جاهای دیدنی کاستاریکا + تصاویر

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

جمهوری کاستاریکا کشوری با ۵۱۱۰۰ کیلومتر مربع مساحت  در آمریکای مرکزی واقع است کاستاریکا در زبان اسپانیایی به معنی ساحل ثروتمند است. بزرگترین شهر و پایتخت کاستاریکا سان خوزه است. جمعیت کشور کاستاریکا در سال ۲۰۱۱، ۴,۵۸۶,۳۵۳ نفر عنوان شد. کاستاریکا از شمال با نیکاراگوئه، از جنوب شرقی با پاناما و از جنوب با اکوادور همسایه است و همچنین اقیانوس آرام در غرب کاستاریکا و دریای کارائیب در شرق آن قرار دارد.

جاهای دیدنی کاستاریکا + تصاویر

تاریخ کاستاریکا

پیش از ورود اروپائیان به قاره آمریکا مردمان مایان و آزتک در آمریکای مرکزی می‌زیستند. سرخپوستان کاستاریکا تا پیش از غلبه اروپایی‌ها با استفاده از جوهرهای قرمز و مشکی که از سبزیجات می‌گرفتند، به شیوه تصویرنگاری بر روی پوست جانوران می‌نوشتند. یکی از عجیبترین رازها در باستان‌شناسی کستاریکا یافته شدن حدود ۳۰۰ گوی سنگی در جلگهٔ دیکوئیس کستاریکا در دههٔ ۳۰ میلادی بود که مربوط به تمدن دیکوئیس هستند. این گوی‌ها از گراندیوریت جامد ساخته شده‌اند که یک سنگ آتشفشانی خیلی سخت. گوی‌های سنگی کستاریکا از زمان کشف تاکنون در معرض انقراض قرار دارند. جویندگان گنج با کمک دینامیت خیلی از گوی‌ها را منهدم کرده‌اند. فعالیت‌های کشاورزی باعث ترک خوردن و شکسته شدن شماری از این گوی‌های مبهم شده‌است.

جاهای دیدنی کاستاریکا + تصاویر

در سده شانزدهم میلادی اسپانیا سرزمین‌های این مردم را گرفت و کستاریکا جنوبی‌ترین استان اسپانیای نو شد. پس از غلبه اسپانیایی‌ها در ۱۵۶۳، بومیانی که جان به‌در بردند تحت نفوذ شدید اروپایی‌ها شیوه‌ای جدید پیش گرفتند. کستاریکا از سده ۱۶ مستعمرهٔ کشور اسپانیا بوده و در روز ۱۵ سپتامبر ۱۸۲۱ از این کشور اعلام استقلال کرد. پس از دوره کوتاهی پیوستن به پادشاهی مکزیکی «اوتین د ایتوربیده»، کستاریکا از ۱۸۲۳ تا ۱۸۳۴ ایالتی از «استان‌های متحد آمریکای مرکزی» شد. در سال ۱۸۲۴ پایتخت آن به سان خوزه منتقل شد. کستاریکا از ۱۸۴۰ کشوری مستقل بوده‌است و از ۱۸۴۸ به‌صورت جمهوری درآمد. کستاریکا را به‌خاطر دوام دموکراسی ستایش می‌کنند. رودخانه سان‌خوان یکی از منابع اصلی اختلاف میان دو کشور کستاریکا و نیکاراگوئه در طول یک قرن گذشته بوده است. در سال ۲۰۱۰ کستاریکا کشور نیکاراگوئه را به مستقر کردن سربازانش در خاک خود در این منطقه متهم کرد ولی نیروهای نیکاراگوئه می‌گویند در حال انجام یک عملیات لایروبی در اطراف یک جزیره در رودخانه سان‌خوان هستند.

اقتصاد کاستاریکا

واحد پول کاستاریکا کولون است و بخش اساسی صادرات آنها قهوه است ولی نیشکر، موز، کاکائو ، الوار و گاو گوشتی از اهمیت زیادی در صادرات برخوردار است.

زبان مردم کاستاریکا

زبان اصلی صحبت در کاستاریکا، کاستاریکا اسپانیایی استالبته بعضی از زبان های بومی هنوز هم رواج دارد. حدود ۱۰٫۷٪ از جمعیت بزرگسال کاستاریکا (۱۸ ساله یا مسن تر) انگلیسی صحبت می کند، ۰٫۷٪  فرانسوی، و ۰٫۳٪ پرتغالی یا آلمانی به عنوان زبان دوم صحبت می کند.

دین مردم کاستاریکا

مسیحیت دین غالب بر کساتاریکا است، و کلیسای کاتولیک رم به عنوان مذهب رسمی دولت کاستاریکا به شمار می رود. با توجه به بررسی اخیر در سراسر کشور که در سال ۲۰۰۷ توسط دانشگاه کاستاریکا انجام شده، ۷۰٫۵٪ از ریکانس کوستا کاتولیک های رومی (۴۴٫۹٪ کاتولیک)، ۱۳٫۸٪ پروتستان انجیلی هستند، ۱۱٫۳٪ از دینی پیروی نمی کنند و ۴٫۳٪ متعلق به مذهبی دیگر هستند.

استان های کاستاریکا

کاستاریکا دارای ۷ استان است. شهردارهای هر منطقه توسط مردم انتخاب می شوند.

هفت استان کاستاریکا به شرح زیر است :

1. آلاخوئلا (Alajuela)

2. کارتاگو (Cartago)

3. گواناکاسته (Guanacaste)

4. هردیا (Heredia)

5. لیمون (Limon)

6. پونتارناس (Puntarenas)

7. سان خوزه (San Jose)

جاهای دیدنی کاستاریکا

جزیره کوکوس

در سواحل کاستاریکا در اقیانوس آرام در کشور کاستاریکا جزیره ای به نام کوکوس قرار دارد که یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری در کاستاریکا محسوب می شود. البته باید این نکته را بدانید که فقط جنگل بانان می توانند در این جزیره زندگی کنند و محیط آن برابر با ۲۳ کیلومتر است. آب های اطراف جزیره در میان غواصان بسیار محبوب است. اقیانوس این منطقه دارای گونه های مختلف گیاهی و جانوران مختلف است. کوسه ماهی، دلفین ها و دیگر گونه های دریایی قابل توجه در آب های خارج از ساحل این جزیره زندگی می کنند.

جاهای دیدنی کاستاریکا + تصاویر

 سان خوزه

در مرکز این کشور، شهری به نام سان خوزو واقع شده است که پایتخت این کشور است و قطب مرکزی انواع فعالیت های بشمار می رود. با این حال یک یا دو روز برای گردش در شهر کافی است، چرا‌ که این شهر شلوغ است و بیشتر وقتتان در ترافیک خواهند گذشت. از موزه‌ی هنر‌های معاصر و طراحی برای دیدن آینده‌ی کاستاریکا دیدن کنید و همچنین اگر بودجه ‌ی شما اجازه می‌دهد، برای دیدن ارکستر به سالن تئاتر ملی بروید. موزه‌ی تاریخ واقع در مرکز شهر نیز ارزش دیدن دارد.

جاهای دیدنی کاستاریکا + تصاویر

 پارک کورکووادو

یکی از پارک های ملی کاستاریکا، پارک کورکووادو است که دارای حیواناتی نظیر گربه سانان که بازدیدکنندگان می توانند یک حیات وحش را در انجا ببینند. در این پارک چهار نوع میمون کاستاریکایی را می توان یافت این چهار گونه عبارتنداز : میمون مو سفید (سر سفید)، میمون جیغ جیغو، میمون عنکبوتی و میمون سنجابی آمریکای مرکزی که تنها در سواحل کاستاریکا ( اقیانوس آرام ) و بخش کوچکی از پاناما یافت می شود. این گونه در سال ۲۰۰۸ به دلیل شکار، تخریب جنگل ها، گرفتن به عنوان حیوان خانگی در معرض خطر انقراض قرار گرفته بود.

 

 آتشفشان آرنال

در استان الجولا در کشور کاستاریکا آتشفشان آرنال واقع است. ارتفاع آن نیز ۵۰۰۰ فوت است و قطر آن ۴۶۰ فوت می باشد، قدمت این آتشفشان حدود ۷۵۰۰ است و به عنوان یکی از جوان ترین آتش فشان ها شناخته شده است. این آتشفشان در سال ۱۹۶۸ فوران کرده و شهر تاباکون را از بین برد و سه دهانه دیگر در آن نیز ایجاد شده است. البته باید بگوییم که این آتش فشان در حال حاضر خاموش است و جزء یکی از ۱۰ آتش فشان فعال در سال ۲۰۱۰ نیز بوده است، همچنین این آتشفشان به عنوان یک حوزه آبخیز مهم برای دریاچه مخزن آرنال عمل می کند و از آب آن برای تولید برق نیز استفاده می کنند.

جاهای دیدنی کاستاریکا + تصاویر

 رودخانه سلست

جاذبه های گردشگری کاستاریکا بیشتر شامل جاذبه های طبیعی می شود، رودخانه سلست قسمتی از پارک ملی آتشفشان تنوریو به شمار می رود و این رودخانه به دلیل رنگ فیروزه ای متمایزی که دارد در این کشور بسیار معروف است. آبشارهای بزرگ و چشمه های آب گرم زیادی در این پارک وجود دارد که همین دلایل سبب شده تا جذابیت های ویژه ای بین گردشگران این رودخانه داشته باشد. رودخانه سلست از پیوستن دو رودخانه ی دیگر تشکیل می شود که عبارتند از: رودخانه بوناویستا و رودخانه سور.

جاهای دیدنی کاستاریکا + تصاویر

آتشفشان پواس

در ارتفاعات ۲۷۰۰ متری آتشفشانی به نام پواس در پارک ملی پواس در کاستاریکا واقع شده است. آخرین باری که از فوران این آتش فشان می گذرد سال ۲۰۱۷ بوده و برای حفظ امنیت آخرین توریست ها بازدید از این منقطه لغو شده است و برنایی در جهت تعطیلی این پارک در نظر گرفته است. آتشفشان پواس در نزدیکی قله دو دریاچه  قرار دارد و دریاچه سمت شمال، لاگونا کالینته، یکی از اسیدی ترین دریاچه های دنیا است، احتمال بارش باران اسیدی در این منطقه بسیار بالا می باشد.

جاهای دیدنی کاستاریکا + تصاویر

منطقه حفاظت شده مونته ورده

منطقه حفاظت شده مونته ورده یک زیستگاه کوچک است که در پونتارناس، کاستاریکا واقع شده است. منطقه اطراف آن اکوسیستمی متنوع دارد و جنگل ابر مونته ورده یکی از معروف ترین آن ها است. نشنال جئوگرافیک به این منطقه عنوان “گوهر تاج ذخایر جنگل ابر” را داده است. توریست های زیادی هر ساله از این منطقه بازدید می کنند. این منطقه حفاظت شده در سال ۱۹۷۲ تاسیس شد و حدود ۱۰۵۰۰ هکتار از جنگل ابر را گرفته است. ۲۵۰۰ گونه گیاهی، ۱۰۰ گونه پستاندارد، ۴۰۰ گونه پرنده، ۱۲۰ گونه دوزیست و خزنده و هزاران گونه حشره در این منطقه یافت می شود.

جاهای دیدنی کاستاریکا + تصاویر

پارک ملی توتوگرو

پارک ملی توتوگرو یکی دیگر از پارک های کاستاریکا است، که دارای میمون ها، حدود ۳۲۰ گونه پرنده و انواع خزندگان است. و همچنین آشیانه لاک پشت سبز، که در معرض خطر انقراض قرار دارد نیز هست.دیگر لاکپشت های موجود عبارتند از : لاکپشت منقاردار و لاک پشت دریایی.

جاهای دیدنی کاستاریکا + تصاویر

 مزارع قهوه

یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری کاستاریکا مزارع قهوه است که در همه جای دنیا قهوه های کاستاریکا معروف شده است. با همراه شدن با یکی از تور‌های بازدید از کشت قهوه، مراحل مختلف این کار را از نزدیک ببینید. همچنین ممکن است بتوانید از مغازه‌های اطراف، قهوه را با تخفیفی بسیار عالی تهیه کنید.

جاهای دیدنی کاستاریکا + تصاویر

کوه چیریپو

بلندترین کوه کاستاریکا که ارتفاع آن ۱۲۰۰۰ فوت است در پارک ملی چیریپو نیز واقع است و میزبان جنگل تالاماکان نیز می باشد. تنوع زیستی در این منطقه بالاست و قله ی این کوه برای گیاهان و جانوران نقش عمده ای را بازی می کند. در روزهایی که آسمان صاف است، کوه منظره ای پانورامیک از کل کشور از ساحل آرام تا ساحل دریای کارائیب ارائه می کند. می توان با اجازه ویژه از دفتر پارک ملی به این قله صعود کرد.

پورتو ویجو 

پورتو ویجو که شهری ساحلی است، به خاطر سواحل زیبا، موج‌سواری و امکان انجام فعالیت‌های مختلف میان جوانان محبوب است. اینجا شهری بسیار زنده است و حتی در شب نیز جنب و جوش فراوان خواهید دید. برای کسانی‌ که به دنبال جا‌هایی آرام‌تر هستند، هتل‌هایی سنگر مانند در اطراف سواحل وجود دارند.

جاهای دیدنی کاستاریکا + تصاویر

 گردشگاه آیریال

میان جنگل های بارانی گردشگاهی به نام آیریال وجود دارد که این گردشگاه اولین گردشگاه بلند در آمریکای مرکزی است که از بالای درختان عبور می‌کند. در بالا‌ترین نقطه، نزدیک به ۲۱۶ فوت بالا‌تر از سطح زمین قرار دارید. هزینه‌ی تور‌های این گردشگاه از ۳۷۰۰۰ کلون شروع می‌شود و شامل ۲ وعده غذای سبک نیز هستند.

محصولات سفر

1 دیدگاه دربارهٔ «جاهای دیدنی کاستاریکا + تصاویر»

دیدگاه خود را بنویسید