جزایر گالاپاگوس ، مجمع الجزایری شگفت انگیز در اقیانوس آرام

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

جزایر گالاپاگوس (Galapagos) مجمع الجزایری در اقیانوس آرام است که در ۹۷۲ کیلومتری غرب اکوادور قرار دارد. این جزایر بر روی خط استوا قرار گرفته و از لحاظ جغرافیای سیاسی بخشی از اکوادور محسوب می‌شود. جزایر گالاپاگوس و آبهای اطراف آن یکی از استان‌های اکوادور و همچنین یک پارک ملی و یک منطقه محافظت شده دریایی را تشکیل می‌دهند. زبان رسمی در این جزایر اسپانیولی است و جمعیت آن‌ها کمی بیش از ۲۵٬۰۰۰ نفر می‌باشد.

جزایر گالاپاگوس ، مجمع الجزایری در اقیانوس آرام

شهرت این جزایر بخاطر گونه‌های جانوری و گیاهی منحصر بفردی است که در این جزایر یافت می‌شوند. این گونه‌ها توسط چارلز داروین و طی سفر دریایی بیگل (بر عرشه کشتی بریتانیائی به همین نام متعلق به نیروی دریایی سلطنتی) مورد مطالعه قرار گرفتند. مشاهدات و نمونه برداری‌های وی در طول این سفر نقش اصلی را در شکل‌گیری نظریه مشهور داروین به نام فرگشت (به غلط تکامل ) بوسیله انتخاب طبیعی بوده‌است.

نتیجه تصویری برای جزایر گالاپاگوس

این جزایر ویژگی های منحصربفردی دارند که آن ها را از شگفتی های طبیعی دنیا کرده است. به غیر از جزایر اصلی، ۸ جزیره کوچک و ۴۰ جزیره صخره ای هم در این شبه جزیره وجود دارد.  در جزیره سانتاکروز شهری با نام پورتو آی وجود دارد که بزرگترین شهر مجمع الجزایر گالاپاگوس است. مجمع الجزایر گالاپاگوس استانی در اکوادور است که حدود ۴۰۰۰۰ نفر در آن زندگی می کنند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سفری که دانشمند معروف چارلز داروین در قرن نوزدهم به این جزیره داشت الهام بخش نظریه تکامل تدریجی او شد.

یکی از دلایلی که مشتاقان طبیعت به این منطقه سرازیر می شوند، نبود هرگونه دخالت بشری در این منطقه است و البته وجود سواحل زیبا و امکانات رفاهی بی نظیر بی تاثیر نبوده است. پس اگر قصر سفر به این بهشت روی زمین را دارید، بدون شک پشیمون نخواهید شد.

جزایر گالاپاگوس ، مجمع الجزایری در اقیانوس آرام

جزیره گالاپاگوس زیستگاه حیوانات و گیاهان کمیابی است که تاکنون انسان نتوانسته به زیبایی طبیعی اش آسیبی وارد کند. در این جزیره هیچ شکاری انجام نمی شود و به همین دلیل حیوانات مختلف و متنوع می توانند به دور از تهدیدات انسانی به رشد خود ادامه دهند.  در این جزیره می توانید حیواناتی بومی و خاص مثل شیرهای دریایی، لاکپشت های سبز گالاپاگوس، مارمولک های گدازه ای، پنگوئن های محلی ، ،ایگوآنای دریایی ، دولفین ها، نهنگ ها، کوسه ها و … را ببینید. به غیر از حیواناتی منحصربفر پرندگانی مثل کودن های آبی پا و فلامینگو ها هم در این جزیره زندگی می کنند. این جزیره پوشش گیاهی اش هم متنوع و خاص است و در آن گیاهانی مثل بروملیاس، اسکالسی بومی و سرخس هم دیده می شوند.

جزایر گالاپاگوس ، مجمع الجزایری در اقیانوس آرام

بهترین زمان سفر

هیچ زمانی برای سفر به طبیعت نفس گیر گالاپاگوس دیر نیست، البته اگر بطور دقیق تر بخواهیم پربازدیدترین زمان را مشخص کنیم باید بگوییم اواسط ژوئن تا اوایل سپتامبر و اواسط دسامبر تا اواسط ژانویه بیشترین گردشگران را به خود خواهد دید.
هوای این جزیره در زمانهای بین ژوئن تا سپتامبر مطبوع است و زیاد از باران خبری نیست. که بهترین زمان برای غواصی به حساب می آید.
دسامبر تا مه، فصل گرم‌تر سال است. در این مدت، دریا آرام است و باران‌های پراکنده می‌بارد. اگر علاقه‌مند به طبیعت باشید، این ماه‌ها بهترین زمان برای سفر به گالاپاگوس است. همه‌جا می‌توانید انبوه درختان و گیاهان سرسبز و گل‌های زیبا را تماشا کنید. اگر دوست دارید پرندگان را تماشا کنید و به حیات وحش علاقه دارید، این زمان از سال بهترین موقع برای تماشای رقص جفت‌گیری پرندگان و لانه‌سازی لاک‌پشت‌های دریایی در ساحل شنی است.
این نکته را فراموش نکنید که فقط تعداد محدودی از گردشگران می‌توانند وارد جزیره شوند، حتی در فصل‌های پرگردشگر. بنابراین اگر قصد دارید در این زمان به این جزایر سفر کنید، باید همه چیز را از قبل رزرو کنید. ضمنا برای اینکه بهترین قیمت‌های ایرلاین‌ها و اماکن اقامتی نصیب‌تان شود، باید کمی در مورد تاریخ سفرتان انعطاف‌پذیر باشید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید