر کیشیناو قرار گرفته و نزدیک به ۷ هکتار مساحت دارد. این پارک به پارک عاشقان شهرت دارد زیرا به عنوان محل ملاقات زوج ها شناخته می شود. در این پارک بیش از ۵۰ گونه درخت وجود دارند که سن برخی از آنان بین ۱۳۰ تا ۱۸۰ سال است.

جاهای دیدنی مولداوی

صومعه کاپریانا

جاهای دیدنی مولداوی

شهر سوروکا 

این شهر کنار رود دنیستر قرار گرفته و از موقعیت مهمی برخوردار است. همینطور سوروکا طول سال ها نقش مهمی در دفاع از حکومت مولداوی ایفا کرده است. از مهم ترین جاذبه تاریخی موجود در این شهر می توان به قلعه سوروکا که توسط شاهزادگان مولداوی از قرن ۱۴ تا ۱۶ برای دفاع از مرزها استفاده می شده است اشاره کرد.

جاهای دیدنی مولداوی

 پارک والی

پارک والی نیز یکی از زیباترین پارک‌های این کشور است که در ایام مختلف سال رویدادهای موسیقی و ورزشی متنوعی در آن انجام می‌شود.

۱ دیدگاه دربارهٔ «جاهای دیدنی مولداوی»

  1. سلام بانو سمیرا هادی
    نکات عمده ای از مناطق گردشگری به اشتراک گذاشتید.
    می خوام که با خونوادم از مناطق زیبای مولداوی دیدن کنم
    لطفا رهنمایی بفرمایید که چگونه میتونم قانونی ویزا بگیرم ؟

    پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید